Dobre biuro rachunkowe – co zyskujesz na współpracy?

Samodzielne prowadzenie księgowości czy zlecenie obowiązków wykwalifikowanemu biuru rachunkowemu? Dbanie o poprawność strony księgowej wymaga zarówno wiedzy merytorycznej, jak i posiadania zaplecza technicznego. Na co warto zwrócić uwagę podejmując decyzję o tym, kto zajmie się księgowością firmy?

Z czym wiąże się samodzielne prowadzenie księgowości?

Specjalistyczne wykształcenie? Nie jest konieczne do tego, by prowadzić księgowość. Zadanie to wymaga jednak bycia na bieżąco z obowiązującymi przepisami i wywiązywania się z comiesięcznych obowiązków. Jakich?

 • prowadzenie KPiR,
 • prowadzenie ewidencji księgowych na potrzeby podatku VAT
 • prowadzenie ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
 • prowadzenie ewidencji wyposażenia
 • prawidłowe obliczanie zaliczki na podatek dochodowy oraz VAT,
 • składanie deklaracji podatkowych,
 • naliczanie list płac,
 • rozliczanie z ZUS,
 • prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu.

Z niektórych obowiązków przedsiębiorcę może, oczywiście, wyręczyć dobry program do księgowości.

Jakie korzyści płyną z samodzielnego zajmowania się sprawami księgowymi własnej firmy? Przede wszystkim oszczędności. Pod warunkiem, że księgowość jest prosta, a kontrola nie wykaże błędów. Konsekwencje finansowe w całości obarczą przedsiębiorcę.

jaki jest koszt biura rachunkowego

Dobre biuro rachunkowe to czas, wygoda i spokój przedsiębiorcy

Nawet w przypadku firmy o niewielkich rozmiarach prowadzenie księgowości może stać się wyzwaniem. Warto rozważyć już na początku, czy zobowiązania w stosunku do urzędu skarbowego i ZUS uda się wypełniać w pojedynkę, czy konieczna będzie pomoc specjalisty.

Wybierając dobre biuro rachunkowe warto skorzystać z rekomendacji znajomych i dowiedzieć się, ile klientów obsługuje, kiedy rozpoczęło swoją działalność oraz czy posiada dodatkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Podstawową zaletą biura rachunkowego jest wzięcie odpowiedzialności za prawidłowość obliczeń księgowych. Przedsiębiorca jest wolny od zastanawiania się nad potencjalnymi konsekwencjami błędu.

Biuro rachunkowe może także przejąć funkcję reprezentowania przedsiębiorcy przed urzędami skarbowymi i ZUS.

Długi czas oczekiwania na odpowiedzi od księgowego czy też mało zrozumiałe komunikaty nie wróżą dobrej współpracy. Warto zadbać o swój spokój szukając biura, które zapewni kontakt interpersonalny na właściwym poziomie.

A co z dostępem do dokumentów firmy? O ile przekazanie ich w formie papierowej biuru rachunkowemu może być wygodne, o tyle oznacza brak dostępu do informacji tam zawartych. Podobnie rzecz ma się z wydrukami KPiR oraz ewidencji.

Zaletą jest możliwość posiadania księgowości online, i to takiej, do której przedsiębiorca ma dostęp o każdej porze i z dowolnego urządzenia.

dobre biuro rachunkowe

Stacjonarne biuro rachunkowe to także konieczność dojazdów. O ile dla niektórych kontakt twarzą w twarz jest kluczowy, o tyle częstokroć przedsiębiorca nie ma czasu na dodatkowe kursy po mieście.

Wyjściem z sytuacji jest zagwarantowanie możliwości podjęcia kontaktu telefonicznego, e-mail i wysyłki dokumentów kurierem.

Znalazłeś odpowiednie miejsce? Zwróć uwagę na okres wypowiedzenia umowy o świadczenie usług księgowych. Zazwyczaj przekracza on okres 1 miesiąca i sam proces przeniesienia księgowości firmy w nowe miejsce powinien zostać odpowiednio wcześniej zaplanowany.

Kiedy sięgasz po pomoc dobrego biura rachunkowego, masz zapewnione solidne wsparcie merytoryczne. Nie musisz martwić się o formalności, zyskujesz czas.

Co w zamian? Oczywiście usługa księgowa kosztuje, ale jest to wydatek niewielki z porównaniu z poczuciem bezpieczeństwa i korzyściami płynącymi ze specjalistycznej optymalizacji podatkowej.

Chcesz załatwiać sprawy księgowe w prosty sposób?

 • Przetestuj inFakt za darmo, poznaj zalety prostej księgowości elektronicznej.
 • Wystaw pierwszą e-fakturę w minutę przez stronę www lub aplikację na smartfon.
 • Otrzymasz dodatkowo bezpłatne wsparcie specjalistów, 6 dni w tygodniu.
 • Rozliczaj się samodzielnie lub inFakt ułatwi Ci wybór sprawdzonej księgowej albo księgowego.

Załóż testowe konto

Masz pytania do artykułu? Odpowiemy w komentarzu.