PIT dla młodych – warunki korzystania i limit ulgi

Przepisy, które weszły w życie 1 sierpnia 2019 r., wprowadziły tzw. zerowy PIT dla młodych. Ulga ucieszyła młode osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, zlecenie i innych, gdyż dzięki zwolnieniu, wiele z nich może liczyć na wyższe wynagrodzenie otrzymane „do ręki”.

Do którego życia przysługuje PIT dla młodych? Czy wiek to jedyne kryterium? Jak można skorzystać z ulgi i ile można odliczyć? Poniżej odpowiedzi na wszystkie pytania.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Co to jest PIT dla młodych?

Zerowy PIT dla młodych to ulga podatkowa w podatku od osób fizycznych. Ulga polega na tym, że – mówiąc najprościej – uprawnione osoby nie płacą w ogóle podatku PIT do ustalonego limitu.

Więcej o samym zwolnieniu i warunkach jego przyznawania przeczytasz w dalszej części artykułu. Zerowy PIT funkcjonuje od sierpnia 2019, a od stycznia 2020 r. są nieco inne zasady korzystania z ulgi.

Kto jest uprawniony do zerowego PIT-u?

Do ulgi uprawnione są wszystkie osoby do ukończenia 26 roku życia. Wiek poniżej 26 lat jest jedynym kryterium, które należy spełnić, aby być objętym PIT dla młodych. Podkreślamy ten fakt, ponieważ w sieci można znaleźć wiele nieprawdziwych informacji mówiących, że żeby skorzystać ze zwolnienia trzeba mieć status studenta lub ucznia.

Ulgą objęte są umowy:

  • o pracę,
  • zlecenie,
  • stosunek służbowy,
  • pracę nakładczą,
  • spółdzielczy stosunek pracy.

Uwaga: z ulgi PIT dla młodych nie mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący firmy oraz osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło.

Co z ulgą, jeżeli 26 urodziny przypadają w środku miesiąca?

Zerowy PIT w stosunku do osób, które w połowie miesiąca kończą 26 lat, był tematem wielu dyskusji już od początku wejścia w życie przepisu. Dywagowano, czy w miesiącu, w którym przypadają 26 urodziny, należy ulgę przeliczyć proporcjonalnie, zabrać całkowicie czy może pozwolić korzystać ze zwolnienia do końca miesiąca. Ostatecznie wypowiedział się na ten temat resort finansów.

Zgodnie z interpelacją ministerstwa, liczy się nie tylko dzień ukończenia 26 roku życia, ale i data, w której pracodawca wypłaca wynagrodzenie za dany miesiąc. W sytuacji, kiedy pensja za miesiąc, w którym pracownik kończy 26 rok życia wpłynie na konto przed dniem urodzin, to zatrudniony zachowa prawo do ulgi w tym miesiącu. W odwrotnym przypadku – straci.

Przykład 1: Ania kończy 26 lat 29 czerwca. Wynagrodzenie za czerwiec dostanie 28 dnia tego samego miesiąc. Ania będzie miała prawo do ulgi w czerwcu, ponieważ jej pensja wpłynęła jeszcze przed dniem ukończenia 26 lat.

Przykład 2: Marek obchodzi 26 urodziny w tym samym dniu, co wspomniana wyżej Ania, tj. 29 czerwca. Jego pracodawca wypłaca pensje 10 dnia kolejnego miesiąca, tj. przelew za czerwiec Marek otrzyma w lipcu. Tym samym – czerwcowe wynagrodzenie nie będzie uwzględniało zwolnienia, ponieważ zostanie wypłacone po dniu 26 urodzin pracownika.

Zerowy PIT dla młodych – jak skorzystać?

Podatnik uprawniony do ulgi, który chce, żeby jego pracodawca nie pobierał zaliczki na PIT, nie musi wypełniać żadnych druków i oświadczeń. Pracodawcy mają ustawowy obowiązek stosowania ulgi, dzięki czemu młodzi pracownicy nie muszą robić „niczego”, aby cieszyć się co miesiąc, wyższą o zaliczkę na PIT, pensją.

Natomiast osoba, która jest uprawniona do ulgi, ale nie chce, żeby była ona stosowana, powinna złożyć pracodawcy PIT-2 z oświadczeniem o niestosowaniu ulgi dla młodych. PIT-2 nie jest jednak dokument bezwzględnie obowiązujący. To pracodawca ma prawo zdecydować, w jakiej formie przekazać takie informacje.

Kiedy młody podatnik może nie chcieć, aby stosować wobec niego ulgę dla młodych? Na przykład wtedy, kiedy pracuje w kilku miejscach i obawia się, że przekroczy limit do ulgi i wyjdzie mu dopłata podatku. Woli wtedy zdecydować, że wygodniej mu pobierać trochę niższą pensję co miesiąc, niż dopłacić jednorazowo fiskusowi większą kwotę po rozliczeniu PIT-u.

Zerowy PIT a limity

Ulgą PIT dla młodych objęte są przychody do 85 528 zł. Pracownik, który je przekroczy, zostanie opodatkowany wg skali podatkowej.

PIT dla młodych – ile więcej do pensji?

Osoby uprawnione do ulgi interesuje najbardziej, o ile większe będzie ich wynagrodzenie netto.

Pierwsze, co należy wiedzieć to to, że ulga nie obejmuje składek ZUS i NFZ. Dlatego to nie jest tak, że młody pracownik dostanie netto, tyle ile ma wpisane w umowie brutto. A przynajmniej – nie w każdym przypadku.

Sytuacja, kiedy pracownik otrzyma „do ręki” tyle, ile ma brutto występuje tylko, gdy pracownik ma status studenta i jest zatrudniony na umowę zlecenie. Zgodnie z przepisami, umowy zlecenie ze studentami (do 26 roku życia) zwolnione są ze składek ZUS. Jeśli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to studenci korzystają z ubezpieczeń rodzica albo ubezpiecza ich uczelnia. Wobec powyższego, student na umowie zlecenie nie opłaca żadnych składek i jest zwolniony z podatku PIT, dlatego otrzyma wynagrodzenie bez żadnych potrąceń.

Zupełnie inaczej sytuacja ma się w odniesieniu do osób niebędących studentami i zatrudnionych na umowę zlecenie. Taka umowa podlega obowiązkowym składkom na ubezpieczenia społeczne i dobrowolnej składce zdrowotnej.

Podobnie jest, jeżeli w przypadku osób zatrudnionych do 26 roku życia zatrudnionych na umowę o pracę. Bez znaczenia – czy są studentami, czy nie – z ich pensji zostaną odciągnięte obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne i obowiązkową (dla umów o pracę) składką zdrowotną.

Poza pierwszym przypadkiem, kiedy zatrudniony na umowę zlecenie student dostanie netto, tyle ile ma brutto, ciężko silić się na jakiekolwiek konkretne wyliczenia. Wynika to z tego, że w pozostałych sytuacjach składowymi wynagrodzenia mogą być np. koszty uzyskania przychodów, dodatek za pracę poza miejscem zamieszkania itd., dlatego każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

W związku z rozliczeniem PIT stworzyliśmy eBooka, który w prosty sposób tłumaczy wszystkie ulgi oraz jak je zastosować. Znajdziesz w nim wiele porad i odpowiedzi:


Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku VAT oraz CIT (PIT). Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz ewidencją zdarzeń gospodarczy w księgach handlowych.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"