Leasing KPiR

Coraz popularniejszym sposobem na sfinansowanie zakupu samochodu osobowego przez przedsiębiorcę staje się leasing. Nie ma w tym przypadku znaczenia typ działalności oraz branża, w której działa firma. Przedsiębiorca musi odpowiednio ująć leasing w KPiR.


CO TO JEST LEASING?


Najprościej rzecz ujmując leasing jest formą wypożyczenia pojazdu od firmy leasingowej na uzgodnionych wcześniej warunkach. Najczęściej spotykane rodzaje leasingu to:
 • Leasing operacyjny
 • W tym systemie przedsiębiorca w pewnym sensie wynajmuje samochód od leasingodawcy, który jednak pozostaje jego właścicielem. Ten rodzaj leasingu wiążę się z koniecznością wniesienia jednorazowej opłaty wstępnej, a także opłacaniem faktur za raty leasingowe przez wynikający z umowy czas. 
  Po jego upływie przedsiębiorca może (choć nie musi) wykupić pojazd za określoną kwotę lub procent jego wartości.
 • Leasing finansowy
 • To model, w którym choć auto zalicza się do majątku przedsiębiorcy i dokonuje on odpisów amortyzacyjnych to właścicielem pojazdu pozostaje leasingodawca. Samochód staje się własnością przedsiębiorcy z dniem opłacenia ostatniej raty – chyba, że inny zapis znajduje się w umowie.
Ważnym aspektem jest konieczność, by ująć leasing KPiR. O tym jak wygląda w inFakcie w dalszej części tekstu.

Rozliczenie leasingu w prostym i szybkim programie do księgowości? Wypróbuj za darmo inFakt.pl i kontaktuj się z księgowymi bez żadnych limitów!

Program do samodzielnej księgowości

30 dni za darmo. Bez zobowiązań!

ISTOTNE ZAPISY W UMOWIE


Warto zwrócić uwagę na fakt, że umowa leasingowe to zwykłe porozumienie handlowe w związku z czym można ja negocjować. Co za tym idzie przedsiębiorca ma szansę na korzystną zmianę niektórych z jej początkowych zapisów. Należy także zwrócić uwagę na wszelkie zapisy jakie znajdują się w dokumencie.

Niejednokrotnie w umowie leasingu mogą bowiem zostać zawarte punkty, których przedsiębiorca w ogóle się nie spodziewa. W konsekwencji może on zostać zobligowany do dodatkowej zapłaty za np.:
 • zmianę harmonogramu płatności,
 • wyjazd leasingowanym samochodem poza granice Polski,
 • wysłanie upomnienia w przypadku spóźnienia ze spłatą raty,
 • zwrot samochodu leasingodawcy po terminie.
Tego typu zapisy najczęściej można znaleźć w Tabeli Opłat i Prowizji. Stanowi ona nieodzowny element każdej umowy leasingu.

LEASING KPIR Z INFAKTEM


Rozliczanie VAT-u z faktur oraz wydatków związanych z leasingowanym samochodem ułatwia inFakt.pl. Jak tego dokonać? W tym celu należy skorzystać z funkcji „Zakup pojazdu osobowego” – tej samej, którą w aplikacji wprowadza się do majątku firmy samochody kupione np. za gotówkę. 

Trzeba tylko pamiętać, aby w opcji „Rodzaj dysponowania” wybrać „Leasing”. Po uzupełnieniu danych pojazdu można rozpocząć wprowadzanie kosztu leasingu do KPiR. Wydatki związane z leasingowanym samochodem wprowadza się funkcjami:
 • Koszty leasingu (raty leasingowe).
 • Koszty paliwa.
 • Koszty pojazdu (inne wydatki, np. części zamienne, serwis).
Każdy z wydatków należy przypisać do wybranego pojazdu firmowego. Oprócz tego, koszt pojazdu dodaje się analogicznie do innych kosztów firmowych. Oznacza to, że trzeba podać dane sprzedawcy, wprowadzić daty, opisać koszt, podać kwoty, ustawić status jako zapłacony lub niezapłacony oraz (opcjonalnie) dodać skan dokumentujący koszt.

Jest to o tyle wygodne, że dodanie do kosztów raty leasingowej jest poprawnie rozliczane pod względem VAT w automatyczny sposób. inFakt odlicza tyle VAT-u, ile przysługuje według polskich przepisów. Po przeprowadzeniu odpowiednich danych wystarczy przejść do zakładki „Księgowość” i wydrukować KPiR z prawidłową zaksięgowanymi informacjami dotyczącymi leasingu.

Chcesz sprawnie księgować raty leasingowe? Wybierz Program do Księgowości zakładając konto i wypełniając dane księgowe. Każdy użytkownik może przetestować usługę przez 30 dni zupełnie za darmo. Szybko przekonasz się, że inFakt.pl idealnie dostosowuje się do potrzeb Twojej firmy. 

