Spis treści
DLA KOGO KPIR?
Księga to zestawienie wszystkich przychodów i kosztów wynikających z działalności firmy. W oparciu o dane zawarte w KPiR (kwoty przychodów i kosztów) można wyliczyć kwotę zaliczki na podatek dochodowy.Z KPiR mogą korzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku nie przekroczył 2 mln euro i jednocześnie prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jej wzór obowiązuje zarówno przedsiębiorców, którzy rozliczają się z podatków na zasadach ogólnych (12 i 32 proc.), jak i liniowo (19 proc.).KPIR wzór w prostym i szybkim programie do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl. Sprawdź koniecznie – to nic nie kosztuje!
NAJWAŻNIEJSZE DANE JAKIE POWINNA ZAWIERAĆ KSIĘGA
Księga złożona jest z 17 ponumerowanych kolumn, które wymagają wpisania odpowiednich danych. Najważniejsze z nich to:- kolumna 3 – numer dokumentu (np. faktury lub rachunku), który stanowi podstawę wpisu,
- kolumna 6 – opis zdarzenia gospodarczego, np. zakup materiałów, czy wypłata wynagrodzeń za dany okres,
- kolumna 7 – przychody ze sprzedaży towarów lub usług – tutaj należy wpisać wartość przychodów ze sprzedaży,
- kolumna 11 – koszty uboczne ponoszone w związku z zakupem – np. koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze,
- kolumna 12 – wynagrodzenie wypłacane pracownikowi – jest ono ujmowane jako kwota brutto,
- kolumna 13 – pozostałe koszty – wpisuje się tu te koszty, które związane są z prowadzoną działalnością, ale już nie z zakupem towarów czy wynagrodzeniami pracowników (np. ubezpieczenia społeczne, odsetki od kredytów, zakup paliwa).
PROWADZENIE KPIR PRZEZ PRZEDSIĘBIORCĘ TO KONIECZNOŚĆ ŚLEDZENIA ZMIAN W PRZEPISACH
Samodzielne dokonywanie wpisów przez przedsiębiorcę może jednak stanowić dla niego duże wyzwanie. Niezbędna jest tutaj znajomość przepisów dotyczących prowadzenia KPiR oraz bieżące śledzenie zmian jakie w nich zachodzą.Popełnienie błędów w KPiR może skutkować błędnym obliczeniem podatku dochodowego, a co za tym idzie odsetkami lub nawet grzywną. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc zaopatrzenie się w aplikacje do prowadzenia KPiR, która jest na bieżąco aktualizowana zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów. Którą aplikację wybrać?
INFAKT SAM WYGENERUJE ODPOWIEDNIE WPISY
Bardzo dobrym programem do prowadzenia KPiR jest inFakt.pl. Korzystanie z inFaktu nie wymaga posiadania wiedzy o KPiR ponieważ zapisy w księdze uzupełniają się automatycznie. Wystarczy dodać przychody i koszty korzystając z prostych formularzy, a program stworzy na ich podstawie KPiR w PDF-ie zgodną ze wzorem ministerstwa.Nie trzeba się zastanawiać, w której kolumnie ująć dany koszt bądź przychód – aplikacja zrobi to sama. inFakt aktualizowany jest na bieżąco przez księgowych, którzy dbają o jego dostosowanie do obowiązującego prawa podatkowego. KPiR w inFakcie można przeglądać, edytować i zapisywać w każdym momencie. Na koniec miesiąca wystarczy zalogować się do aplikacji, zapisać Księgę w formacie PDF i wydrukować.Aby sprawdzić jak inFakt generuje KPiR oraz wypróbować wszystkie inne narzędzia do prowadzenia księgowości (choćby pozwalające rozliczyć VAT), wystarczy dokonać darmowej rejestracji. Każdy użytkownik dostaje dzięki temu możliwość 30-dniowego okresu testowego. Bez żadnych opłat. Warto się przekonać!KPIR wzór w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do grona zadowolonych przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Przetestuj już teraz!