Przedsiębiorcy stoją przed wieloma dylematami natury formalnej, wśród których bardzo ważnym jest wybór dotyczący księgowości, którą najwygodniej zlecić do biura rachunkowego. W trakcie prowadzenia firmy, może jednak okazać się, że zmiana księgowej jest niezbędna. Co wtedy?

KIEDY ZMIENIĆ BIURO RACHUNKOWE?


Wybory dotyczące księgowości niekiedy schodzą na plan dalszy. Przedsiębiorca, zwłaszcza na początku istnienia firmy, koncentruje się na rozwijaniu biznesu, pomnażaniu zysków i pozyskiwaniu jak największej ilości klientów. Jednak szybki rozwój idzie w parze ze wzrostem liczby formalności, które należy dopilnować. 

Żeby skupić się na działalności warto księgowość powierzyć w ręce biura rachunkowego, które spełnia wymagania. Zdarzają się sytuacje, w których pierwszy wybór dotyczący księgowości nie okazuje się najlepszym. Zmianę księgowej warto rozważyć gdy:

 • pojawiają się błędy i nieścisłości w rozliczeniach,
 • biuro rachunkowe nie reprezentuje firmy przed urzędami,
 • brak należytego wsparcia merytorycznego,
 • konieczność regularnych dojazdów do biura rachunkowego,
 • brak wygodny narzędzi dla klienta – programu do faktur, dostępu do rozliczeń.

Jeśli pojawiają się powyższe symptomy, można zastanowić się nad zmianą księgowej. Choć ten proces wydaje się trudny, tak naprawdę z łatwością można się z nim uporać. 

Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe

Dedykowana księgowa oraz dostęp do aplikacji www oraz mobile!

lub dowiedz się więcej o Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym

Administratorem danych osobowych jest – w zależności od świadczonych usług – spółka Infakt Sp. z o.o. i/lub spółka Infakt Biuro Rachunkowe Sp. z o.o. Więcej Powierzone dane osobowe przetwarzane są w celu realizacji usługi dostępu do aplikacji Infakt, oferowanej przez Infakt Sp. z o.o. oraz prowadzonej z wykorzystaniem w/w aplikacji obsługi księgowej świadczonej przez Infakt Biuro Rachunkowe Sp. z o.o. (w przypadku korzystania z w/w usługi). Ponadto, dane przetwarzane będą w celu informowania o działaniu w/w aplikacji, w tym przesyłania komunikatów generowanych w ramach jej funkcjonalności.

ZMIANA KSIĘGOWEJ – ZRÓB TO W 4 PROSTYCH KROKACH


Zmiany biura rachunkowego można dokonać zaledwie w kilku krokach. Jak to wygląda dokładnie?

1. Wypowiedz umowę o świadczenie usługi księgowej

Biura rachunkowe często zabezpieczają swoje umowy stosunkowo długim okresem wypowiedzenia (np. 2-miesięcznym), W praktyce oznacza to pełne 2 miesiące kalendarzowe – jeśli wypowiesz umowę 12 kwietnia to dopiero końcem czerwca nastąpi wypowiedzenie umowy. 

Dokument wypowiedzenia umowy sporządza się samodzielnie, w 2 egzemplarzach, które musi podpisać przedstawiciel biura rachunkowego. Okres wypowiedzenia to idealny czas na staranny przegląd oferty innych biur rachunkowych i wybór tego najlepszego.

2. Podpisz umowę z nowym biurem rachunkowym

Drugi krok to wybór nowego biura rachunkowego oraz zawarcie z nim umowy o świadczenie usług księgowych. Taka umowa powinna wchodzić w życie w dniu następującym po terminie, w którym rozwiązaniu ulega poprzednia umowa.

3. Zaktualizuj wpis do CEIDG

Wpis do CEIDG zawiera m.in. informacje o podmiocie odpowiedzialnym za prowadzenie księgowości oraz o miejscu przechowywania dokumentacji. W pkt. 21 formularza należy wpisać nazwę i NIP firmy księgowej, natomiast w pkt. 22 adres, w którym nowe biuro rachunkowe będzie przechowywać twoją dokumentację. 

W pkt. 01 należy uzupełnić datę, w której powstała zmiana, czyli datę od której wchodzi w życie umowa o świadczenie usługi księgowej z nowym biurem rachunkowym. Zmiany w formularzu CEIDG-1 należy wprowadzić do 7 dni od momentu zaistnienia zmiany.

4. Odbierz dokumentację i przekaż ją do nowego biura rachunkowego

Kilka dni przed końcem umowy z poprzednim biurem rachunkowym należy umówić się z księgowymi na odebranie dokumentów. Warto poinformować o tym wcześniej, a wtedy dokumentacja na pewno zostanie przygotowana na czas, a jej odbiór przebiegnie szybko i sprawnie.

Wśród odbieranych dokumentów muszą znaleźć się zarówno dokumenty sporządzone przez biuro rachunkowe, jak i te, które przedsiębiorca regularnie przekazywał do biura. Przedsiębiorca musi samodzielnie sprawdzić, czy niczego nie brakuje. 

Najważniejsze dokumenty, o których nie należy zapomnieć, to: wydruki z KPiR z całego okresu rozliczanego przez dane biuro rachunkowe, rejestry VAT zakupów i sprzedaży, ewidencje: środków trwałych, wyposażenia, przebiegu pojazdu, deklaracje: ZUS i podatkowe, dokumentację związaną z kadrami i płacami, faktury, rachunki, wyciągi bankowe, potwierdzenia zapłaty należności, umowy i inne. Następnie wszystkie uzyskane dokumenty należy przekazać do nowego biura rachunkowego.

INFAKT POMAGA ZMIENIĆ BIURO RACHUNKOWE


Jeśli liczba czynności niezbędnych, aby zmienić biuro rachunkowe wydaje Ci się kłopotliwa – zgłoś się do inFaktu, a nasi księgowi pomogą Ci zmienić biuro na inFakt. 

Podczas rozmowy telefonicznej nasi księgowi przedstawią usługę Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe inFakt, a jeśli się na nią zdecydujesz pomogą Ci w przeniesieniu wszystkich formalności. Tak wygląda proces zmiany dotychczasowego biura rachunkowego na inFakt:

 • zamawiasz Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe,
 • zawierasz umowę z inFaktem, a wraz z nią upoważniasz naszych księgowych do prowadzenia Twojej dokumentacji,
 • podajesz dane adresowe Twojego poprzedniego biura rachunkowego,
 • księgowi inFaktu dzwonią do tego biura i umawiają termin odbioru wszystkich niezbędnych dokumentów,
 • inFakt wysyła kuriera (bez dodatkowych opłat) do Twojego poprzedniego biura, który odbiera całą dokumentację i przywozi ją do inFaktu,
 • księgowi inFaktu analizują informacje i kontynuują rozliczenia.

Dzięki temu masz pewność, że kontynuacja rozliczeń przez inFakt nastąpi absolutnie bezproblemowo. Księgowość w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym można testować przez 60 dni zupełnie za darmo.