JPK VAT – wszystko, co należy wiedzieć o Jednolitych Plikach Kontrolnych

Wobec faktu, że wszyscy płatnicy VAT objęci obowiązkami wynikającymi z przepisów o podatku VAT są zobowiązani do składania JPK VAT, warto być na bieżąco ze zmianami przepisów.

W roku 2020 miała nastąpić przebudowa struktury JPK VAT. Plany rządowe zakładały, że nowy JPK VAT będzie obowiązkowy, w przypadku dużych firm od kwietnia, a dla mniejszych przedsiębiorstw – od lipca.

Jednakże epidemia koronawirusa i wprowadzona Tarcza Antykryzysowa ujednoliciła ten termin dla wszystkich podatników. Zgodnie z aktualnymi rozporządzeniami, JPK z deklaracją będzie obowiązywał od 1 lipca 2020 r.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Co to jest JPK VAT?

Jednolity Plik Kontrolny VAT to zestaw informacji podatkowych przedstawionych w zunifikowanym formacie. Celem, dla którego wprowadzono JPK VAT, jest uszczelnienie systemu podatkowego i szybkie wykrywanie nadużyć.

Ujednolicenie pliku służy temu, aby wszyscy przedsiębiorcy (niezależnie od tego, z jakich systemów księgowych korzystają) przesyłali identycznie sformatowany plik. Dzięki temu, że wszystkie zestawy informacji posiadają ten sam format, to systemy informatyczne Ministerstwa Finansów są w stanie w kilka minut przetworzyć ogromną ilość danych.

Obok JPK VAT, wszystkie firmy mogą zostać zobligowane przez organy skarbowe, do sporządzenia innych struktur JPK. Pozostałe struktury JPK zawierają dane z:

  • ksiąg rachunkowych – JPK KR,
  • wyciągów bankowych – JPK WB,
  • magazynów – JPK MAG,
  • faktur VAT – JPK FA,
  • podatkowej księgi przychodów i rozchodów – JPK PKPIR,
  • ewidencji przychodów – JPK EWP.

Ponadto, istnieje struktura JPK SF, czyli Sprawozdanie Finansowe, które corocznie przesyłają firmy prowadzące pełną księgowość.

Którzy podatnicy składają JPK VAT?

Do sporządzania i przesyłania JPK VAT zobowiązani są wszyscy czynni podatnicy VAT (w tym prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze).

Wyjątkiem są przedsiębiorcy sprzedający towary (świadczący usługi) opodatkowane VAT, ale korzystający ze zwolnienia podatkowego, ponieważ ich obrót był mniejszy niż 200 tys. zł. Ci nie mają obowiązku składania tego pliku.

Jakie są terminy na złożenie JPK VAT?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, JPK VAT należy złożyć do 25 dnia po zakończeniu danego miesiąca (chyba że wypada w sobotę lub inny dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy termin przesuwa się do pierwszego dnia roboczego). Co ważne – JPK VAT składa się co miesiąc. Comiesięczna wysyłka obowiązuje wszystkich przedsiębiorców, także tych, którzy rozliczają się kwartalnie.

Jednakże, jeżeli podatnik wie, że z jakiejś przyczyny nie wygeneruje na czas pliku, może wnioskować o przesunięcie terminu. W takim przypadku powinien złożyć stosowne podanie do urzędu skarbowego. Wniosek musi wpłynąć przed upływem terminu wysyłki plików za dany miesiąc.

Jak wygląda struktura pliku JPK VAT?

Niezależnie od konkretnej struktury, wszystkie Jednolite Pliki Kontrolne, składają się z trzech części.

  1. Nagłówkowej – w jej skład wchodzą zarówno informacje związane z JPK (data utworzenia pliku, daty określające zakres informacji raportowanych w pliku, cel złożenia itd.), jak i identyfikujące podatnika (firma, NIP, adres itd.).
  2. Merytorycznej – tu umieszcza się informacje związane ze zdarzeniem gospodarczym. Dane, które są tutaj przedstawione, są różne w zależności od struktury JPK.
  3. Kontrolnej – zawiera sumy kontrolne i pozwala upewnić się, czy wszystkie informacje są ze sobą zgodne i podane we właściwym formacie.

Sekcja merytoryczna JPK VAT musi zawierać:

  • ewidencję sprzedaży VAT – datę sprzedaży i wystawienia, numer dokumentu, dane nabywcy towaru,
  • ewidencję zakupu VAT – tutaj podaje się dane wystawcy faktury, kwotę netto i wysokość naliczonego VAT-u. 

Co zawiera JPK VAT?

JPK VAT jest plikiem w formacie XML zawierającym zestawienie wszystkich transakcji zakupu i sprzedaży. Dokument prezentuje bardzo szczegółowe informacje. Można tam znaleźć m.in.:

  • daty wystawienia (wpłynięcia) i numery faktur, dokładne dane kontrahentów,
  • kwoty transakcji wraz ze stawkami podatku.

JPK VAT z deklaracją od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. właściciele firm nie będą już mieli możliwości składania deklaracji VAT-7 i VAT-7K w inny sposób niż za pomocą dokumentu JPK VAT z deklaracją. JPK VAT z deklaracją to plik, który będzie składał się z dwóch części – ewidencji VAT i deklaracji VAT.

Będą obowiązywały dwie struktury JPK VAT z deklaracją:

  • JPK V7M – dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie,
  • JPK V7K – dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie.

Obie struktury JPK VAT z deklaracją już można pobrać ze strony Ministerstwa Finansów.

Jak wygenerować i wysłać JPK VAT?

Aby wygenerować JPK VAT, przedsiębiorcy mogą posłużyć się możliwościami swojego programu do faktur (księgowości), wykorzystać programy, które bezpłatnie udostępnia Ministerstwo Finansów albo skorzystać z pomocy biura rachunkowego.

Plik należy podpisać elektronicznie, za pomocą Profilu Zaufanego albo kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Pojawienie się statusu „200” będzie potwierdzeniem, że plik został prawidłowo przesłany na serwery Ministerstwa Finansów.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku VAT oraz CIT (PIT). Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz ewidencją zdarzeń gospodarczy w księgach handlowych.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"