Nowe struktury JPK w 2020 roku


25 listopada 2019 1 min. czytania

Obecnie do podstawowych obowiązków rozliczeniowych czynnych podatników VAT należy przesyłanie struktur JPK_VAT oraz składanie deklaracji VAT. Jakie zmiany w zakresie rozliczania VAT będą obowiązać od 2020 roku? Kiedy będą obowiązywać nowe struktury JPK?

Duzi przedsiębiorcy od 1 kwietnia 2020 roku, będą składać nowe struktury JPK_VAT. Struktury będą składać się z części deklaracyjnej oraz części ewidencyjnej. Wprowadzenie JPK_V7M oraz JPK_V7K ma na celu usprawnić rozliczenie podatku od towarów i usług oraz zmniejszyć obciążenie sprawozdawcze podatnikiem względem US. Mali oraz Mikro przedsiębiorcy będą przesyłać nowe struktury od 1 lipca 2020.

Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług dostępne jest tutaj.

Dotychczasowe deklaracje VAT-7 i VAT-7K będą przesyłane łącznie z informacją o ewidencji w jednej strukturze JPK. Dzięki temu zostanie zniesiony obowiązek obsługi odrębnych plików deklaracji i ewidencji VAT.

Zgodnie z rozporządzeniem MF, będą obowiązywać dwie struktury pliku JPK:

  • JPK_VAT7M dla podatników rozliczających się miesięcznie,
  • JPK_VAT7K dla podatników rozliczających się kwartalnie.

Więcej informacji o strukturach JPK można znaleźć tutaj.

Księgowość online bez wychodzenia z domu

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu