Księgowość online

Po podjęciu decyzji o złożeniu własnej firmy przychodzi czas, kiedy przedsiębiorca musi wybrać optymalny sposób prowadzenia rozliczeń księgowych. Księgowość online to wygodne i nowoczesne rozwiązanie.

Założenie firmy obliguje do prowadzenia księgowości

Najprościej rzecz ujmując księgowość to ogół formalności związanych z dokumentowaniem prowadzenia działalności gospodarczej. Zalicza się do tego przede wszystkim wystawianie i przechowywanie faktur, księgowanie i przechowywanie faktur kosztowych, prowadzenie ewidencji i rejestrów, a także sporządzanie deklaracji oraz składanie ich w urzędach. Do takiego postępowania zobligowani są niemal wszyscy przedsiębiorcy.

W najpowszechniejszej formie księgowość oparta jest na KPiR. Prowadzą ją m.in. właściciele firm rozluźniających się w oparciu o zasady ogólne czy liniowo. Trzeba również spełnić inny warunek – przychód z działalności w poprzednim roku nie mógł być wyższy niż 1,2 mln euro. Po przekroczeniu tego limitu przedsiębiorca musi przejść na pełną księgowość.

Księgowość online – na co można się zdecydować?

Przedsiębiorcy, który zamiast księgowości tradycyjnej zdecyduje się na wersję online potrzebny jest jedynie komputer z dostępem do Internetu. Księgowość online to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie czas i wygodę. Jedną z zalet internetowych programów do księgowości jest to, że nie trzeba instalować ich na dysku komputera. Przedsiębiorca może korzystać z tego rozwiązania wszędzie tam, gdzie ma dostęp do sieci: w biurze, w domu, w hotelu, w kawiarni czy w centrum handlowym.

Aktualnie można wyróżnić dwa rodzaje księgowości online:
  1. Do samodzielnego prowadzenia w aplikacji online.

  2. Prowadzona przez ogólnopolskie biuro rachunkowe z dostępem do aplikacji online.
W pierwszym przypadku właściciel firmy na własną rękę wprowadza i opisuje koszty, sporządza dokumentację, kontaktuje się z urzędami oraz dba o poprawność rozliczeń. Oznacza to konieczność znajomości przepisów, które tego dotyczą, a także bieżącego śledzenia zmian jakie w nich zachodzą. Aplikacja online generuje KPiR, deklaracje podatkowe i rejestry na podstawie wprowadzonych dokumentów. Użytkownik może jednak liczyć na wsparcie zespołu księgowych. Pomagają oni zarówno w kwestiach dotyczących działania programu, jaki odnoszących się do zmian w przepisach.

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na wybór biura rachunkowego online dostęp do aplikacji również jest możliwy, nie trzeba jednak obsługiwać jej samemu. To zadanie spoczywa na wykwalifikowanych księgowych, którzy dbają o poprawność rozliczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca może skupić się na rozwijaniu firmy, a nie na formalnościach. Nie musi także śledzić zmian jakie zachodzą w przepisach. Co więcej księgowi reprezentują go przed urzędami i ZUS-em oraz składają za niego deklaracje podatkowe.

inFakt.pl jako przykład księgowości online

Intuicyjną w obsłudze aplikacją, która ma za zadanie pomóc przedsiębiorcy w prowadzeniu księgowości za pośrednictwem Internetu jest inFakt. Decydując się na taki wybór przedsiębiorca może:
  • wystawiać faktury,
  • dodawać i edytować koszty firmowe,
  • generować KPiR, deklaracje podatkowe i rejestry VAT,
  • sprawdzać kwoty podatków i składek ZUS oraz numer kont bankowych urzędów,
  • sprawdzać dane dotyczące przychodów i kosztów firmowych.
Przedsiębiorcy, którzy preferują samodzielne szperanie w przepisach oraz składanie deklaracji podatkowych i sporządzanie dokumentacji mogą w aplikacji prowadzić księgowość w pełni samodzielnie. Natomiast osoby, które cenią sobie święty spokój, a zarazem chcą mieć dostęp do szczegółów swoich rozliczeń i w wygodny sposób dostarczać dokumenty księgowym powinny zdecydować się na Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe. Jak działa ta usługa?

Księgowość online w inFakt – najwygodniejsza usługa księgowa

Ogólnnopolskie Biuro Rachunkowe łączy obsługę przez profesjonalnych księgowych z dostępem do aplikacji online i darmowym kurierem. Dzięki niej możesz skupić się na prowadzeniu biznesu, ponieważ specjaliści przejmują odpowiedzialność za Twoje rozliczenia. Księgowość w Biurze Rachunkowym inFakt daje pełen komfort – księgowi prowadzą dla Ciebie ewidencje, składają deklaracje podatkowe i reprezentują przed urzędami.

Jeśli tylko masz jakieś pytania, możesz kierować je do nas nawet do godz. 22 w tygodniu, a także w soboty. Oprócz tego, księgowi z własnej inicjatywy wspierają Cię pod względem rozliczeń proponując korzystne rozwiązania, które sprawią, że podatki będą mniejszym obciążeniem.

Ponadto, korzystając z księgowości masz stały dostęp do aplikacji , w której wystawiasz faktury, pobierasz skany kosztów i sprawdzasz kwoty podatków do zapłaty. Dokumenty odbiera od kurier, którego wysyłamy do Ciebie raz w miesiącu. Możesz także samodzielnie skanować dokumenty i wgrywać je do aplikacji – sam wybierz, które rozwiązanie jest dla Ciebie wygodniejsze.

Wybierz Księgowość w inFakt, a będziemy Cię obsługiwali przez 60 dni za darmo. W tym czasie możesz w każdej chwili zrezygnować z usługi – bez konsekwencji. Nie zwlekaj i już dziś zostań klientem inFaktu.

Autor: Wiktor Sarota

Zobacz również

Księgowość online za darmo

Prowadzenie księgowości w formie online ułatwia przedsiębiorcom wiele kwestii związanych z firmowymi formalnościami

Księgowość programy darmowe

Zakup programu księgowego dla firmy zawsze należy rozważać pod kątem potrzeb jego wykorzystania w danej jednostce

Program księgowość

Program do księgowości to łatwy sposób na prowadzenie koniecznych firmowych rozliczeń

Usługi księgowe online

Usługi księgowe online są przede wszystkim oszczędnością czasu dla zabieganych przedsiębiorców

E-księgowość

Oprócz tradycyjnej, papierowej formy prowadzenia rozliczeń księgowych, coraz powszechniejszym stają się księgi prowadzone elektronicznie

pokaż więcej tematów