Program do księgowości umożliwiający rozliczenie leasingu w KPiR? Sprawdź za darmo inFakt.pl i dołącz do przeszło 380 tys. przedsiębiorców, którzy już nas wybrali.


Program do samodzielnej księgowości

30 dni za darmo. Bez zobowiązań!

Poleć artykuł:
2015-10-22

Podobne artykuły

Leasing samochodu osobowego
W odniesieniu do obowiązujących przepisów zawartych w Kodeksie Cywilnym leasing jest obowiązującą umową zawierającą określone warunki pomiędzy dwoma stronami zarówno korzystającym jak i finansującym w celu użytkowania i tym samym pobierania wszelkich profitów za uiszczoną opłatą w formie uzgodnionych rat, wynagrodzenia pieniężne
Ujęcie raty leasingowej w kosztach podatkowych
Załóżmy, że we wrześniu 2011 roku podpisano na samochód osobowy umowę leasingu operacyjnego (osoba podpisująca umowę leasingową prowadzi księgi rachunkowe)
Leasing 2011
Leasing 2011. Jak finansować swoją inwestycję? Zalety i wykorzystanie leasingu.
Załaduj więcej artykułów
Jak księgować leasing?
Leasing operacyjny, leasing finansowy. Jak rozliczać leasing podatkowo? Jak księgować leasing samochodu? Z inFakt.pl dowiesz się wszystkiego. Zarejestruj się za darmo!
Jak rozliczyć koszty leasingu
Jak rozliczyć koszty leasingu? Rozliczaj koszty leasingu automatycznie w InFakt.pl programie księgowym online z profesjonalnym wsparciem księgowych. Sprawdź!
Leasing 2014
Leasing to po prostu swego rodzaju forma wynajmu, w której przedsiębiorca wypożycza konkretną rzecz od firmy leasingowej na uzgodnionych wcześniej warunkach. Z czym wiąże się leasing w 2014 r.?
Leasing 2015
Samochód to dziś dla dużej liczby przedsiębiorców podstawa, bez które nie wyobrażają sobie funkcjonowania własnej firmy. Co jednak, gdy środki finansowe nie pozwalają na jego zakup? Można zdecydować się na leasing. Wyjaśniamy jakimi zasadami rządzi się leasing 2015 roku.
Leasing
Umowa leasingu dotyczy transakcji, w której jedna ze stron zakupuje rzeczy lub prawa majątkowe, a następnie użycza ich w zamian za regularne płatności (tzw. raty leasingu).
Samochód w leasingu
Leasing to nic innego jak umowny stosunek cywilnoprawny. Biorą w nim udział dwie strony. Jedną z nich jest leasingodawca, czyli osoba finansująca, a drugą leasingobiorca, czyli osoba korzystająca.
Leasing a kredyt
Możliwość zawarcia umowy leasingowej lub wzięcia kredytu na dany towar bądź też usługę może skutkować w przyszłości pewnymi korzyściami, dzięki którym zaistnieje możliwość zaliczenia niektórych wydatków do kosztów.

inFakt mobile

inFakt jest już dostępny w wersji mobile!

Mobilne fakturowanie i księgowość inFakt na iPhone’a
"Aplikacja mobilna inFakt, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które wprowadza naprawdę mobilną księgowość"
inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone
"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"
Nowa aplikacja do fakturowania na Androida od inFakt
"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Odliczanie VAT od leasingu samochodu – jak wygląda obecnie?

Samochód wzięty w leasing daje specyficzne możliwości jeśli chodzi o odliczanie VAT. Bierze się to głównie z faktu, że zamiast raty kredytu (bez VAT) przedsiębiorca spłaca w związku z samochodem ratę leasingową, która zawiera w sobie VAT. Oprócz tego ponosi koszty samochodu, takie jak wydatki na paliwo, serwis i części, które także zawierają w sobie podatek. W jaki sposób można go odliczać?

KPiR czy księgi rachunkowe – od czego to zależy?

Każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą musi podjąć szereg istotnych decyzji, w tym wybrać formę prawną firmy (JDG, spółka osobowa lub kapitałowa, itp.), formę opodatkowania, a także sposób prowadzenia księgowości.

Zakup samochodu firmowego. Kredyt czy leasing?

Prowadząc działalność gospodarczą można korzystać z prywatnego auta i rozliczać jego koszty na podstawie kilometrówki, jednak zakup samochodu na firmę zwykle jest bardziej opłacalny pod względem podatkowym. Z czego to wynika? W jaki sposób korzystnie dokonać zakupu samochodu „na firmę”?