Mikrorachunek podatkowy – jakie podatki na niego wpłacać?

Początek roku 2020 r. przyniósł przedsiębiorcom wiele zmian. Wśród nich znajduje się mikrorachunek podatkowy, czyli spersonalizowany numer, służący do opłacania nań zobowiązań wobec państwa. Zapłata podatków według dotychczasowych zasad nie jest już możliwa.

Które podatki należy wpłacać na indywidualny rachunek podatkowy? Czy przedsiębiorca potrzebuje numeru mikrorachunku swojego pracownika? Co, w przypadku, jeżeli małżeństwo rozlicza się z podatków wspólnie? Sprawdźmy.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Czym jest mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek (nazywany też numerem podatkowym) to indywidualny numer rachunku, który może wygenerować każda:

  • osoba fizyczna (w tym niepełnoletnia, gdyż w niektórych przypadkach małoletni sami się rozliczają, mowa tu np. o stypendium),
  • firma i instytucja, która ma nadany nr NIP.

Mikrorachunek podatkowy wprowadzono, aby ułatwić życie i podatnikom, i urzędom. Przed 2020 r. podatki należało wpłacać na numery rachunków urzędów skarbowych, z których każdy miał oddzielne konta do opłacania VAT, PIT i innych podatków.

W efekcie dochodziło do chaosu i pomyłek – podatnicy mylili urzędy skarbowe albo opłacali jeden podatek na rachunek, który był przypisany do innego itd.

Aby skończyć z zamętem, rząd wprowadził indywidualny rachunek podatkowy, tj. numer przypisany do każdego człowieka (instytucji), na który ta osoba powinna wpłacać podatki. Nie ma znaczenia, czy podatnik obecnie rozlicza się z podatków w Krakowie, a w przyszłym roku przeprowadzi się do Szczecina – numer pozostanie taki sam.

Istotne są tylko rodzaje podatków, ponieważ na mikrachunek można wpłacać tylko należności na poczet kilku konkretnych świadczeń.

Wpłat na mikrorachunek można dokonywać tak samo, jak na każdy inny numer konta – przelewem internetowym, w banku lub na poczcie.

Jak wygenerować mikrorachunek?

Najprostszą metodą, aby poznać swój indywidualny numer rachunku podatkowego, jest wygenerowanie go na tej stronie rządowej.

W narzędziu należy podać numer:

  • NIP – w przypadku firm, instytucji,
  • PESEL – dla osób fizycznych.

Nasuwa się pytanie – czy właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych powinni wpisywać swój PESEL czy NIP działalności? Na stronie Ministerstwa Finansów znajduje się informacja, że tym przypadku właściwym będzie mikrorachunek podatkowy wygenerowany przy pomocy NIP-u. Jednakże, jeżeli zdarzy się przedsiębiorcy opłacić podatki na numer przypisany do PESEL, to urzędnicy przeksięgują wpłatę.

Mikrorachunek podatkowy można generować nieskończoną ilość razy, o każdej porze dnia i nocy – zawsze po wpisaniu tego samego NIP/PESEL wygeneruje się taki sam numer.

Które podatki wpłacać na mikrorachunek?

Mikrorachunek podatkowy przeznaczony jest do wpłacania podatków na poczet następujących należności:

  • VAT (oprócz karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie),
  • PIT,
  • CIT.

Używanie mikrorachunku podatkowego jest obowiązkowe od stycznia 2020, nie ma możliwości, aby CIT, PIT albo VAT płacić innym sposobem. Co należy podkreślić – na numer podatkowy można wpłacać pieniądze wyłącznie na poczet tych trzech świadczeń.

Do opłacania innych należności wobec państwa (tj. cła, akcyzy, PCC itd.) służą dotychczasowe numery rachunków. W przypadku, kiedy podatnik pomyli się (np. podatek od czynności cywilnoprawnych przeleje na mikrorachunek), to musi zgłosić się do swojego urzędu skarbowego i tam wyjaśniać sprawę.

Indywidualny numer „działa” tylko w jedną stronę – tzn. podatnik wpłaca należność na mikrorachunek, a fiskus – ewentualne nadpłaty – zwraca taką samą drogą, jak dotychczas (przekazem pocztowym, przelewem na konto wskazane przez podatnika).

Mikrorachunek podatkowy a pracownik

Zatrudniając pracownika trzeba liczyć się z wieloma obowiązkami. Niezależnie, czy pracodawcę wiążę z pracownikiem umowa o pracę, umowa zlecenia czy o dzieło, musi odprowadzać za niego zaliczki na podatek dochodowy.

Wraz z wprowadzeniem mikrorachunków, wielu przedsiębiorców zaczęło zadawać pytanie, na czyje konto wpłacać zaliczki. Wszak zaliczka idzie na poczet podatku pracownika, a nie pracodawcy. Czy to znaczy, że trzeba wziąć od zatrudnionego jego numer rachunku podatkowego?

Nie. Jak wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów – zaliczki na PIT pracownika należy wpłacać na mikrorachunek pracodawcy.

Jak płacić podatki po zamknięciu firmy?

Czynni przedsiębiorcy, płacąc podatki, korzystają z mikrorachunku wygenerowanego za pomocą numeru NIP. Po zamknięciu działalności ich identyfikator podatkowy zmienia się z NIP na PESEL. Dlatego w takim wypadku należy ponownie wygenerować numer rachunku, tym razem podając PESEL i to na ten mikrorachunek przelewać opłaty.

Mikrorachunek a wspólne rozliczenie małżonków

Zgodnie z przepisami, małżonkowie w pewnych sytuacjach, mogą wspólnie rozliczać się z podatku dochodowego. Dotyczy to nie tylko małżeństw, w których obie osoby są zatrudnione na etacie, ale i małżonków prowadzących oddzielnie JDG. Szerzej o zasadach rozliczania się wspólnie z małżonkiem pisaliśmy tutaj.

W przypadku, kiedy małżeństwo rozlicza się wspólnie i z PIT wyniknie niedopłata, nie ma znaczenia czy zrobią przelew na mikrorachunek żony, czy męża. Jednakże zaleca się, aby wpłat dokonywać na numer osoby, która będzie wskazana jako pierwsza w zeznaniu.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku VAT oraz CIT (PIT). Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz ewidencją zdarzeń gospodarczy w księgach handlowych.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"