Rejestr o odpadach – które firmy muszą się znaleźć w bazie?

BDO, czyli rejestr o odpadach jest bazą danych, w której firmy „rozliczają się” z odpadów. System powstał, aby szerzyć świadomość o ekologii wśród przedsiębiorców, zminimalizować ilość nielegalnych wysypisk i udoskonalić recykling.

Do BDO musi wpisać się bardzo dużo firm, i to nie wyłącznie takich, których główna działalność związana jest z gospodarką odpadami. Czy Twoja firma też powinna znaleźć się w rejestrze o odpadach? Sprawdźmy.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Rejestr o odpadach – co to właściwie jest?

Baza Danych Odpadowych (BDO), zwana potocznie rejestrem o odpadach to system ewidencji i sprawozdawczości danych o odpadach. BDO jest nowoczesnym narzędziem, w którym można śledzić „losy” odpadów, dzięki rozbudowanym modułom.

Np. firmy, które wytwarzają śmieci, wprowadzają je systemu, generują kartę przekazania odpadów, a następnie firma odbierająca, potwierdza (również w systemie), że rzeczywiście takie śmieci odebrała. Wyłącza to praktycznie do zera pole do nadużyć i generowania nielegalnych miejsc do składowania opadów.

Jak zarejestrować się w BDO?

Rejestr o odpadach funkcjonuje od 2018 r. W tym czasie można było złożyć wniosek o wpis osobiście, listownie albo online. Od 2020 r. zmieniono zasady rejestracji i możliwa jest ona tylko online. Co prawda, w styczniu ponownie zezwolono na czasowe wystawianie dokumentów odpadowych w formie papierowej, ale jeżeli chodzi o samą rejestrację, to można przeprowadzić ją tylko elektronicznie.

Dla celów rejestracyjnych założono stronę https://bdo.mos.gov.pl/, na której przedsiębiorca wypełnia formularz. Rejestracja kosztuje 100 zł w przypadku mikroprzedsiębiorców i 300 zł dla pozostałych. Oprócz opłaty rejestracyjnej, jest też opłata roczna o identycznej wysokości. Z opłaty rocznej zwolnione są firmy, które w tym samym roku opłaciły opłatę rejestrową. Krótko mówiąc – właściciel jdg co roku musi wpłacać na konto swojego Urzędu Marszałkowskiego po 100 zł za BDO. Z tym że pierwsza wpłata będzie nazywała się rejestracyjną, a wszystkie kolejne – rocznymi.

Wniosek o rejestrację trzeba złożyć jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Urząd będzie miał od tego czasu 30 dni na wpisanie firmy do rejestru o odpadach i nadanie numeru BDO.

Dla firm, które zarejestrowały się w bazie przed 2020 r., ważna informacja jest taka, że 1 stycznia poszerzono listę zwolnień z BDO aż o 28 rodzajów odpadów. Dla niektórych przedsiębiorców oznacza to, że mogą się wypisać z rejestru.

Kto musi zarejestrować się w rejestrze o odpadach?

W rozumieniu niektórych osób, rejestr o odpadach dotyczy wyłącznie firm produkcyjnych, gabinetów lekarskich, warsztatów itd. Czyli branż, które od razu kojarzą się z tymi, które generują odpady. Niestety, tak nie jest. W BDO musi znaleźć się wiele przedsiębiorstw, które powszechnie nie są postrzegane jako wytwarzające śmieci, np. niektóre sklepy albo zwykłe biura.

Lista podmiotów, które muszą zgłosić się do rejestracji, znajduje się w art. 50 ust. ustawy o odpadach. Katalog branż jest bardzo szeroki, poniżej wymieniamy tylko część z nich.

W rejestrze powinny znaleźć się firmy:

 • wprowadzające na terytorium kraju produkty,
 • wprowadzające na terytorium kraju produkty w opakowaniach lub opakowania,
 • prowadzące punkty zbierania i stacje demontażu pojazdów,
 • zbierające zużyty sprzęt elektroniczny albo punkty jego przetwarzania,
 • prowadzące jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową,
 • prowadzące punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

Wszystkie firmy, które zajmują się działalnością przytoczoną w przepisie, mają obowiązek zarejestrować się w BDO. Nie ma znaczenia, czy firma jest jednoosobowa, czy większa.

Jeżeli któryś przedsiębiorca wciąż ma wątpliwości, czy rejestr o odpadach go dotyczy, może wypełnić ankietę na stronie https://bdo.mos.gov.pl/ankieta/.

Kogo urząd wpisze automatycznie do BDO?

Powyżej pisaliśmy o firmach, które muszą same zgłosić się z wnioskiem o wpis do rejestru. Jednakże Marszałek Województwa wpisuje niektóre przedsiębiorstwa automatycznie. Dotyczy to podmiotów wymienionych w art. 51 ust. 1 ustawy o odpadach.

Zalicza się do nich podmioty, które uzyskały:

 • pozwolenie zintegrowane,
 • pozwolenie na wytwarzanie odpadów,
 • zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów,
 • uzyskały decyzję zatwierdzającą program gospodarowania odpadami wydobywczymi lub zezwolenie na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.

Kto nie musi być w rejestrze?

Zgodnie z przepisami, obowiązkowi wpisu do rejestru nie podlegają:

 • osoby fizyczne oraz jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, wykorzystujące odpady na potrzeby własne,
 • firmy władające powierzchnią ziemi, na której są stosowane komunalne osady ściekowe w celach rolniczych,
 • wytwórcy odpadów komunalnych,
 • przedsiębiorstwa zwolnione z zezwolenia na zbieranie odpadów, tj. prowadzące zbieranie odpadów opakowaniowych i odpadów w postaci zużytych artykułów konsumpcyjnych (np. zbieranie leków i opakowań po lekach przez apteki, przyjmowanie zużytych artykułów konsumpcyjnych w sklepach).

BDO nie dotyczy też firm, które podpiszą umowę na świadczenie usług w zakresie np. budowy, rozbiórki, remontu itd. Wynika to z tego, że wytwórcą odpadów będzie przedsiębiorstwo, które świadczy usługę i to ono odpowiada za odpady.

Kara za brak wpisu

Za niezłożenie wniosku o wpis do rejestru o odpadach przewidziana jest grzywna lub areszt. Za prowadzenie działalności bez wpisu (tj. po złożeniu wniosku, nie czekając, aż urząd wpisze firmę do BDO), można dostać karę finansową od 5 000 do nawet 1 000 000 zł. Oprócz tego kary grożą np. za gospodarowanie odpadami niezgodnie z informacjami zgłoszonymi do wniosku albo przekazywanie odpadów firmom, które nie mają wpisu do BDO.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku VAT oraz CIT (PIT). Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz ewidencją zdarzeń gospodarczy w księgach handlowych.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"