Księgowa

Zmieniające się przepisy podatkowe wymagają trzymania ręki na pulsie. Kiedyś w firmie samodzielnie dbała o to księgowa, a przedsiębiorcy jedynie dostarczali jej dokumentację – nie mieli wglądu w jej pracę. Obecnie księgowość może wyglądać zupełnie inaczej.

KSIĘGA PRZYCHODÓW I ROZCHODÓW W FIRMIE


Prowadzenie księgowości to obowiązek polskich przedsiębiorców. W praktyce wiąże się to z dokumentowaniem przychodów i wydatków firmy – wystawianiem i przechowywaniem faktur, prowadzeniem ewidencji i rejestrów oraz sporządzaniem deklaracji. Na podstawie tych dokumentów następuje rozliczenie z partnerami biznesowymi i urzędem skarbowym.

Najczęściej spotykaną formą księgowości jest prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR). To rozwiązanie stosowane przez jednoosobowe firmy rozliczając się według zasad ogólnych lub liniowo, które w poprzednim roku nie przekroczyły kwoty 1,2 mln euro przychodu. Stosując tę metodę rozliczenia, przedsiębiorca płaci podatek dochodowy wyliczany według kosztów i przychodów zapisanych w KPiR.

Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów nie jest trudne, ale wymaga regularności i skrupulatności. W tabeli zestawia się wszystkie przychody ze sprzedaży towarów i usług oraz koszty, wygenerowane przez firmę. Księgę uzupełnia się po dokonaniu transakcji wraz z podaniem daty, a każda pozycja ma swój numer porządkowy. 

Dzięki temu KPiR jest czytelnym zestawieniem finansów firmy i na jej podstawie można łatwo wyliczyć kwotę zaliczki na podatek dochodowy. Dlatego ważne jest, aby księgę prowadzić na bieżąco i odnotowywać wszystkie transakcje.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

KSIĘGOWA W FIRMIE, CZY SAMODZIELNA KSIĘGOWOŚĆ?


Czy księgowa jest niezbędna w każdej firmie? Niekoniecznie – księgowość można prowadzić we własnym zakresie. To rozwiązanie wybierają często mikro przedsiębiorcy lub osoby rozpoczynające swoją przygodę z biznesem. Samodzielne prowadzenie księgowości firmy wymaga jednak znajomości przepisów oraz pewnego nakładu czasu.

Ułatwieniem dla osób, wybierających samodzielne prowadzenie księgowości są aplikacje internetowe, takie jak inFakt.pl, automatyzujące szereg działań. Pozwalają one między innymi przygotować deklaracje podatkowe. Wciąż jednak trzeba pamiętać o wizycie w urzędzie skarbowym i dostarczeniu dokumentów w terminie.

Ciekawszym rozwiązaniem jest księgowość internetowa, prowadzona przez ogólnopolskie biuro rachunkowe inFakt. Na czym polega?


KSIĘGOWOŚĆ W OGÓLNOPOLSKIM BIURZE RACHUNKOWYM INFAKT


Księgowość w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym inFakt daje przedsiębiorcy pełen komfort. Dzięki temu nie trzeba śledzić na bieżąco zmieniających się przepisów. To zadanie należy do księgowych, którzy przejmują odpowiedzialność za prowadzenie KPiR firmy i dopełnienie pozostałych obowiązków, takich jak przygotowywanie i składanie deklaracji dla urzędu skarbowego.

Nasza księga lub księgowy reprezentują także przedsiębiorcę przed urzędem skarbowym i ZUS-em. Dzięki temu może się skupić na rozwoju biznesu, a nie na formalnościach. Ale na tym nie kończą się usługi księgowych z inFaktu. Oprócz tego, przedsiębiorca otrzymuje wygodny sposób dostarczania dokumentów, która polega na samodzielnym skanowaniu kosztów i dostarczaniu ich do nas w formie elektronicznej.

Ponadto dostaje także dostęp do aplikacji inFakt.pl, w której wystawia faktury oraz ma dostęp do wszystkich operacji księgowych. Może pobierać skany faktur kosztowych, sprawdzać kwoty podatków i składek ZUS do zapłaty, czy drukować KPiR. Ma pełen wgląd w stan finansów swojej firmy. Księgowe z inFaktu pomagają dokonywać korzystnych rozliczeń – w tym celu oferują usługę, w której z własnej inicjatywy kontaktują się z klientami proponując im korzystne rozwiązania, np. rozliczanie nietypowych kosztów.

Księgowość w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym można przetestować. Jeśli się na to zdecydujesz będziemy Cię obsługiwali przez 60 dni za darmo. W tym czasie możesz w każdej chwili zrezygnować z usługi – bez żadnych konsekwencji. Wypróbuj już dziś!

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"