Rejestr sprzedaży VAT

Rejestr sprzedaży VAT muszą prowadzić przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary lub usługi opodatkowane VAT-em. Bardzo ważne aby prawidłowo go prowadzić, gdyż zapisy z rejestru stanowią podstawę do miesięcznego (lub kwartalnego) rozliczenia VAT w deklaracjach VAT-7 (VAT-7K).

OBOWIĄZKI ZWIĄZANE Z VAT-EM


Zgodnie z obowiązującą do końca 2014 r. regulacją, podatnik podatku VAT obowiązany był do złożenia w urzędzie skarbowym zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R przed dniem dokonania pierwszej czynności. Od 2015 roku zniesiony został obowiązek obligatoryjnego uzyskiwania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R.

Oznacza to, że naczelnik urzędu skarbowego zarejestruje przedsiębiorcę jako „podatnika VAT czynnego” lub „podatnika VAT zwolnionego”, a ewentualnego potwierdzenia tej rejestracji dokona wyłącznie na wniosek zainteresowanego podatnika. Nadal jednak przedsiębiorcy muszą prowadzić rejestr zakupu oraz rejestr sprzedaży VAT oraz co miesiąc lub kwartał składać we właściwym urzędzie skarbowym deklarację VAT – 7 w celu rozliczenia podatku VAT.

Szukasz prostego i szybkiego programu do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

REJESTR SPRZEDAŻY VAT – CO POWINIEN ZAWIERAĆ


Do rejestru sprzedaży VAT wprowadzamy kwoty wykazane na podstawie wystawionych oryginałów faktur sprzedaży, faktur korygujących, a także faktur wewnętrznych lub też na podstawie raportów z kasy fiskalnej. Zgodnie z przepisami, w ewidencji sprzedaży powinny być wyszczególnione wszystkie dane, które umożliwiają prawidłowe sporządzenie deklaracji VAT.

Najczęściej w ewidencjach takich ujmowane są następujące informacje:

 • numer kolejny w ewidencji,

 • data wystawienia faktury,

 • numer faktury,

 • nazwa i adres nabywcy oraz NIP,

 • wartość sprzedaży brutto,

 • kwoty podatku należnego,

 • stawki podatku VAT gdyż ewidencja sprzedaży musi również umożliwić rozbicie sprzedaży według stawek podatku.

EWIDENCJA SPRZEDAŻY W PRZYPADKU VAT MARŻA


Jeżeli przedsiębiorca oprócz „zwykłej” sprzedaży opodatkowanej prowadzi sprzedaż rzeczy używanych (np. samochodów) lub usług turystycznych i rozlicza się w systemie VAT marża musi prowadzić dwie ewidencje – rejestr sprzedaży VAT oraz ewidencję obrotu opodatkowanego na zasadach marży, która powinna zawierać:

 • wartość nabycia towaru rozliczanego marżą,

 • numer i dane dokumentu określającego cenę nabycia,

 • wartość sprzedawanego towaru,

 • datę sprzedaży,

 • dane nabywcy,

 • wartość marży brutto,

 • wartość marży netto,

 • kwotę VAT.

KORZYSTAJ Z INFAKT I PROWADŹ ŁATWO SWOJĄ KSIĘGOWOŚĆ


Przedsiębiorcy prowadzący Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów często muszą dokonywać dwukrotnie tych samych zapisów księgowych – raz w KPiR a następnie w rejestrze sprzedaży VAT. Nie jest to komfortowa sytuacja, ewidencjonowanie zajmuje dużo czasu, wzrasta też prawdopodobieństwo dokonania jakiegoś błędu.

Wielkim ułatwieniem i oszczędnością czasu jest korzystanie w takim przypadku z księgowości o n line. Co zyskuje się korzystając z aplikacji inFakt? Przede wszystkim rejestry sprzedaży są tworzone automatycznie na podstawie informacji zaznaczonych w trakcie księgowania poszczególnych pozycji sprzedażowych, a czasem już nawet w trakcie wystawiania faktury dokumentującej sprzedaż towarów lub usług – to ogromna oszczędność czasu.

Księgując poszczególne faktury wprowadzamy do programu wszystkie informacje, które są niezbędne dla rejestru sprzedaży zmniejsza się ryzyko błędu występujące przy wielokrotnym przepisywaniu tych samych danych. Dodatkowo wchodząc w aplikacji w opcję „Księgowość” istnieje możliwość przeanalizowania i wydrukowania rejestrów zakupów i sprzedaży, a także deklaracji VAT-7 ze wskazaniem terminu, do którego należy złożyć deklarację oraz wpłacić VAT należny.

Zależy Ci na prowadzeniu firmowej księgowości w wygodnej aplikacji online? Wybierz Program do Księgowości inFakt.pl. Aplikację można testować do 30 dni zupełnie za darmo. Wystarczy tylko założyć bezpłatne konto i wypełnić dane księgowe.

Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 350 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.

Księguj samodzielnie

Przetestuj za darmo Program do Księgowości.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"