Księgowość internetowa – jak to działa, korzyści

Księgowość internetowa to dużo wygodniejsze rozwiązanie niż prowadzona przez standardowe biuro rachunkowe. Nowoczesne technologie sprawiają, że usługa jest wygodniejsza i tańsza, a w najciekawszej wersji obejmuje także spokój przedsiębiorcy – rozliczeniami zajmują się księgowi. Jak działa księgowość internetowa i dlaczego warto z niej korzystać?

DLACZEGO TRADYCYJNA KSIĘGOWOŚĆ NIE SPEŁNIA WYMAGAŃ PRZEDSIĘBIORCÓW?


Mimo dynamicznego rozwoju narzędzi online i form zdalnego kontaktu, księgowość tradycyjna jest wciąż popularna. Polega ona przede wszystkim na księgowaniu kosztów i przychodów, wypełnianiu KPiR oraz sporządzaniu deklaracji podatkowych i przesyłaniu ich do urzędów. W tym modelu przedsiębiorca przywozi księgowym dokumenty z danego okresu, które następnie są księgowane oraz umieszczane w dokumentacji firmowej.

Następnie właściciel firmy otrzymuje informacje o wysokości podatków do zapłacenia oraz składek ZUS. W tradycyjnym modelu tak naprawdę usługa kończy się w tym miejscu. Warto jednak wiedzieć o tym, że zdecydowanie nie jest to jedyny sposób, w jaki można prowadzić księgowość. Korzystnym rozwiązaniem może być księgowość internetowa.  

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

DWA OBLICZA KSIĘGOWOŚCI INTERNETOWEJ


Zupełnie inaczej wygląda rzeczywistość przedsiębiorcy korzystającego z księgowości internetowej. Jedyne wymaganie do korzystania z niej, to komputer z dostępem do Internetu. Potem jest już znacznie wygodniej, praktyczniej i szybciej.

Obecnie na rynku można wyróżnić dwa rodzaje księgowości internetowej:

 • Do samodzielnego prowadzenia w aplikacji online.
 • Prowadzona przez ogólnopolskie biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji online.
Pierwsza z opcji skierowana jest do najbardziej samodzielnych osób, które orientują się w przepisach i chcą na to poświęcać czas. Natomiast przedsiębiorcy, którzy chcą mieć święty spokój i wolą skupić się na prowadzeniu biznesu powinni wybrać drugą opcję – jest to bardzo nowoczesne połączenie księgowości online i offline.

NA CZYM POLEGA KSIĘGOWOŚĆ DO SAMODZIELNEGO PROWADZENIA W APLIKACJI ONLINE?


Samodzielni przedsiębiorcy, którzy lubią brać sprawy w swoje ręce i mieć pełną wiedzę o szczegółach rozliczeń, mogą prowadzić księgowość samodzielnie w aplikacji online (np. inFakt.pl). W takim przypadku samodzielnie dodają koszty, wystawiają faktury w aplikacji, generują KPiR i deklaracje podatkowe, które później składają w urzędach.

Śledzą zmiany w przepisach i dostosowują swoje działania – we wszystkim pomaga im aplikacja online, która automatyzuje szereg działań. Typowe działania w każdym miesiącu (lub kwartale) przedsiębiorcy na samodzielnej księgowości w aplikacji online prezentują się następująco:
 1. Wystawianie faktur przychodowych w aplikacji online (każdy przychód jest automatycznie zapisywany w KPiR przez aplikację).

 2. Opłacanie składek ZUS – aplikacja automatycznie podaje ich kwoty.

 3. Dodawanie kosztów – po zakończeniu danego miesiąca lub kwartału, przedsiębiorca musi dodać wszystkie koszty.

 4. Drukowanie KPiR, rejestrów VAT, ewidencji – KPiR, rejestry VAT czy inne ewidencje generują się w aplikacji online automatycznie.

 5. Składanie deklaracji podatkowej – w przypadku większości przedsiębiorców, regularnie składa się tylko jedną deklarację – VAT-7 lub VAT-7K.

 6. Opłacanie podatków – aplikacja online do księgowości sama wylicza kwoty podatków i podaje je przedsiębiorcy, wraz z numerami kont bankowych urzędów do przelewów.

 7. Kontakt z księgowymi – najlepsze aplikacje online pozwalają skontaktować się z zespołem księgowych.
Księgowość internetowa prowadzona samodzielnie oznacza konieczność poświęcenia czasu i energii. Jeśli wolisz prowadzić biznes, a dbanie o rozliczenia oddać fachowcom, którzy jednocześnie potrafią korzystać z nowych technologii – zapoznaj się z drugą opcją opisaną poniżej.

