Do kiedy wysłać zeznanie roczne? Jakie ulgi można odliczyć od podatku i jak działa ulga na dzieci?

Ostateczny termin składania rocznych zeznań podatkowych zbliża się wielkimi krokami. Tego obowiązku należy bowiem dopilnować do 30 kwietnia 2014 r. Przy tej okazji warto orientować się w kilku istotnych kwestach. Jakich dokładnie? Taką wiedzę zebraliśmy w naszej pigułce dotyczącej rozliczenia PIT.

1. Jakie zasady dotyczą ulgi internetowej?

Aktualnie ulga internetowa wynosi 760 zł brutto i przysługuje tylko tym, którzy wcześniej z niej nie korzystali, albo odliczyli ją tylko raz – w ubiegłym roku. Wydatki na dostęp do sieci w ramach ulgi można bowiem odliczać zaledwie przez dwa następujące po sobie lata. Możliwość skorzystania z niej dotyczy jednak tylko firm rozliczających się na zasadach ogólnych – nie mają na nią szans „liniowcy”.

Osoba korzystająca z ulgi internetowej może dzięki niej rozliczać nie tylko wydatki związane z abonamentem na dostęp do Internetu (np. w domu), ale także z korzystaniem z sieci np. w kafejce internetowej. Nie ma jednak opcji odliczenia wydatków związanych m.in. z instalacją, rozbudową, modernizacją sieci.

2. Które roczne zeznanie podatkowe należy złożyć?

O tym, który formularz należy wypełnić i złożyć w urzędzie skarbowym decyduje źródło pochodzenia zarobionych pieniędzy. W związku z tym wszelkie formalności związane z rozliczeniem rocznym najlepiej rozpocząć od odpowiedniego zakwalifikowania uzyskanych przychodów.

Może bowiem okazać się, że konieczne jest sporządzenie nie jednego, ale kilku formularzy podatkowych. Jakie więc zeznanie należy złożyć w konkretnej sytuacji?

PIT w pigułce – o czym nie wolno zapomnieć_

3. Kiedy przedsiębiorca skorzysta z ulgi na dzieci?

Możliwość skorzystania z takiego odliczenia dostępna jest dla przedsiębiorców, którzy wychowują dziecko:

  • małoletnie,
  • uczące się lub studiujące – do 25 roku życia,
  • bez względu na wiek, jeśli otrzymywało zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

To jednak nie wszystkie istotne warunki. Prawo do skorzystania z ulgi zależy bowiem również od formy opodatkowania działalności gospodarczej. Jak wygląda to w praktyce?

4. Załącznik do zeznania podatkowego? Niekiedy jest konieczny

Osoba zabierająca się do sporządzania rocznego zeznania podatkowego musi pamiętać, że poza właściwym drukiem, niekiedy może zostać zobligowana do złożenia odpowiedniego załącznika. To bowiem nieodłączne elementy i należy je złożyć razem.

Oczywiście jedynie w sytuacji, gdy przedsiębiorca musi do PIT-u dołączyć odpowiedni załącznik. Kiedy tak się dzieje?

5. Co warto wiedzieć o uldze rehabilitacyjnej?

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać osoby niepełnosprawne lub utrzymujące osoby niepełnosprawne takie jak np. współmałżonek, dzieci, pasierbowie, rodzeństwo. Trzeba jednak wiedzieć, że nie wszystkie wydatki dotyczące osób niepełnosprawnych uprawniają do odliczeń w jej ramach.

Przede wszystkim muszą mieć one ścisły związek z celami rehabilitacji lub ułatwiać niepełnosprawnym wykonywanie czynności życiowych. Czasem konkretny wydatek należy również odpowiednio udokumentować.

6. Często popełniane błędy w PIT

Choć aktualnie większość osób sporządzająca PIT wykorzystuje do tego celu dedykowane aplikacje to niekiedy i tak w zeznaniu zdarzają się błędy. Mogą się one pojawić choćby przy przenoszeniu danych z informacji podatkowych.

Ale nie tylko. Przygotowaliśmy zestawianie 7 istotnych błędów w zeznaniach rocznych, których najlepiej uniknąć.

7. Korzystanie z ulg podatkowych oznacza złożenie załącznika PIT/O

Jak już było wspomniane to czy przedsiębiorca skorzysta z konkretnej ulgi podatkowej zależy od sposobu opodatkowania działalności gospodarczej. Należy jednak wiedzieć, że poza czerpaniem z tego korzyści na właścicielach firm spoczywają również pewne obowiązki.

Co za tym idzie przedsiębiorca korzystający z ulg podatkowych zobligowany jest, by dołączyć do rocznego zeznania podatkowego załącznik PIT/O. O czym należy przy tym pamiętać?

8. Jak dokonać korekty PIT?

Chwila zagapienia i złożonej deklaracji podatkowej może pojawić się błąd. Jak w takiej sytuacji należy postąpić? Lepiej nie czekać aż pomyłkę wykryją urzędnicy lecz samemu zadbać o złożenie korekty. Jednak by wszystko przebiegło zgodnie z procedurami nie wolno zapomnieć o kilku istotnych aspektach.

9. Jakie są konsekwencje złożenia PIT po terminie?

Terminy – to jedna z istotniejszych kwestii jakich musi dopilnować każdy przedsiębiorca. Co oczywiste dotyczy to również składania rocznego zeznania podatkowego. Prawidłowy druk ze wszystkimi wymaganymi przez przepisy załącznikami przedsiębiorca musi złożyć do 30 kwietnia 2014 r.

A co jeśli właściciel firmy nie zdąży tego zrobić w wyznaczonym terminie? Otóż może tym samym narazić się na pewne konsekwencje. Kliknijcie poniżej i dowiedzcie się jakie konkretnie.

Sporządzasz PIT? inFakt Ci w tym pomoże

Zabieracie się do sporządzenia PIT? W dopełnieniu tego obowiązku pomoże inFakt. Korzystając z naszego Programu do Księgowości wygenerowanie odpowiedniego formularza zawierającego rozliczenie dochodów, składek ZUS, ulg, czy przekazanie 1% podatku na dowolny cel zajmie dosłownie kilka chwil.

Zaktualizowany kreator daje możliwość przygotowania zeznania podatkowego przez użytkowników rozliczających się z podatku dochodowego na zasadach ogólnych oraz liniowo. Sporym ułatwieniem jest choćby to, że program „zaciąga” sporą część informacji zapisanych wcześniej na koncie. Sprawdźcie inne korzyści jakie daje kreator PIT w inFakcie.

Masz wątpliwości jak wypełnić PIT?

Pozbędziesz sie ich po dołączeniu do grona użytkowników inFaktu. Nie tylko skorzystasz z możliwości, jakie daje kreator PIT, ale w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zadzwonisz do naszych księgowych, którzy szybko je rozwieją.

Nie zwlekaj dłużej – załóż darmowe konto w inFakcie, wypełnij dane księgowe i dzięki 30-dniowemu okresowi testowemu przekonaj się jak działa Program do Ksiegowości.

Rozlicz PIT w inFakcie

  • Szybko i sprawnie wypełniasz PIT-36 lub PIT-36L
  • Dzwonisz do księgowych inFaktu – kiedy tylko potrzebujesz
  • Testujesz księgowość online i fakturowanie – za darmo!

Załóż konto!