Księgowość jest bez wątpienia jednym z najważniejszych działów każdej firmy. W przypadku mniejszych przedsiębiorców jest ona zazwyczaj prowadzona w oparciu o Księgę Przychodów i Rozchodów, którą można również sporządzać w wersji online. Warto w tym kontekście znać zasady jakie obowiązują przedsiębiorców w stosowaniu KPiR.
Spis treści
Sposoby prowadzenia KPiR
- wersja papierowa polegająca na ręcznym wpisywaniu dokonywanych operacji gospodarczych,
- za pomocą odpowiedniego programu komputerowego,
- w wersji online.
Decydując się na prowadzenie KPiR online istnieje większa pewność, że rozliczenie podatku prowadzone będą bezbłędnie. Księga Przychodów i Rozchodów w wersji online jest najczęściej bardzo prosta w obsłudze. Dlatego korzystać z niej mogą również mniej doświadczeni przedsiębiorcy.
KPiR online w prostym i szybkim programie do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!
Jak wygląda podatkowa księga przychodów i rozchodów?
- w kolumnie 1 – mieści się kolejny numer zapisów do księgi,
- w kolumnie 2 – znajduje się data poniesienia wydatku lub uzyskania przychodu,
- w kolumnie 3 – umieszcza się numer faktury lub innego dokumentu,
- w kolumnach 4 i 5 – wpisuje się nazwy i adresy kontrahentów, z którymi zawierane są transakcje,
- w kolumnie 6 – w zwięzły sposób opisujemy rodzaj przychodu lub wydatku,
- w kolumnie 7 – mieszczą się przychody ze sprzedaży towarów i usług,
- w kolumnie 8 – wpisujemy pozostałe przychody jak wynagrodzenia płatnika czy odpłatne zbycie składników majątku,
- w kolumnie 9 – znajduje się łączna kwota przychodów z kolumn 7 i 8,
- w kolumnie 10 – wpisuje się zakup materiałów i towarów handlowych według cen zakupu,
- w kolumnie 11 – wpisuje się koszty uboczne jakie ponosimy w związku z zakupem jak np. koszty transportu, załadunku czy ubezpieczenia towaru w drodze,
- w kolumnie 12 – wpisuje się wynagrodzenie brutto wypłacane pracownikom, również te wypłacane z tytułu wmów zlecenia lub umów o dzieło,
- w kolumnie 13 – wpisuje się pozostałe koszty nieuwzględnione w kolumnach 10-12 np: czynsz za lokal, opłaty za energie, gaz wodę, telefon, zakup paliw, wydatki na remont, koszty podróży służbowej, składki na ubezpieczenia pracowników, amortyzację środków trwałych,
- w kolumnie 14 – sumuje się wartości z kolumn 12 i 13,
- kolumna 15 – pozostaje wolna – można w niej wpisać inne zaszłości gospodarcze nie wymienione we wcześniejszych kolumnach,
- kolumna 16 – dotyczy ewentualnych uwag codo zapisów w kolumnach 2 – 15.
Wygeneruj KPiR online w inFakcie
Dane pobierane są automatycznie spośród informacji, które użytkownik zapisuje w inFakcie. Wzór Księgi generowany przez Program do Księgowości jest w pełni zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami.
Każdy użytkownik, który uzupełnił dane księgowe, wystawia faktury i dodaje koszty firmowe – ma możliwość pobrania gotowej KPiR. W tym celu należy:
- Kliknąć w zakładkę Księgowość.
- W sekcji Księga przychodów i rozchodów kliknąć w wybrany okres, np. luty 2014.
- Kliknąć w przycisk Drukuj KPiR.
Nie zastanawiaj się dłużej – wypróbuj Program do Księgowości już dziś. W tym celu załóż konto i wypełnij dane księgowe, aby przetestować inFakt.pl. W ciągu 30 dni przekonasz się, że to szybka, wygodna i intuicyjna usługa online.
Prowadzenie KPiR online w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 300 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.