Prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. wiąże się z wieloma korzyściami. Nie dziwne jest więc, że przedsiębiorcy często decydują się na spółkę, zamiast JDG. Jednakże i ta forma działalności ma pewne mankamenty. Sprawdzamy, jakie wady i zalety ma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Tekst przedstawia zarówno mocne strony spółki z o.o., jak i jej niedoskonałości. Wszystkich przyszłych przedsiębiorców zachęcamy do przeczytania, zanim podejmą ostateczną decyzję o założeniu spółki z o.o.
Załóż spółkę z inFaktem
Spółka z o.o. – wady i zalety etapu rejestrowania spółki
Jeżeli patrzeć pod kątem zakładania spółki, to ten etap ma zarówno wady, jak i zalety. W zależności od osobistych preferencji i sytuacji wspólników, atuty mogą przysłaniać wady lub odwrotnie.
Na pewno minusem jest mocno sformalizowana procedura. Założenie spółki wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Istnieje szybsza opcja – rejestracja umowy przez internet – ale nie jest ona dostępna dla każdej spółki.
Po zawarciu umowy należy uzyskać wpis do KRS, zarejestrować się jako płatnik VAT, zapłacić podatek PCC i złożyć deklarację do urzędu skarbowego. Na wszystko są określone terminy, których należy się trzymać. W międzyczasie dobrze byłoby jeszcze założyć rachunek bankowy na dane spółki.
Cały proces rejestracji spółki z o.o. w zależności do wybranego trybu rejestracji (system S24 albo poprzez notariusza) może trwać od kilku dni do nawet kilkunastu tygodni. Na czas oczekiwania wpływa też liczba wniosków, które mają aktualnie do przeprocesowania urzędy.
A co można uznać za zaletę spółki z o.o. w początkowej fazie jej istnienia? Niewątpliwie wysokość minimalnego wkładu początkowego, tj. 5 000 zł. Ktoś może powiedzieć, że ta kwota jest wysoka w opozycji do JDG, gdzie wkład własny w ogóle nie jest wymagany. Zgadzamy się, JDG można założyć, nie mając nawet złotówki.
Jednakże zastanówmy się, ile osób decyduje się na założenie firmy bez posiadania minimalnego zaplecza finansowego? Zatem obiektywnie rzecz ujmując, 5 000 zł to nie jest dużo. Zwłaszcza że w razie niepowodzenia inwestycji stracimy tylko wkład, a nie – jak w przypadku JDG – jesteśmy narażeni na utratę całego swojego majątku. Ale o tym będzie w dalszej części artykułu.
Spółka z o.o. – wady i zalety na etapie działalności spółki
Zakładając, że zarejestrowaliśmy już firmę i rozpoczynamy faktyczne prowadzenie działalności gospodarczej. Jakie wady i zalety można wskazać w spółce z o.o.?
Pełna księgowość – wada, a może zaleta?
Do mankamentów większość przedsiębiorców zaliczy zapewne konieczność prowadzenia pełnej księgowości. Prowadzenie pełnych ksiąg handlowych wymaga wiedzy, skrupulatności i ciągłego dokształcania się. Dlatego wielu właścicieli firm oddaje księgi w ręce sprawdzonych księgowych lub zewnętrznych biur rachunkowych.
Co prawda, to kosztuje, ale spójrzmy na to również z drugiej strony. Taki precyzyjnie przedstawiony przekrój sytuacji finansowej firmy, pozwala na rozważne podejmowanie kolejnych kroków biznesowych. Więc może warto położyć na jednej szali koszt usługi księgowej, a na drugiej zyski wygenerowane dzięki możliwości większej kontroli przepływów pieniężnych?
Należy rozważyć, czy problemy, które wynikają z obowiązku prowadzenia pełnej księgowości, nie rekompensują z górką przychodów, uzyskiwanych dzięki niej. Szeroka i dogłębna analiza finansowa nie byłaby przecież możliwa na podstawie dokumentacji sporządzanej w ramach uproszczonej księgowości.
Podwójne opodatkowanie
Jako wadę spółki z o.o. można uznać podwójne opodatkowanie. Żeby wypłacić zarobione pieniądze, należy najpierw opłacić podatek CIT w wysokości 19%, a później od podziału zysku – kolejne 19%. Z takim opodatkowaniem nie będziemy mieli do czynienia, chociażby w przypadku JDG.
Warto w tym miejscu przypomnieć o preferencyjnej stawce CIT – 9%. Obowiązuje ona nowych i małych podatników. Nowi podatnicy to ci, dla których będzie to pierwszy rok podatkowy. Natomiast małymi podatnikami nazywa się spółki, które nie przekroczyły rocznego przychodu 2 mln euro.
Odpowiedzialność za zobowiązania – zaleta nr 1
Chyba największą zaletą spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za jej zobowiązania. Wspólnicy odpowiadają jedynie wniesionym wkładem, a nie majątkiem osobistym. Zupełnie inaczej niż w przypadku np. JDG. Tam przedsiębiorca ponosi pełną odpowiedzialność całym swoim majątkiem prywatnym.
Zwróciliśmy na to uwagę na początku tekstu, gdy pisaliśmy o kapitale. W razie niepowodzenie interesu, wspólnik spółki z o.o. straci tylko to, co włożył do spółki. Natomiast prowadzący JDG musi się liczyć z utratą całego majątku. Nawet tego, na który nie zapracował swoją działalnością (np. egzekucji może podlegać mieszkanie, które przedsiębiorca odziedziczył po dziadkach).
Sposób na firmę bez ZUS – zaleta nr 2
Prowadząc spółkę z o.o. ze wspólnikiem (albo wspólnikami) możemy także nie płacić ZUS-u. Wynika to z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Ustawa wymienia podmioty, które podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom i nie ma wśród nich osób prawnych (a do nich zalicza się spółki z o.o.).
Proszę zwrócić uwagę na początek poprzedniego akapitu. Napisaliśmy, że spółkę należy prowadzić ze wspólnikiem, aby móc zgodnie z prawem nie opłacać ZUS-u. A to dlatego, że (w myśl przytoczonej wyżej ustawy) wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uważa się za pracownika pozostającego w stosunku pracy. A pracownicy, jak wiadomo – podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu.
Załóż spółkę z inFaktem