Czym jest KPiR i czy można prowadzić ją elektronicznie? Co to jest rejestr sprzedaży VAT?

I stało się! Decyzja podjęta, własna działalność gospodarcza założona! Można śmiało świętować przejście na swoje i snuć plany rozwoju. Jednak należy przy tym pamiętać o nowych obowiązkach związanych z prowadzeniem firmy. Należy do nich m.in. konieczność prowadzenia różnych ewidencji i rejestrów.

Przede wszystkim KPiR…

Z pewnością pierwsza ewidencja, z którą będzie mieć do czynienia zdecydowana większość przedsiębiorców to podatkowa księga przychodów i rozchodów. Pierwsze sprzedane towary? Pierwszy zakup sprzętu „na firmę”? To wszystko trzeba już zapisać w KPiR. Czym więc jest ta słynna księga? To po prostu rejestr, w którym zapisuje się wszystkie zdarzenia gospodarcze w firmie tzn. dokonane zakupy, sprzedane towary czy usługi, koszty związane z prowadzeniem działalności itp. Wpisów w KPiR dokonuje się na podstawie faktur VAT (ew. rachunków), faktur korygujących, dowodów opłat pocztowych, wyciągów i potwierdzeń przelewu z banku, umów o dzieło i zlecenie, umów najmu, wydruków z kasy fiskalnej itp.

…najlepiej w wersji elektronicznej

Księga składa się, aż z 16 kolumn (jej wygląd jest określony przepisami), w których wpisuje się poszczególne informacje i zdarzenia. To sporo, dlatego prowadzenie księgi ręcznie jest obarczone sporym ryzykiem błędu. Na szczęście ryzyko to można zniwelować korzystając z plików Excel lub specjalnego programu do księgowości online. Prowadząc KPiR w takim programie większość czynności wykonuje się automatycznie, a dodatkowo w razie wątpliwości zawsze można skorzystać z podpowiedzi księgowych.

Rejestr sprzedaży VAT

Przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali się jako podatnicy VAT, po to aby móc sprzedawać towary i usługi opodatkowane tym podatkiem (w praktyce zdecydowana większość przedsiębiorców), muszą prowadzić drugą bardzo istotną ewidencję – rejestr sprzedaży VAT.

Jak prowadzić ewidencję

Bardzo ważne, aby prawidłowo prowadzić tę ewidencję, gdyż jej zapisy stanowią podstawę do miesięcznego lub kwartalnego rozliczenia podatku w deklaracjach VAT-7 (VAT-7K). Do rejestru sprzedaży VAT wprowadzamy kwoty wykazane na podstawie wystawionych oryginałów faktur sprzedaży, faktur korygujących, a także faktur wewnętrznych lub też na podstawie raportów z kasy fiskalnej.

Podwójna ewidencja

Przedsiębiorcy prowadzący KPiR często muszą dokonywać dwukrotnie tych samych zapisów księgowych – raz w książce, a następnie w rejestrze sprzedaży VAT. Nie jest to komfortowa sytuacja, ewidencjonowanie zajmuje dużo czasu, wzrasta też prawdopodobieństwo dokonania jakiegoś błędu. Wielkim ułatwieniem i oszczędnością czasu jest korzystanie w takim przypadku z księgowości online.

Chcesz prowadzić KPiR w prosty sposób?

  • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości.
  • Wystaw bezbłędną e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
  • 6 dni w tygodniu masz do dyspozycji naszych specjalistów od 7:00 do 22:00.
  • Rozliczaj się samodzielnie lub wybierz sprawdzonego księgowego.

Załóż testowe konto.

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.