Faktura marża – co zawiera, kto i kiedy wystawia

Faktura marża – co zawiera, kto i kiedy wystawia

Faktura marża to dokument potwierdzający transakcję, który sprawia, że sprzedawca płaci podatek VAT wyłącznie od wysokości marży, a nie tak jak w przypadku standardowej faktury – od całej kwoty sprzedaży. Takim dokumentem mogą posługiwać się np. właściciele komisów samochodowych lub antykwariatów. Kiedy można wystawiać fakturę marża i jakie elementy powinna zawierać?

KTO WYSTAWIA FAKTURY MARŻA?


Faktura marża może zostać wystawiona wyłącznie przez przedsiębiorców, którzy świadczą usługi turystyczne, sprzedają towary używane, dzieła sztuki, antyki i przedmioty kolekcjonerskie. W ich przypadku podstawą opodatkowania jest marża różnicę pomiędzy kwotą należności, którą powinien zapłacić nabywca, a ceną nabycia towarów lub usług, pomniejszona o kwotę podatku.

Zgodnie z zasadami wylicza się ją w następujący sposób:

 • od ceny sprzedaży odejmuje się kwotę nabycia towaru bądź usługi,
 • otrzymany wynik pomniejsza się o kwotę podatku.

Jedną z podstawowych zalet faktury marża jest konieczność odprowadzenia do urzędu skarbowego niższej kwoty podatku VAT. Dlaczego tak się dzieje? Otóż podatek VAT standardowo jest naliczany od pełnej wartości sprzedaży, ale w przypadku faktury marża, opodatkowaniu podlega tylko kwota prowizji, jaką pobiera sprzedawca. 

Faktura marża w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już teraz wystaw fakturę korzystając z formularza na samej górze tej strony.JAK POWINNA WYGLĄDAĆ FAKTURA MARŻA?


Faktura marża nie musi zawierać wielu elementów, które zamieszczane są na standardowej fakturze VAT. Chodzi tu przede wszystkim o:
 • cenę netto,
 • wartość sprzedaży netto,
 • stawkę podatku VAT,
 • wartość sprzedaży z podziałem na stawki podatku VAT,
 • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na kwoty dotyczące
 • poszczególnych stawek podatku.
Wystawiając fakturę marża nie trzeba podawać także informacji o wysokości marży – mimo, że jest podstawą opodatkowania. Na takiej fakturze trzeba jedynie wpisać kwotę należności ogółem, zarówno w formie liczbowej, jak i słownie. Na fakturze marża widnieje więc tylko jedna kwota – całkowita suma sprzedaży.

Przedsiębiorca zobligowany jest jednak zawrzeć na takim dokumencie inne elementy wśród, których znajdują się m.in.:
 • numer faktury,
 • data wystawienia,
 • data sprzedaży,
 • nazwa i adres nabywcy oraz sprzedawcy,
 • nazwa usługi lub towaru,
 • informacja o rodzaju sprzedaży,
 • forma i termin płatności.

FAKTURA MARŻA JEST KOSZTEM W KWOCIE BRUTTO


Firma, która nabywa towary lub usługi na podstawie faktury marża, nie może odliczyć podatku VAT z faktur zakupowych. Takiego dokumentu nie wprowadza się do rejestru zakupów VAT. Cała kwota, która została zapłacona sprzedawcy, powinna zostać zaksięgowana do kosztów. Warto podkreślić, że stosowanie procedury marży nie jest obowiązkiem. 

Przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi turystyczne lub sprzedają towary używane, antyki, dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie mogą samodzielnie wybrać formę rozliczeń. To od nich zależy, czy zostanie wystawiona faktura marża, czy opodatkują sprzedaż na zasadach ogólnych.

Należy pamiętać, że sprzedaż na zasadach ogólnych nie zawsze jest opłacalna – nawet dla kupującego, który teoretycznie zyskałby możliwość odliczenia podatku VAT.

WYSTAWIENIE FAKTURY MARŻA W INFAKT


Zarejestruj się za darmo na inFakt.pl i sprawdź, jak łatwo można wystawiać faktury marża. Dzięki Programowi do Fakturowania nie musisz zastanawiać się, co wpisać na fakturze – program sam wskaże pola, które należy wypełnić. Aby wystawić fakturę marża w aplikacji należy:
 • przejść do zakładki „Przychody”,
 • z menu po prawej stronie wybrać opcję: „Faktura marża”,
 • uzupełnić dane klienta – wystarczy NIP, reszta danych uzupełni się automatycznie,
 • wybierać daty: wystawienia faktury, sprzedaży towaru/usługi oraz termin zapłaty,
 • podać nazwę towaru lub usługi oraz cenę,
 • wybierać rodzaj sprzedaży,
 • kliknąć „Zapisz”.

To wszystko – faktura marża gotowa! Możesz ją teraz wydrukować lub wysłać w e-mailu do kontrahenta. Jako, że od stycznia 2013 r. nie funkcjonuje nazwa „Faktura VAT marża” dlatego na dokumentach wystawionych w inFakcie widnieje nagłówek „Faktura”.

Każdy użytkownik może przetestować Program do Fakturowania wystawiając do 3 faktur miesięcznie za darmo. Wystaw fakturę korzystając z formularza na samej górze tej strony i skorzystaj ze wszystkich możliwości jakie daje aplikacja. Zaufało nam już przeszło 350 tys. przedsiębiorców. Już dziś sprawdź, jak szybko i prosto można wystawiać faktury dzięki inFakt.pl!

Faktura marża wystawiona szybko i sprawnie? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź już dziś!


Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"