Sprawozdanie zarządu z działalności spółki podsumowuje działalność firmy w kończącym się roku obrotowym. Sprawozdanie z działalności wraz z e-sprawozdaniem finansowym dostarczane jest do KRS.
Kto podpisuje sprawozdanie, jakie informacje powinny się w nim znaleźć i gdzie się można z nim zapoznać? Tego wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.
Nowość: inFakt dla Spółek
Zamów indywidualną ofertę cenową dla Twojej spółki.
Sprawozdanie zarządu z działalności spółki a sprawozdanie finansowe
Choć niektórym może się wydawać, że sprawozdanie zarządu spółki i e-sprawozdanie finansowe są tym samym, to prawda jest zupełnie inna. Są to dwa oddzielne dokumenty, które podsumowują sytuację finansową firmy w bieżącym roku obrotowym.
Sprawozdanie finansowe to wynik przedsiębiorstwa przedstawiony za pomocą liczb. Znajdziemy w nim np. stany aktywów i pasywów, wykazy przychodów i kosztów itd. Natomiast omawiane w tym artykule sprawozdanie zarządu z działalności spółki to opisowe przedstawienie sytuacji spółki w szerszym przekroju.
Do składania sprawozdań z działalności spółki zobligowane są m.in. zarządy spółek kapitałowych i komandytowo-akcyjnych. Mówiąc inaczej – nie każda firma, która musi składać sprawozdania finansowe, zobowiązana jest do składania także sprawozdań z działalności.
Oprócz danych o wynikach ściśle finansowych i danych spółki sprawozdanie zarządu z działalności powinno informować o:
- istotnych wydarzeniach mających wpływ na spółkę,
- zwoływanych nadzwyczajnych zgromadzeniach,
- planach przyszłego rozwoju spółki,
- etapu realizacji planów przedstawionych w sprawozdaniach w poprzednich latach,
- sytuacji kadrowej (ile osób jest zatrudnionych na umowę o pracę, a ile na umowy cywilnoprawne).
O tym, co dokładnie powinno zawierać sprawozdanie zarządu z działalności firmy, można przeczytać w art. 49 Ustawy o rachunkowości.
Sprawozdanie zarządu z działalności składa się do KRS wraz z e-sprawozdaniem finansowym. Wzór sprawozdania z działalności spółki można uzyskać np. w swoim biurze rachunkowym.
Kto podpisuje sprawozdanie zarządu z działalności spółki?
Sprawozdanie zarządu podpisują wszyscy członkowie zarządu. Nie podpisuje go osoba, która prowadzi księgi rachunkowe firmy (np. główna księgowa), choć zazwyczaj uczestniczy w opracowywaniu sprawozdania.
Sprawozdanie musi podpisać cały aktualny skład zarządu. Nawet ci członkowie, którzy zasiadają w nim od niedawna i mają np. niepełną wiedzę o działalności spółki w poprzednich miesiącach.
Brak rzetelnej wiedzy aktualnego zarządu co do działalności spółki w czasie, kiedy skład zarządu był inny, może być przyczyną powołania się na art. 203 § 3 k.s.h. Zgodnie z tym przepisem, odwołany członek zarządu jest zobowiązany (na prośbę aktualnego zarządu) do złożenia wyjaśnień w toku przygotowania sprawozdania zarządu z działalności spółki, obejmujących okres pełnienia przez niego funkcji członka zarządu.
Gdzie można znaleźć sprawozdanie zarządu z działalności spółki?
Sprawozdanie zarządu z działalności spółki trafia do KRS. Można je znaleźć na stronie https://ekrs.ms.gov.pl/ w zakładce „Przeglądarka dokumentów finansowych”. Wystarczy podać KRS spółki.
Kiedy zarząd nie musi składać sprawozdania z działalności?
Ustawa o rachunkowości przewiduje wyjątki, kiedy spółka kapitałowa albo komandytowo-akcyjna nie musi sporządzać i składać sprawozdań zarządu. Ten przywilej otrzymały firmy, które mają status mikro i małej jednostki. Jednostki mikro i małe to te z niższymi przychodami i zatrudniające stosunkową niewielką liczbę pracowników. W artykule Jak sprawdzić sprawozdanie finansowe spółki? podaliśmy dokładne liczby, które klasyfikują firmę jako jednostkę mikro albo małą.
Dwa warunki, żeby mikro i małe firmy nie musiały sporządzać sprawozdań to:
- zgromadzenie wspólników musi podjąć za pomocą uchwały decyzję o takim rozwiązaniu,
- dane dotyczące nabycia udziałów własnych spółka przedstawi w informacji dodatkowej albo jako uzupełnienie do bilansu.
Zasadniczo informacje dotyczące nabycia akcji własnych powinny znaleźć się w sprawozdaniu zarządu z działalności spółki.
Nowość: inFakt dla Spółek
Zamów indywidualną ofertę cenową dla Twojej spółki.