Ryczałt i stawki ryczałtu to zagadnienia aktualne, dla wszystkich, którzy rozliczają się ryczałtowo albo zastanawiają się, czy nie zmienić swojej aktualnej formy opodatkowania na ryczałt.
Opodatkowanie ryczałtowe często opłaca się przy działalnościach, które nie generują dużych kosztów, ponieważ kosztów (poza nielicznymi wyjątkami) nie można odliczać. A to oznacza, że jeżeli mamy wysoki przychód, ale niski dochód, to ryczałt może zjeść cały zysk, albo w skrajnych przypadkach – będziemy musieli dopłacić do działalności.
Co to jest ryczałt?
Ryczałtem nazywamy opodatkowanie, polegające na obliczaniu podatków bezpośrednio od przychodu, pomijając ewentualne koszty. Stawki ryczałtu uregulowane są w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Przewidziano pięć podstawowych progów ryczałtowych: 3 proc., 5,5 proc., 8,5 proc., 17 proc., i 20 proc. Więcej o stawkach ryczałtu w 2020 r. przeczytasz w dalszej części artykułu.
Jakie firmy mogą być na ryczałcie?
Do wyboru ryczałtu jako formy opodatkowania mają prawo:
- osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą,
- wspólnicy spółki jawne i cywilnej.
Warto zaznaczyć, że w przypadku spółek, wszyscy wspólnicy firmy muszą być zgodni co do tego, że rozliczają się ryczałtowo. Nie ma możliwości, aby jeden wspólnik był na podatku ryczałtowym, a drugi korzystał np. z zasad ogólnych albo podatku liniowego.
Limit przychodu a ryczałt
Należy wiedzieć, że nie tylko forma prowadzonej działalności decyduje o możliwości bycia ryczałtowcem. Ustawodawca uzależnił dopuszczalność rozliczania się ryczałtowo również od wysokości przychodów przedsiębiorstwa.
I tak – limit ryczałtu w 2020 r. wynosi 250 000 euro. Oznacza to, że tylko przedsiębiorstwa, których przychód w 2019 był mniejszy niż 1 093 350 zł (to równowartość 250 000 euro, wg przelicznika NBP), w bieżącym roku mogą korzystać ze zryczałtowanego podatku dochodowego.
Niecodziennym przywilejem ryczałtowców jest także możliwość płacenia podatków kwartalnie. Warunkiem jest nieprzekroczenie limitu 25 000 euro. Zatem – analogicznie jak wyżej – w 2020 r. kwartalnie podatek ryczałtowy mogą płacić firmy, których przychód w 2019 był niższy od 109 335,00 zł.
Współmałżonkowie a ryczałt
Ustawodawca wyłącza (art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy) prawo do zastosowania ryczałtu w przypadku zmiany działalności wykonywanej:
- samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
- w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
- samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka,
a małżonek (lub małżonkowie) przed zmianą opłacali podatek dochodowy na ogólnych zasadach. Przepis ten dotyczy sytuacji, które mają miejsce w tym samym roku podatkowym.
Przykład: Marek prowadzi niewielkie bistro i rozlicza się ryczałtowo. Jednocześnie jego żona – Anna – jest kosmetyczką na JDG i wybrała jako formę opodatkowania zasady ogólne. W 2020 r. Marek postanawia zamknąć swoją firmę, a Anna zrezygnować z prowadzenia salonu kosmetycznego i przejąć interes po mężu.
W takim wypadku Anna nie będzie mogła skorzystać z ryczałtu. Jednakże istotne jest, że wyłączenie dotyczy sytuacji mających miejsce w jednym roku podatkowym. Oznacza to, że jeżeli Marek zamknie działalność w 2020 r., a jego żona poczeka do kolejnego roku podatkowego (2021) z rozpoczęciem działalności gastronomicznej, to wtedy będzie mogła opodatkować się ryczałtem.
Ryczałt – stawki w 2020 r.
Wysokość stawek to temat, który szczególnie interesuje osoby, które dopiero zastanawiają się, czy ryczałt w ogóle im się opłaca. Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uregulowane są ustawą i zależą od charakteru prowadzonej działalności. Oznacza to, że przedsiębiorca nie może dowolnie wybrać stawki ryczałtu, która akurat mu pasuje.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
20% to stawka od przychodów, z której mogą korzystać osoby wykonujące wolne zawody. Co ważne – ustawa precyzuje, które wolne zawody mogą być objęte ryczałtem. Jeśli nie zajmujesz się profesją wymienioną w art. 4 ust. 1 pkt 11, to nie tylko nie możesz korzystać z 20% stawki ryczałtu, ale w ogóle nie masz prawa do opodatkowania na zasadzie ryczałtu.
17% ryczałtem objęte są osoby świadczące usługi parkingowe, wynajmujące samochody, pośredniczące w handlu hurtowym. W tej wysokości ryczałt od przychodów mogą też opłacać firmy zajmujące się wydawaniem gier i programów komputerowych. A także podmioty trudniące się doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego.
8,5% ryczałt zapłacą działalności gastronomiczne (bary, restauracje), firmy świadczące usługi związane z prowadzeniem przedszkoli, ogrodów botanicznych i zoologicznych, kolporterzy prasy (ryczałt wylicza się od prowizji, którą otrzymuje kolporter),
5,5% to stawka ryczałtu dla firm zajmujących się robotami budowlanymi, przewożących ładunki taborem samochodowym o wadze powyżej 2 ton. Z tej stawki ryczałtu mogą też skorzystać osoby zajmujące się sprzedażą biletów komunikacyjnych i znaczków pocztowych,
3% ryczałtu od przychodu zapłacą punkty gastronomiczne oraz firmy zajmujące się usługami handlowymi.
Stawka ryczałtu dla gastronomii
Wprawne oko naszych czytelników zapewne zauważyło, że przy stawkach ryczałtu 8,5% i 3% napisaliśmy, że są to stawki dla gastronomii. Nie jest to pomyłka, a tym przedsiębiorcom, którzy sami prowadzą większą lub małą gastronomię, należy się szersze wyjaśnienie.
Zasadniczo, usługi gastronomiczne (PKD 56.10.A) objęte są stawką ryczałtu w wysokości 3%. Wyjątkiem jest sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%. To dla tej usługi ryczałt wynosi 8,5%.