JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny – zmiany od 01.07.2020 r.

Aktualizacja: Zgodnie z przepisami tzw. tarczy antykryzysowej, obowiązek stosowania nowej struktury JPK został przesunięty z 1.07.2020 na 1.10.2020. Oznacza to, że ostatnią deklarację VAT jaką przedsiębiorca będzie przesyłał do US jest deklaracja VAT-7 za miesiąc wrzesień lub VAT-7K za kwartał III.

Wszyscy czynni podatnicy VAT, zobowiązani są regularnie dostarczać do urzędu skarbowego JPK VAT. Ten elektroniczny plik zawiera informacje o transakcjach zakupu i sprzedaży dokonanych we wskazanym okresie.

W 2020 r. miały nastąpić zmiany w strukturze plików. W przypadku dużych przedsiębiorstw obowiązek wysyłania plików w odmienionej strukturze miał być od 1 kwietnia, resztę firm nowa powinność miała objąć od 1 lipca.

Jednakże w związku z panującą w Polsce epidemią koronawirusa i przyjętą przez Sejm Tarczą Antykryzysową termin wejścia w życie nowego JPK został ujednolicony dla wszystkich przedsiębiorców i będzie to 1.07.2020 r.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Po co rząd wprowadził JPK?

Jednolite Pliki Kontrolne, które przesyłają firmy, mają za zadanie uszczelnić system skarbowy i ułatwić fiskusowi namierzenie ewentualnych nadużyć czy oszustw. Choć mogłoby się wydawać, że z JPK pożytek mają głównie organy podatkowe, to wcale tak do końca nie jest.

Korzyści z JPK

Do odczytywanie plików dostosowano infrastrukturę informatyczną Ministerstwa Finansów. Dzięki temu, że pliki wszystkich podatników mają taką samą strukturę (stąd nazwa Jednolity Plik Kontrolny), to systemy analizują i weryfikują ogromne ilości danych w krótką chwilę. Dlatego przedsiębiorcy mogą zauważyć następujące korzyści z tego rozwiązania:

  1. Zakłada się, że jeżeli przedsiębiorca ma jakieś nieprawidłowości w rozliczeniach, to będzie to od razu widoczne dzięki JPK. Dlatego rzadko kiedy przeprowadza się kontrole losowe.
  2. Kiedy już dojdzie do kontroli podatkowej, to trwa zdecydowanie krócej niż w latach poprzednich, ponieważ często da się ją wykonać zdalnie, bazując na plikach.
  3. Elektroniczna forma przesyłania plików pozwala na szybszą i efektywniejszą komunikację, jeżeli porównamy ją do czasów, gdy dokumenty należało dostarczyć w formie papierowej.

Jakie są rodzaje plików JPK?

Najczęściej przesyłanymi plikami są JPK VAT, ponieważ do obowiązkowego ich składania, zobligowani są wszyscy czynni podatnicy VAT – od JDG, poprzez małe i średnie firmy aż po największe przedsiębiorstwa.

Obok JPK_VAT występują inne struktury plików JPK, które podatnicy muszą przekazywać na prośbę organów podatkowych. Wśród JPK na żądanie wyróżniamy:

  • JPK_FA – mogą być o niego poproszeni wszyscy przedsiębiorcy, którzy wystawiają faktury,
  • JPK_PKPIR – firmy, które prowadzą KPiR (uproszczoną księgowość),
  • JPK_EWP – przedsiębiorcy na ryczałcie,
  • JPK_KR – firmy, które prowadzą księgi handlowe (pełną księgowość),
  • JPK_MAG – przedsiębiorcy prowadzący elektroniczną gospodarkę magazynową,
  • JPK_WB – wyciąg z konta bankowego powiązanego z prowadzoną działalnością, za wygenerowanie tej struktury odpowiedzialny jest bank podatnika.

Organy podatkowe muszą dać podatnikowi min. 3 dni na wygenerowanie żądanych plików. W przypadku, gdyby termin był za krótki dla podatnika (np. jego księgowa przebywa na urlopie), to może wnioskować z uzasadnieniem o jego wydłużenie.

Deklaracja VAT a JPK VAT z deklaracją

Deklaracja to elektroniczny dokument, w którym wylicza się wartość podatku do zapłacenia lub do zwrotu. Plik sporządza się na podstawie zakupów i sprzedaży w okresie, który deklaracja obejmuje.

Deklarację zobowiązani są składać wszyscy czynni podatnicy VAT. Także ci, którzy w danym okresie nie dokonali żadnych czynności opodatkowanych VAT-em. Podatnicy rozliczający się z podatku VAT co miesiąc mają obowiązek składać deklarację VAT-7, a podatnicy kwartalni – deklarację VAT-7K.

Deklaracja VAT i JPK VAT to jedne z obowiązków płatników podatku VAT. Do lipca 2020 r. deklaracja i jednolity plik kontrolny składa się jako dwa oddzielne dokumenty elektroniczne.

Co to jest JPK VAT z deklaracją?

JPK VAT z deklaracją wejdzie w życie od lipca. Będzie jednym dokumentem (plikiem), zawierającym informacje, które w tej chwili podatnicy przesyłają jako JPK VAT i Deklarację VAT. Jeszcze kilka miesięcy temu nowy rodzaj pliku miał nazywać się JPK_VDEK, jednakże zrezygnowano z tego pomysłu.

Nowe struktury JPK można znaleźć już na stronie Ministerstwa Finansów, gdzie oznaczone są jako:

  • JPK_V7M – dla deklaracji miesięcznych,
  • JPK_V7K – w przypadku deklaracji kwartalnych.

W przypadku, kiedy przedsiębiorca rozlicza się z VAT co miesiąc, to co miesiąc będzie musiał przesyłać wypełnione części ewidencyjne i deklaracyjne pliku. Dla podatników kwartalnych sytuacja będzie trochę inna – co miesiąc będą dostarczać wypełnioną część ewidencyjną, a w ostatnim miesiącu kwartału – ewidencyjną i deklaracyjną.

Nowe rubryki w JPK VAT z deklaracją

Nowy plik JPK nie będzie różnił się od swojego poprzednika jedynie kosmetyką. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, w części ewidencyjnej pliku trzeba będzie raportować nowe dane.

Przedsiębiorcy będą musieli posługiwać się kodami identyfikacyjnymi (tzw. GTU) na niektóre towary i usługi. W nowym JPK VAT z deklaracją trzeba będzie wykazać np.:

  • dostawy napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, płynu do papierosów elektronicznych, leków i wyrobów medycznych, paliw, urządzeń elektronicznych, budynków, budowli i gruntów,
  • usługi doradcze, księgowe, prawne, marketingowe, reklamowe, transportowe i magazynowe.

Jak można wywnioskować z powyższego – kodami GTU objęto towary i świadczenia, które są szczególnie narażone na machinacje podatkowe. Dlatego zmiana JPK ma na celu jeszcze większe uszczelnienie systemu i łatwiejsze wykrywanie nadużyć.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku VAT oraz CIT (PIT). Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz ewidencją zdarzeń gospodarczy w księgach handlowych.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"