Kiedy metoda kasowa się opłaca? Jakie są plusy i minusy tej metody?

Metoda kasowa pozwala przedsiębiorcy na rozliczenie VAT-u zazwyczaj dopiero w momencie otrzymania płatności od kontrahenta. Przeciwdziała to konieczności zapłaty podatku w przypadku, gdy faktura nie została jeszcze uregulowana przez nabywcę towaru lub usługi.

NAJPIERW ROZLICZENIE Z KONTRAHENTEM, PÓŹNIEJ ZAPŁATA VAT

Generalna zasada mówi, że przedsiębiorca sprzedający towar lub wykonujący usługę musi rozliczyć VAT po wystawieniu faktury. Dzieje się tak w sytuacji, gdy korzysta z tzw. metody memoriałowej. Jednak firmy, które zaliczane są do grona tzw. małych podatników (wartość ich sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 1,2 mln euro) mogą zdecydować się na inne rozwiązanie.

Metoda kasowa, bo o niej mowa, uzależnia powstanie obowiązku podatkowego od momentu, w którym doszło do zapłaty. Dzięki temu przedsiębiorca nie ma konieczności odprowadzenia podatku do chwili, w której kontrahent ureguluje należności w stosunku do niego.

Tym sposobem można uniknąć problemów z płynnością finansową, które mogłyby  się pojawić jako następstwo zapłaty VAT z własnej kieszeni a bez finansowej finalizacji transakcji. Ten system nie obowiązuje jedynie wówczas, gdy nabywca jest „nievatowcem” i od momentu dokonania transakcji upłynęło 180 dni.

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

WADY METODY KASOWEJ

Wybór metody kasowej nie zawsze musi się jednak opłacać. Lepiej żeby nie decydował się na nią przedsiębiorca, który sam ma kłopoty z terminowym regulowaniem swoich zobowiązań w stosunku do dostawców. Wynika to z faktu, że możliwość odliczenia VAT-u z faktury zakupowej pojawia się dopiero w momencie zapłaty sprzedawcy.

Metoda kasowa rodzi też dodatkowe obowiązki w kontekście rozliczania VAT. Przedsiębiorca zobligowany jest, by śledzić płatności oraz informować o tym księgowych. Te firmy, które samodzielnie dbają o swoją księgowość muszą prowadzić dodatkowe ewidencje w zakresie terminów wydania towaru, a także płatności za faktury.

ROZLICZANIE METODĄ KASOWĄ Z PUNKTU WIDZENIA NABYWCY

To, że sprzedawca stosuje metodę kasową wpływa nie tylko na rozliczenia jego firmy. Ważne jest również z punktu widzenia nabywcy. Zakup towaru czy usługi od przedsiębiorcy, który korzysta z metody kasowej przekłada się na prawo do odliczenia VAT dopiero w momencie uiszczenia zapłaty.

Taki system rozliczeń może sprawiać, że kupujący mogą nie być zachwyceni perspektywą współpracy z firmą na metodzie kasowej. Bardziej opłacalne są bowiem w tym względzie transakcje z przedsiębiorcą stosującym metodę memoriałową. A to dlatego, że prawo do odliczenia VAT powstaje już w momencie otrzymania faktury.

METODA KASOWA – Z CZYM WIĄŻE SIĘ JEJ WYBÓR?

Przy wyborze metody kasowej niezbędne jest przejście na kwartalne rozliczanie VAT. Wymaga to zawiadomienia urzędu skarbowego na piśmie, a także złożenia formularza VAT-R. Druk należy złożyć najpóźniej z końcem miesiąca poprzedzającego okres, od którego metoda kasowa ma być stosowana.

Powrót do metody memoriałowej jest możliwy dopiero po upływie dwunastu miesięcy korzystania z metody kasowej. Automatyczny powrót do metody memoriałowej następuje w chwili, gdy przedsiębiorca traci status małego podatnika.

FAKTURA Z OZNACZENIEM „METODA KASOWA” – Z INFAKTEM TO PESTKA

Przedsiębiorcy stosujący metodę kasową zobligowani są przez przepisy do wystawiania charakterystycznych faktur zawierających oznaczenie „metoda kasowa”.

Odpowiedni dokument można szybko wystawić w Programie do Fakturowania inFakt.pl. Wystarczy tylko zaznaczyć w ustawieniach aplikacji, by ta automatycznie oznaczała fakturę jako wystawianą w kontekście metody kasowej.
Żeby poznać szczegóły działania programu należy jedynie założyć darmowe konto. Pozwala to na wystawianie do trzech faktur w miesiącu bez żadnych opłat. Przekonaj się dlaczego inFakt.pl wybrało ponad 390 tys. przedsiębiorców.

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"