GTU jest częścią zmian związanych z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących przesyłania JPK VAT. GTU to potoczna nazwa kodu grupy towarowej, którą przedsiębiorcy będą musieli stosować w nowej strukturze JPK.
Podatnicy (od października 2020) będą zmuszeni do weryfikacji sprzedawanych towarów oraz świadczonych usług pod kątem ich przynależności do jednej z trzynastu grup towarowo-usługowych. W przypadku, jeśli towar lub usługa będzie należeć do jednej z nich, podatnik będzie zobligowany do przypisania im właściwego kodu GTU w JPK V_7M albo JPK V_7K.
Zmiany w JPK VAT
W tej chwili czynni płatnicy VAT muszą składać dwa dokumenty elektroniczne:
- JPK VAT, który jest wykazem faktur ujętych w rejestrze VAT,
- deklaracji podsumowującej poszczególne transakcje.
Rządzący postanowili zamienić te dwa dokumenty na jeden plik, będący zestawieniem wszystkich informacji, które obecnie zawiera JPK VAT i deklaracja.
Plik będzie dostępny w dwóch wariantach:
- JPK_V7M – dla podatników rozliczających się miesięcznie,
- JPK_V7K – dla tych, którzy VAT płacą co kwartał.
Na powyższe pliki niektórzy zwykli mówić ogólnie JPK_VDEK, ponieważ początkowo miały one nosić taką nazwę. Nazwę zmieniono, ale pozostała ona w głowach księgowych i redaktorów na portalach branżowych, więc niech nikogo nie zdziwi, jeżeli spotka się gdzieś w sieci z tym określeniem.
Pierwsze plany Ministerstwa Finansów były takie, że nowa struktura pliku będzie obowiązywała od 1 kwietnia. Z uwagi na epidemię koronawirusa ten termin przesunięto – najpierw na 1 lipca, a wg najnowszych informacji pochodzących z resortu – na 1 października 2020.
GTU a część ewidencyjna pliku
JPK w nowej strukturze, składa się z części deklaracyjnej i ewidencyjnej. Część deklaracyjna odzwierciedla to, co wykazuje się w deklaracji.
Część ewidencyjna struktury JPK jest odbiciem danych o zakupach i sprzedaży zawartych w ewidencji VAT. Poprawnie wprowadzone dokumenty zakupu i sprzedaży pozwalają na prawidłowe rozliczenie podatku VAT naliczonego i należnego. Zgodnie z wprowadzonym rozporządzeniem, ewidencja sprzedaży powinna zawierać oznaczenia identyfikujące dostawy niektórych towarów i świadczonych usług.
Tymi oznaczeniami są właśnie kody GTU, których strukturę rozpisaliśmy niżej. Kody GTU obejmują wyłącznie sprzedawców, gdyż dotyczą faktur przychodowych.
Celem wprowadzenia GTU jest wsparcie fiskusa w walce z nieprawidłowościami podatkowymi.
Kody GTU w nowym JPK
W przypadku, gdy przedsiębiorca wystawił w danym okresie fakturę dotyczącą wskazanego niżej towaru lub usługi – wstawia cyfrę 1. Jeżeli takiego zdarzenia nie było – pole pozostawia puste.
- GTU_01: napoje alkoholowe – alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,
- GTU_02: benzyny silnikowe i lotnicze, oleje napędowe i opałowe, biopaliwa ciekłe itp. (pełen katalog towarów znajduje się w art. 103 ust. 5aa ustawy),
- GTU_03: olej opałowy w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym oraz olej smarowy, pozostałe oleje o kodach CN od 2710 19 71 do 2710 19 99, z wyłączeniem wyrobów o kodzie CN 2710 19 85,
- GTU_04: wyroby i susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych,
- GTU_05: odpady określone w poz. 79-91 załącznika nr 15 do ustawy,
- GTU_06: urządzenia elektroniczne oraz części do nich, określone w poz. 7-9, 59-63, 65, 66, 69 i 94-96 załącznika nr 15 do ustawy,
- GTU_07: pojazdy i części samochodowe o kodach wyłącznie CN 8701 – 8708 oraz CN 8708 10,
- GTU_08: metale szlachetnie i nieszlachetne,
- GTU_09: lekarstwa i wyroby medyczne, artykuły spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego,
- GTU_10: budynki, budowle, grunty,
- GTU_11: usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych,
- GTU_12: usługi o charakterze niematerialnym: prawne, księgowe, doradcze, reklamowe
- GTU_13: usługi transportowe i gospodarki magazynowej.
Sprawdź, jak wygląda JPK_V7 w aplikacji inFakt.