Ile wynosi limit przychodów małego podatnika? Jakie prawa mają mali podatnicy?

Zgodnie z przepisami mały podatnik to przedsiębiorca, u którego wartość przychodu ze sprzedaży w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyła 2 mln euro. Taki status wiąże się z kilkoma przywilejami. Dotyczą one m.in. możliwości rozliczania VAT-u dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta, sposobu wpłaty zaliczek na podatek dochodowy, czy prawa do jednorazowej amortyzacji.

KIM JEST MAŁY PODATNIK?

Właściciele mikro i małych przedsiębiorstw mają możliwość, by zdecydować się na status małego podatnika. Taki przywilej dotyczy jednak jedynie firm, w których wartość przychodu ze sprzedaży w ubiegłym roku podatkowym nie przekroczyła równowartości w złotych 2 000 000 euro.
Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego.Ponadto mały podatnik to również osoba, która prowadzi przedsiębiorstwo maklerskie, zarządza funduszami inwestycyjnymi lub świadczy inne usługi o podobnym charakterze. W takim przypadku kwota jej prowizji lub wynagrodzenia nie może przekroczyć równowartości 45 000 euro.Nie wiesz kim jest mały podatnik? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i  bez żadnych limitów  kontaktuj się z księgowymi, którzy rozwieją Twoje wątpliwości. Sprawdź koniecznie!

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

JAKIE SĄ PRZYWILEJE MAŁEGO PODATNIKA?

Posiadanie statusu małego podatnika pozwala na skorzystanie z pewnych przywilejów podatkowych niedostępnych innym przedsiębiorcom:
 • rozliczeń kwartalnych,
 • wyboru metody kasowej rozliczania VAT,
 • stosowania amortyzacji jednorazowej.
Mały podatnik może więc rozliczać się z tylko cztery razy do roku. Rozliczenie podatku następuje na takich samych zasadach, jak przy rozliczaniu miesięcznym, z zastrzeżeniem, że podatek płaci się nie co miesiąc, a co kwartał. Dotyczy to zarówno podatku VAT, jak i zaliczek na podatek dochodowy.Z kolei tzw. metoda kasowa pozwala przedsiębiorcy na rozliczenie z fiskusem dopiero po otrzymaniu od kontrahenta wynagrodzenie za dostarczone towary lub wykonane usługi. W przypadku metody memoriałowej należy odprowadzić podatek niezależnie od tego, czy otrzymał od klienta zapłatę.Innym udogodnieniem do jakiego prawo ma mały podatnik jest prawo do stosowania amortyzacji jednorazowej. W takim przypadku przedsiębiorca zamiast dokonywać odpisów amortyzacyjnych, może konkretny wydatek ująć w kosztach jednorazowo. Sprowadza się to do natychmiastowego zaliczenia zakupu do kosztów dzięki czemu w przyszłości nie trzeba przejmować się odpisami amortyzacyjnymi.

MAŁY PODATNIK – PROWADŹ KSIĘGOWOŚĆ W INFAKCIE

Przedsiębiorco – zdecydowałeś się na samodzielne prowadzenie księgowości swojej firmy? Przekonaj się jak wszelkie czynności z tym związane ułatwia inFakt.pl.Program do Księgowości inFakt to:
 • samodzielne prowadzenie księgowości,
 • kompletny program do księgowości online,
 • rzetelne wsparcie księgowych,
 • prostota obsługi,
 • automatyczna aktualizacja.
Jedną funkcji która bardzo ułatwia samodzielne prowadzenie księgowości jest automatyczne wyliczanie zaliczek na podatek dochodowy. Wystarczy wystawiać faktury i zapisywać koszty – zaliczki na podatek dochodowy wyliczą się automatycznie. To oczywiście ułamek możliwości, jakie daje aplikacja.Każdy użytkownik (oczywiście również i mały podatnik) może przetestować Program do Księgowości przez 30 dni zupełnie za darmo. Wystarczy założyć konto i wypełnić dane księgowe, by przekonać się o szerokim wachlarzu możliwości, jakie daje przedsiębiorcy aplikacja.Program do księgowości idealnie dopasowany do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl. Już dziś przetestuj możliwości jakie daje. 

Program do księgowości

Prowadź samodzielnie księgowość swojej firmy!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"