Z CZYM WIĄŻE SIĘ KSIĘGOWOŚĆ INTERNETOWA?


Zdecydowanie ciekawszą i wygodniejszą wersją księgowości internetowej jest księgowość online obsługiwana przez profesjonalnych księgowych. W takiej sytuacji przedsiębiorca ma dostęp do tej samej aplikacji, która jest opisana powyżej, ale nie obsługuje jej samodzielnie. Robią to za niego wykwalifikowani księgowi. Dzięki temu zyskuje mnóstwo spokoju, a zarazem na dostęp do swoich finansów i może je analizować. Oto najlepsza obecnie forma księgowości na rynku.

Tym samym przedsiębiorca ma święty spokój i może skupić się na prowadzeniu biznesu – nie musi śledzić przepisów i dbać o poprawność sporządzanej dokumentacji. Ponadto, to księgowi reprezentują go przed urzędami i ZUS-em oraz składają za niego deklaracje podatkowe. Dodatkowe usługi mogą obejmować np. sporządzanie umów, czy obsługę kadr i płac. 

KSIĘGOWOŚĆ INTERNETOWA Z POMOCĄ KSIĘGOWYCH – JAK WYGLĄDA?


Typowy miesiąc przedsiębiorcy korzystającego z księgowości internetowej obsługiwanej przez księgowych wygląda tak:
 1. Wystawianie faktur przychodowych w aplikacji online.

 2. Gromadzenie faktur i innych dokumentów potwierdzających koszty firmowe.

 3. Przekazanie kosztów do księgowych – najlepsze firmy oferujące taką księgowość umożliwiają dostarczanie dokumentów w postaci skanów.

 4. Wgląd w finanse w aplikacji online – księgowi skanują dokumenty i wprowadzają je do aplikacji online. Przedsiębiorca ma pełen wgląd w ich działania w aplikacji online. Ma świadomość kwot przychodów i kosztów, wie skąd pochodzą kwoty podatków, ma dostęp do danych historycznych.

 5. Informacja o kwotach podatków i składek ZUS – księgowi przekazują przedsiębiorcy e-mailowo informację o kwotach podatków i składek ZUS do zapłaty. Kwoty te oraz numery kont urzędów są dostępne w aplikacji online, a zatem e-mail jest tylko dodatkiem.

 6. Pomoc merytoryczna księgowych – oprócz tego księgowi są stale do dyspozycji przedsiębiorcy. Może do nich dzwonić, pisać e-maile lub kontaktować się przez aplikację. Ponadto, najlepsze firmy oferują pomoc księgowych z ich własnej inicjatywy, np. w optymalizacji kosztów firmowych.
Ponadto, najlepsze firmy księgowe oferują szeroką pomoc w zmianie biura rachunkowego. W takim modelu przedsiębiorca tylko informuje nowe biuro o tym gdzie ma siedzibę poprzednia firma z usług której korzystał. Nowe biuro wysyła tam kuriera, który odbiera całą dokumentację. W ten sposób przejście – odbywa się praktycznie bez udziału przedsiębiorcy. Szybko i wygodnie.

Jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o usługę księgową. Bądźmy szczerzy – tylko fachowcy są w stanie zapewnić odpowiednią jakość usług księgowych, ale jednocześnie przedsiębiorca powinien mieć stały i pełny wgląd w ich działania. Jednocześnie dostarczanie dokumentów księgowym jest rozwiązane w możliwie najwygodniejszy i najprostszy sposób – elektronicznie.

WYBIERZ OGÓLNOPOLSKIE BIURO RACHUNKOWE INFAKT


Chcesz mieć święty spokój, a zarazem pełną świadomość dotyczącą księgowości Twojej firmy? Skorzystaj z usługi Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe. Jest to obecnie najlepsze na rynku połączenie księgowości internetowej z profesjonalną obsługą księgową i dostępem do aplikacji księgowej. 

Całość uzupełnia niezwykle wygodna usługa przesyłania skanów dokumentów kosztowych. Fachowcy dbają o Twoje rozliczenia, księgują koszty, składają za Ciebie deklaracje i reprezentują przed urzędami, a Ty możesz skoncentrować się na tym co najważniejsze – rozwijaniu biznesu.

Przetestuj Księgowość w inFakt, a będziemy Cię obsługiwali przez 60 dni za darmo. W tym czasie możesz w każdej chwili zrezygnować z usługi – bez konsekwencji. Jesteśmy pewni, że zdecydujesz się z nami zostać.Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"