Wirtualne kasy fiskalne – rozporządzenie od 1 czerwca 2020 r.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów, wirtualne kasy fiskalne od 1 czerwca 2020 są już dostępne dla niektórych gałęzi gospodarki. Kasy fiskalne wirtualne to odpowiedniki, w formie oprogramowania, tradycyjnych kas rejestrujących.

Stosowanie kas wirtualnych to nie obowiązek, ale alternatywa dla klasycznych maszyn. Jakie korzyści przewiduje państwo z wprowadzenia tej formy fiskalizacji? Które branże mogą już z niej korzystać i na jakich urządzeniach działają kasy? Tego dowiesz się z artykułu.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wprowadzenie wirtualnych kas fiskalnych to kolejny krok mający na celu uszczelnienie systemu podatkowego.

Kasy przesyłające na bieżąco informacje dotyczące zarejestrowanych transakcji to pomysł na walkę z szarą strefą w branżach, gdzie niewłaściwa ewidencja sprzedaży towarów i usług uchodzi za powszechną.

Wirtualne kasy fiskalne mają zachęcić właścicieli firm do wyjścia z szarej strefy, dlatego, że są relatywnie tanie i łatwo dostępne. Szczególnie dotyczy to przedsiębiorców działających sezonowo (np. punkty małej gastronomii w lecie nad morzem), którzy uważają, że zakup tradycyjnej kasy jest dla nich nieopłacalny, skoro będą korzystać z niej maksymalnie kilka miesięcy.

Dla kogo wirtualne kasy fiskalne?

Projekt wprowadzenia kas online sięga 2019 r. Zgodnie z pierwszymi założeniami, obowiązkowe wirtualne kasy fiskalne miały być wdrożone od lipca 2020. Dotyczyło to branż gastronomicznej, hotelarskiej, transportowej i związanej ze sprzedażą węgla itp. surowców.

Epidemia koronawirusa pokrzyżowała plany rządzącym i obligatoryjne kasy online dla wymienionych gałęzi gospodarki zdecydowano wprowadzić od stycznia 2021. W międzyczasie, w maju br., podjęto decyzje o dobrowolności tego rozwiązania od czerwca 2020.

Tym samym, pilotażowo, restauratorzy, hotelarze i taksówkarze mogą już od kilkunastu dni ewidencjonować sprzedaż wirtualnie. Ponadto, dla taksówek wprowadzenie takiego rozwiązania stworzyło alternatywną możliwość rozliczania należnych opłat za przewóz osób w formie innej niż wyłącznie za pomocą taksometru.

Ze szczegółową listą podatników, którzy mają możliwość korzystania z kas wirtualnych, można zapoznać się w tym rozporządzeniu.

Docelowy plan jest taki, że do końca 2022 r. wirtualne kasy fiskalne mają całkowicie zastąpić kasy tradycyjne.

Jak działają kasy wirtualne?

Wirtualna kasa fiskalna to tak naprawdę rodzaj aplikacji, którą można zainstalować na laptopach, tabletach, a nawet smartfonach. Wystarczy zatem dostęp do internetu, urządzenie mobilne i podłączona pod nie drukarka, który wydrukuje paragon.

Za zakup kasy online przedsiębiorcy należy się ulga w wysokości 90% wartości kasy (ale nie więcej niż 700 zł). Przedsiębiorcy będący czynnymi płatnikami VAT zwrot rozliczają w deklaracji. Ci, którzy podatku VAT nie płacą, powinni zgłosić się z wnioskiem do urzędu skarbowego.

Bezpieczeństwo i niezawodność

Zgodnie z art. 111 ust. 6b ustawy od towarów i usług, kasy wymagają potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar, czyli tego samego organu, który certyfikuje klasyczne kasy fiskalne. Potwierdzenia wydawane są na okres 5 lat. Każda dopuszczona do użytku kasa posiada unikatowy numer ewidencyjny. Za pomocą tego numer CRK identyfikuje kasę.

Jak wyjaśnił Jan Sarnowski, wiceminister finansów: Kasy on-line to nowego typu urządzenia, które komunikują się przez internet z Centralnym Repozytorium Kas. Dane o sprzedaży trafiają z nich na bieżąco na serwery Ministerstwa Finansów. Kasy te mogą być fiskalizowane automatycznie, a także mogą być w pewnym zakresie programowane zdalnie, zgodnie z potrzebami CRK.

Oznacza to, że certyfikowane oprogramowanie i integracja z CRK są gwarancją prawdziwości i niepodważalności danych, które z wirtualnych kas wypłyną.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania określa, jak prowadzić ewidencje i które czynności obowiązkowo wykonywać. Z rozporządzeniem można zapoznać się tutaj.

Rozporządzenie zawiera 5 załączników:

  1. Dotyczący wymagań technicznych kas, ich zawartości, sposobu zapisu danych i ich przechowywania.
  2. Wzór logo fiskalnego.
  3. Informację o zasadach ewidencji zawierającą oświadczenie osoby, która prowadzi u podatnika ewidencję sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej o zapoznaniu się z informacją o zasadach ewidencji.
  4. Wniosek o wyrejestrowanie kasy rejestracyjnej mającej postać oprogramowania z ewidencji kas.
  5. Deklarację i oświadczenie producenta o spełnieniu przez kasę wymogów, która znajdują się w ustawie o VAT.

Trzeci załącznik oznacza nie mniej ni więcej, że należy przeszkolić osobę, którą w firmie dopuścimy do użytkowania wirtualnej kasy fiskalnej. Muszą o tym pamiętać właściciele restauracji, w których to kelnerzy nabijają paragony na kasę i hotelarze zatrudniający recepcjonistów.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku VAT oraz CIT (PIT). Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz ewidencją zdarzeń gospodarczy w księgach handlowych.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"