Prowadzenie działalności gospodarczej często oznacza dla przedsiębiorcy konieczność służbowych wyjazdów. Spotkanie z klientem z innego miasta czy sam dojazd do pracy sprawiają, że samochód firmowy jest niezbędny. Włączenie samochodu do firmowego majątku szybko okaże się opłacalną decyzją, gdyż jego zaletą jest choćby brak ograniczeń związanych z kilometrówką.
Spis treści
Samochód firmowy to rozliczenie całości wydatków
Pojazd zakwalifikowany jako część majątku firmy pozwala na rozliczanie całości wydatków związanych z jego użytkowaniem, a dodatkowo pozwala rozliczać tzw. amortyzację. Jest to stopniowo rozliczany koszt zużycia samochodu, co w praktyce oznacza zapisywanie w kosztach określonej części wartości samochodu firmowego.
Wprowadzenie do firmy prywatnego auta
- faktury, rachunku, umowy sprzedaży – o ile posiada te dokumenty,
- ceny rynkowej – jeśli nie ma żadnych dokumentów potwierdzających kupno (wyceny należy dokonać na podstawie cen porównywalnych samochodów dostępnych na rynku).
Samochód firmowy - jak udokumentować zakup?
Faktura VAT 23% - dzięki takiemu dokumentowi istnieje możliwość odliczenia VAT w związku z zakupem. Najczęściej wystawiają ją dealerzy nowych samochodów, ale nie znaczy to, że nabycie używanego pojazdu na tę fakturę nie jest możliwe. Zdarza się, że przedsiębiorca jest zmuszony, by do sprzedawanego samochodu firmowego doliczyć VAT.
Faktura marża – najczęściej spotykana w komisach. Właściciel pojazdu płaci w tym przypadku VAT od marży (różnica między ceną zakupu od wcześniejszego posiadacza, a ceną sprzedaży). Na wystawionym dokumencie nie ma kwoty VAT, co oznacza, że kupujący nie może na jego podstawie odliczyć VAT-u. Jest jednak plus takiego rozwiązania - kupujący w kosztach może ująć kwotę brutto.
Umowa sprzedaży – pojawia się w momencie zakupu samochodu od osoby prywatnej. Przedsiębiorca może wpisać w umowie swoje dane jako osoby prywatnej. Po przeprowadzeniu transakcji wystarczy przenieść auto do majątku firmowego za pomocą oświadczenia.
Wybór między kredytem samochodowym a gotówkowym
Kredyt samochodowy – zazwyczaj dostępny jest na lepszych warunkach niż gotówkowy. Pojazdu kupionego dzięki temu sposobowi finansowania, nie można jednak zazwyczaj sprzedać przed spłatą wszystkich rat (kiedy auto jest zabezpieczeniem kredytu).
Kredyt gotówkowy – jego zabezpieczaniem nie jest zakupione auto (sposób zabezpieczenia ustala umowa). Dzięki temu można go sprzedać w każdym momencie. Ten kredyt jest jednak najczęściej wyżej oprocentowany, a co za tym idzie trzeba płacić wyższe raty.
W obu przypadkach nie ma ograniczeń związanych z rozliczaniem wydatków na samochód (np. paliwo, części zamienne). Dla przedsiębiorcy kosztem mogą być odsetki od raty kredytu.
Rozlicz samochód firmowy w inFakcie – szybko, sprawnie i wygodnie
- raty leasingowe,
- wydatki na paliwo,
- wydatki na części zamienne,
- amortyzacja.
Jak przetestować Program do Księgowości? Trzeba jedynie założyć darmowe konto i wypełnić dane księgowe. Od tego momentu można szybko i wygodnie dodawać oraz rozliczać koszty związane z firmowym samochodem.
Samochód firmowy rozliczony w programie do księgowości idealnie dopasowanym do potrzeb Twojej firmy? Dołącz do przeszło 320 tys. przedsiębiorców, którzy już wybrali inFakt.pl.