Jak prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów? Z jakich kolumn składa się KPiR?

Prowadzenie KPiR to konieczność dla większości osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Na podstawie przychodów i kosztów zapisanych w księdze oblicza się podatek dochodowy do zapłaty. Wzór jaki księga musi posiadać jasno określają przepisy. Szczególnie istotne jest właściwe opisanie wszystkich kosztów, tak by urzędnik ich nie zakwestionował.

DLA KOGO KPIR?

Księga to zestawienie wszystkich przychodów i kosztów wynikających z działalności firmy. W oparciu o dane zawarte w KPiR (kwoty przychodów i kosztów) można wyliczyć kwotę zaliczki na podatek dochodowy.Z KPiR mogą korzystać przedsiębiorcy, których przychód w poprzednim roku nie przekroczył 2 mln euro i jednocześnie prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Jej wzór obowiązuje zarówno przedsiębiorców, którzy rozliczają się z podatków na zasadach ogólnych (12 i 32 proc.), jak i liniowo (19 proc.).
KPIR wzór w prostym i szybkim programie do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl. Sprawdź koniecznie – to nic nie kosztuje!
 

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

NAJWAŻNIEJSZE DANE JAKIE POWINNA ZAWIERAĆ KSIĘGA

Księga złożona jest z 17 ponumerowanych kolumn, które wymagają wpisania odpowiednich danych. Najważniejsze z nich to:
 1. kolumna 3 – numer dokumentu (np. faktury lub rachunku), który stanowi podstawę wpisu,
 2. kolumna 6 – opis zdarzenia gospodarczego, np. zakup materiałów, czy wypłata wynagrodzeń za dany okres,
 3. kolumna 7 – przychody ze sprzedaży towarów lub usług – tutaj należy wpisać wartość przychodów ze sprzedaży,
 4. kolumna 11 – koszty uboczne ponoszone w związku z zakupem – np. koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze,
 5. kolumna 12 – wynagrodzenie wypłacane pracownikowi – jest ono ujmowane jako kwota brutto,
 6. kolumna 13 – pozostałe koszty – wpisuje się tu te koszty, które związane są z prowadzoną działalnością, ale już nie z zakupem towarów czy wynagrodzeniami pracowników (np. ubezpieczenia społeczne, odsetki od kredytów, zakup paliwa).
Takie uporządkowanie zawartości KPiR sprawia, że jest ona czytelna, a znalezienie konkretnych informacji nie stanowi problemu.

PROWADZENIE KPIR PRZEZ PRZEDSIĘBIORCĘ TO KONIECZNOŚĆ ŚLEDZENIA ZMIAN W PRZEPISACH

Samodzielne dokonywanie wpisów przez przedsiębiorcę może jednak stanowić dla niego duże wyzwanie. Niezbędna jest tutaj znajomość przepisów dotyczących prowadzenia KPiR oraz bieżące śledzenie zmian jakie w nich zachodzą.
Popełnienie błędów w KPiR może skutkować błędnym obliczeniem podatku dochodowego, a co za tym idzie odsetkami lub nawet grzywną. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc zaopatrzenie się w aplikacje do prowadzenia KPiR, która jest na bieżąco aktualizowana zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów. Którą aplikację wybrać?

INFAKT SAM WYGENERUJE ODPOWIEDNIE WPISY

Bardzo dobrym programem do prowadzenia KPiR jest inFakt.pl. Korzystanie z inFaktu nie wymaga posiadania wiedzy o KPiR ponieważ zapisy w księdze uzupełniają się automatycznie. Wystarczy dodać przychody i koszty korzystając z prostych formularzy, a program stworzy na ich podstawie KPiR w PDF-ie zgodną ze wzorem ministerstwa.Nie trzeba się zastanawiać, w której kolumnie ująć dany koszt bądź przychód – aplikacja zrobi to sama. inFakt aktualizowany jest na bieżąco przez księgowych, którzy dbają o jego dostosowanie do obowiązującego prawa podatkowego. KPiR w inFakcie można przeglądać, edytować i zapisywać w każdym momencie. Na koniec miesiąca wystarczy zalogować się do aplikacji, zapisać Księgę w formacie PDF i wydrukować.Aby sprawdzić jak inFakt generuje KPiR oraz wypróbować wszystkie inne narzędzia do prowadzenia księgowości (choćby pozwalające rozliczyć VAT), wystarczy dokonać darmowej rejestracji. Każdy użytkownik dostaje dzięki temu możliwość 30-dniowego okresu testowego. Bez żadnych opłat. Warto się przekonać!
KPIR wzór w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do grona zadowolonych przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Przetestuj już teraz!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"