Z początkiem 2020 r. wprowadzony został indywidualny rachunek podatkowy, zwany też mikrorachunkiem. Rachunek służy do opłacania różnego rodzaju podatków. Każdy podatnik ma przypisany własny, indywidualny numer.
Skąd wziąć indywidualny numer rachunku i które należności podatkowe można na niego wpłacać? Czy prowadząc JDG, trzeba generować oddzielny mikrorachunek dla firmy? Tego wszystkiego dowiesz się z tekstu.
Czym jest indywidualny rachunek podatkowy i dlaczego go wprowadzono?
Przed 2020 r. podatnicy opłacali podatki na konta urzędów skarbowych. Co istotne – każdy urząd miał kilka numerów bankowych, które służyły do wpłacania różnego zobowiązań wobec państwa. Generowało to nie tylko zwykłe pomyłki, ale czasem i poważniejsze konsekwencje.
Np. podatnik wpłacał należność z tytułu VAT na konto przypisane do PIT. Urzędy nie mogą samowolnie przeksięgowywać wpłat, dlatego taki podatnik mógł nieświadomie narobić sobie długów.
Toteż, żeby ułatwić życie i urzędnikom i podatnikom, wprowadzono indywidualny rachunek podatkowy. Mikrorachunek to rodzaj numeru konta bankowego przypisanego do każdego podatnika. Numer jest unikalny i generowany na podstawie numeru PESEL (NIP) podatnika.
Od 2020 r. podatnik wpłaca podatki na przypisany do siebie numer rachunku. Na obecną chwilę (tj. do czasu, kiedy przepisy się nie zmienią), jeden mikrorachunek przypisany jest do podatnika na zawsze. Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca dziś mieszka w Warszawie i tam płaci podatki, a za rok przeniesie się do Gdańska i zdecyduje się rozliczać z tamtejszą skarbówką, to numer konta do opłacania podatków pozostanie taki sam.
Jakie podatki należy wpłacać na indywidualny rachunek podatkowy?
Bez względu na to, któremu urzędowi podlega podatnik, na swój indywidualny rachunek podatkowy powinien wpłacać podatki z tytułu:
- VAT,
- PIT,
- CIT.
(z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie)
Podatnika nie powinno zdziwić ani przerazić, jeżeli dojrzy na przelewie, że jego wpłata trafiła do urzędu skarbowego w Bydgoszczy. Jak wyjaśniła Krajowa Izba Skarbowa, to właśnie ten urząd obsługuje indywidualne rachunki podatników i przekazuje wpłaty do właściwych urzędów.
Co ważne – na mikrorachunek należy robić opłaty nie tylko za należności, które powstały w 2020 r., ale i wcześniejsze. W sytuacji, kiedy np. zrobiłeś korektę VAT deklaracji z 2019 r. i musisz dopłacić, to powinieneś zrobić przelew na swój indywidualny rachunek podatkowy.
Ewentualne zwroty nadpłat przekazywane są podatnikom na podane przez nich numery rachunków bankowych (urzędy nie realizują żadnych zwrotów na mikrorachunek).
Inne niż wymienione wyżej świadczenia należy opłacać na dotychczasowe numery. Jeśli np. niedawno założyłeś firmę i nie opłacałeś do tej pory podatków, to powinieneś wiedzieć, że na stronie gov.pl znajdziesz wykaz numerów rachunków wszystkich urzędów skarbowych z podziałem na rodzaje podatku.
Jak wygenerować mikrarachunek?
Przypisany do siebie numer rachunku podatkowego możesz sprawdzić w urzędzie skarbowym lub korzystając z generatora na stronie podatki.gov.pl.
Na rządowej stronie znajduje się także ostrzeżenie, żeby nie generować mikrorachunku w innych miejscach, niż poprzez oficjalną witrynę podatki.gov.pl.
W generatorze podajesz numer:
- PESEL – w przypadku, kiedy nie prowadzisz działalności gospodarczej albo nie jesteś płatnikiem podatku VAT,
- NIP – jeżeli masz zarejestrowaną JDG albo jesteś czynnym podatnikiem VAT albo jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne.
Posiadacze numerów NIP i PESEL, techniczne mogą wygenerować dwa różne numery mikrorachunków, choć należy korzystać z jednego z nich.
Np. osoba, która jednocześnie jest zatrudniona na etat i prowadzi JDG, powinna korzystać z mikrorachunku przypisanego do numeru NIP. Tak samo, jak np. pracownik na etacie, zatrudniający nianię dla swojego dziecka, za którą odprowadza składki ZUS.
Jednocześnie Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że w przypadku kiedy przedsiębiorca pomyli się i zrobi wpłatę na mikrorachunek z PESEL, to zostanie ona zaksięgowana prawidłowo. Najważniejsza jest prawidłowa identyfikacja podatnika.
Generator numerów działa całą dobę, więc swój numer rachunku podatkowego, możesz sprawdzić o każdej porze i w każdym miejscu, co niewątpliwie jest wygodne.
Czy korzystanie z mikrorachunku jest obowiązkowe?
Od stycznia 2020 r. opłaty za CIT, PIT i VAT należy dokonywać wyłącznie na indywidualny rachunek podatkowy. Dotychczasowe numery kont urzędów skarbowych do wpłat wymienionych podatków zostały zlikwidowane 31 grudnia 2019 r. Jeżeli omyłkowo wpłacisz pieniądze na taki nieistniejący numer, to automatycznie powinny wrócić na konto, z którego wyszedł przelew.
Gdzie wpłacać zaliczki na podatek mojego pracownika?
Zaliczki na podatek PIT pracowników, pracodawca powinien przekazywać na swój własny mikrorachunek. Nie istnieje przepis, który nakazywałby pracodawcy wpłacania jakichkolwiek należności na indywidualny rachunek podatkowy pracowników, dlatego można przyjąć, że w ogóle nie ma potrzeby posiadania ich numerów rachunków.