Kasy rejestrujące online już wkrótce zastąpią obecne modele sprzętu. Obowiązek posiadania kas fiskalnych online dotyczy kilkudziesięciu branż. A dokładniej przedsiębiorców, którzy świadczą usługi (lub sprzedają towary) osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej.
Zdalne przesyłanie raportów i kopii paragonów i faktur na serwer Ministerstwa Finansów jest tym, co wyróżnia kasy fiskalne online. Od kiedy przedsiębiorcy muszą się w niego zaopatrzyć? Zobacz harmonogram wprowadzania kas online.
Nowe terminy wprowadzenia kas fiskalnych online
W maju 2020 r. Ministerstwo Finansów wydało rozporządzenie wprowadzające zmianę terminu wprowadzenia kas fiskalnych online dla niektórych przedsiębiorców. Przesunięcie dat o pół roku ma związek z panującą epidemią Covid-19. Rozporządzenie ma pomóc przedsiębiorcom przetrwać przestój w branży, który wywołał koronawirus.
Jako że pierwotnie zaplanowana pierwsza grupa przedsiębiorców miała wymienić kasy fiskalne starszego typu na modele online przed końcem 2019, a więc przed pandemią, to dla niej nic się nie zmieniło.
Kasy fiskalne online – harmonogram wymiany
Poniżej przedstawiamy nowe terminy wprowadzenia kas fiskalnych online. Data to najpóźniejszy termin w którym, przedsiębiorcy zobowiązani są rozpocząć ewidencję sprzedaży na kasie online.
1 stycznia 2020 – ta data nie uległa przesunięciu. Od stycznia br. obrót na kasach fiskalnych online rejestrują świadczący usługi naprawy pojazdów oraz sprzedający paliwa. Chodzi tutaj o warsztaty samochodowe, punkty wulkanizacji i stacje benzynowe.
1 stycznia 2021 (pierwotnie 1 lipca 2020) – kasy fiskalne online muszą wprowadzić świadczący usługi związane gastronomiczne (także sezonowo), przy tymczasowym zakwaterowaniu (np. hotele, hostele) i sprzedający węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczone do celów opałowych.
W związku z tym, że obowiązek kas rejestrujących online dotyczy tylko gastronomii stacjonarnej, przedsiębiorcy mieli problem ze stwierdzeniem, czy kwalifikują się pod nią food-tracki. Jak wynika z indywidualnej interpretacji Dyrektor KIS z dnia 22.06.2020 r. (sygnatura 0111-KDIB3-2.4012.281.2020.2.MN) food tracki mogą ewidencjonować sprzedaż z wykorzystaniem dotychczasowych kas rejestrujących. Kasa fiskalna dla gastronomii typu food-track została szerzej opisana w tym artykule.
1 lipca 2021 (pierwotnie 1 stycznia 2020) – ten etap obejmuje przedsiębiorców to świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu).
Ministerstwo Finansów szacuje, że zmiany terminu wprowadzenia kas online dotyczą około 400 000 właścicieli firm.
Zakup kasy fiskalnej online
Przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej online, mogą skorzystać z ulgi na zakup sprzętu. Ulga nie obowiązuje tych podatników, którzy dobrowolnie wymienią tradycyjną kasę na kasę online. Ulga na zakup kasy fiskalnej online wynosi 90% wartości jej ceny netto, ale nie więcej niż 700 zł. Aby skorzystać z ulgi należy rozpocząć rejestrację sprzedaży na zakupionej kasie najpóźniej 6 miesięcy od zakupu.