Mały ZUS plus – warunki korzystania z ulgi

Zwolnienie, które wprowadził rząd na początku 2020, przyciągnęło uwagę przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Ci, którzy zarabiają najmniej, będą mogli płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne.

Których właścicieli firm obowiązuje mały ZUS plus? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby być objętym ulgą? Czy także wspólnicy spółek mogą liczyć na profity ze zwolnienia ZUS plus? Wszystko wytłumaczymy w artykule.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

ZUS plus – co to jest?

Mały ZUS plus wszedł w życie 1 lutego 2020. Zastąpił podobny program, który nazywał się po prostu „mały ZUS”, lecz miał nieco inne warunki. Mały ZUS plus zakłada, że firmy, które zarabiają najmniej, będą mogły płacić składki ZUS liczone od dochodu. Zwolnienie dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne trzeba opłacać w normalnej wysokości (w 2020 składka zdrowotna to 362,34 zł).

Ministerstwo Rozwoju w wydanym na początku roku komunikacie zapowiedziało, że ulgą może być objęte około 320 tys. przedsiębiorstw. Do 2 marca 2020, czyli do ostatecznej daty składania wniosków, wpłynęło ich tylko 281 tys. Oznacza to, że prawie 40 tys. przedsiębiorców być może nie wiedziało, że mogli skorzystać ze zwolnienia lub przegapili termin na złożenie wniosku.

Z ulgi mały ZUS+ można korzystać przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy działania firmy.

Na końcu warto zwrócić uwagę, że mały ZUS plus to nie jest to samo, co ulga na start czy preferencyjne składki. To są trzy różne zwolnienia podatkowe, z których firmy mogą skorzystać na zupełnie innych warunkach.

Mały ZUS plus – warunki obligatoryjne

Ulga nie jest przeznaczona dla wszystkich przedsiębiorców, lecz tych, których przychody za poprzedni rok mieszczą się w ustalonym limicie. Rząd przyjął granicę 120 000 zł. Wszyscy, których przychód w 2019 był wyższy, nie mogą zastosować zwolnienia.

Pozostałe warunki, które trzeba spełnić, żeby być objętym ulgą mały ZUS plus to:

  • w poprzednim roku firma musi działać minimum 60 dni (w przypadkach, gdy firma funkcjonuje niepełny rok, limit przychodu przelicza się proporcjonalnie),
  • podstawa wymiaru składek nie może przekroczyć 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego na dany rok kalendarzowy i nie może być niższa niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku.

Mały ZUS plus przeznaczony jest dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz wspólników spółek cywilnych. Nie są nim objęte pozostałe formy prowadzenia działalności.

Kto nie może skorzystać

Oprócz warunków, które kwalifikują do małego ZUS-u plus, są także wyłączenia z niego. Dotyczą one:

  • osób rozliczających się poprzez kartę podatkową i korzystających jednocześnie ze zwolnienia z VAT,
  • przedsiębiorców, którzy kwalifikują się na ulgę na start i preferencyjne składki (małym ZUS-em plus będą mogli być objęci dopiero po „wykorzystaniu” tych dwóch zwolnień),
  • przedsiębiorców, którzy wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy,
  • osób, które wykonują wolne zawody albo są twórcami lub artystami,
  • osób podlegających ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności (np. jako wspólnicy spółki jawnej).

Jak złożyć wniosek o ulgę mały ZUS plus?

Firmy, które spełniały w 2020 r. warunki, żeby przystąpić do małego ZUS-u plus, miały czas do 2 marca na składanie wniosków. Ci przedsiębiorcy, którzy prawo do ulgi nabyli po 2 marca, wnioski mogą składać w ciągu roku, ale zwolnienie obejmie ich dopiero od 2021 r.

Co ważne – wniosek należy złożyć w ciągu 7 dni od dnia spełnienia warunków do korzystania z ZUS+.

Niestety, nie wiadomo co z przedsiębiorcami, którzy prawo do ulgi nabyli w 2019 r. i nie złożyli wniosku do terminu przewidzianego przepisami – tj. do 2 marca. Czy to oznacza, że prawo do ulgi przepadło im na zawsze? Czy może ustawodawca znajdzie jakąś „furtkę” dla spóźnionych? Na razie nie ma w tym zakresie żadnych regulacji.

Co zrobić, żeby skorzystać ze zwolnienia?

Przedsiębiorcy, którzy nabędą prawo do ulgi, mają 7 dni, aby:

  1. Wyrejestrować się z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA z kodem 0510 (12) lub 0570 (72).
  2. Zgłosić się do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA (podlegający jedynie ubezpieczeniu zdrowotnemu) z kodem 0590 (92).

Mały ZUS plus a pracownicy

Niektórzy właściciele jdg, zastanawiają się, czy zatrudniając pracownika, stracą prawo do ulgi ZUS+. Odpowiedź brzmi: nie. Zatrudnienie pracownika nie wpływa w żaden sposób prawo na zwolnienia.

Dotyczy to nie tylko zwolnienia mały ZUS plus, ale i ulgi na start, i preferencyjnych składek. Jeżeli przedsiębiorca spełni warunki, to ulga będzie mu przysługiwała. Wszystkie ulgi dotyczą tylko składek na ubezpieczenie właściciela firmy, za pracowników płaci się standardowe kwoty.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku VAT oraz CIT (PIT). Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz ewidencją zdarzeń gospodarczy w księgach handlowych.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"