W przypadku nawiązywania współpracy z freelancerami przedsiębiorcy często wymagają od nich, by wystawili rachunek do umowy o dzieło lub zlecenie. I to pomimo faktu, że nie ma takiej konieczności. Warto się jednak na to zdecydować choćby na potrzeby firmowej dokumentacji.
Spis treści
CZEMU SŁUŻY RACHUNEK DO UMOWY O DZIEŁO LUB ZLECENIE?
Choć od początku 2014 r. wszyscy przedsiębiorcy zobligowani są do wystawiania faktur, nie oznacza to, że rachunki całkowicie zniknęły z obiegu. W dalszym ciągu mogą posługiwać się nimi np. osoby prywatne wykonujące zlecenia czy dzieła. Rachunek do umowy o dzieło lub zlecenie może być przydatny dla przedsiębiorcy.
Kalkulator brutto / netto
Koszt zakupu na firmęSłuży bowiem jako:
- potwierdzenie szczegółów zlecenia,
- informacja o wypłaconym wynagrodzeniu,
- podstawa do wypłaty wynagrodzenia dla wykonawcy i rozliczenia wydatku w kosztach (po wypłacie).
Co za tym idzie warto posiadać w dokumentacji rachunek do umowy o dzieło jako potwierdzenie poniesionego w związku z nią kosztu.
Chcesz wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki)? Wypełnij poniższy formularz i dołącz do inFaktu. Z nami nie musisz się martwić zmianami w rachunkach.
RACHUNEK ZA UMOWĘ O DZIEŁO – TERMIN WYSTAWIENIA RACHUNKU
W sytuacji, gdy przedsiębiorca sobie tego zażyczy wykonawca umowy ma obowiązek wystawienia rachunku. A jaki jest termin w jakim trzeba wystawić rachunek za umowę o dzieło? Otóż zależy on od tego czy w umowie znalazło się zastrzeżenie, że zleceniodawca chce go dostać od wykonawcy dzieła lub zlecenia. Jeśli tak się stało dokument należy wystawić do 7 dni od wykonania pracy/przekazania dzieła bądź zakończenia okresu rozliczeniowego, którego dotyczy.
A co w sytuacji, kiedy przedsiębiorca nie umieści w umowie zapisu o konieczności wystawienia rachunku przez wykonawcę? Wtedy zleceniobiorca musi wystawić go w terminie do 7 dni od momentu zgłoszenia takiego żądania. Jeśli nabywca zażąda rachunku do umowy o dzieło później, to nie ma obowiązku go wystawiać jeśli minęło ponad 3 miesiące od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
Wprawdzie nie ma konieczności podpisywania rachunku, to jednak w praktyce często można się spotkać z takim postępowaniem. Podpisem zleceniobiorca potwierdza faktycznie wykonane zadanie, z kolei przedsiębiorca, że otrzymał dokument. Rachunek do umowy o dzieło lub zlecenie powinien zostać sporządzony w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
JAK WYSTAWIĆ RACHUNEK DO UMOWY O DZIEŁO?
Istnieją pewne elementy, które koniecznie należy zawrzeć na wystawianym dokumencie. Zgodnie z przepisami rachunek za wykonanie umowy o dzieło lub zlecenie powinien zawierać co najmniej:
- dane obu stron transakcji,
- datę wystawienia i numer kolejny,
- informacje o towarach lub usługach oraz ich ceny jednostkowe,
- ogólną sumę należności.
W przypadku, gdy oryginał rachunku uległ zniszczeniu albo zaginął należy wystawić go ponownie. Powinien on zawierać również wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jego ponownego wystawienia.
Rachunek do umowy o dzieło sporządzony przez osobę prywatną nie musi mieć formy papierowej. Możliwe jest także jego przesłanie e-mailem. Należy przy tym wiedzieć, że choć teoretycznie rachunek powinien wystawić zleceniobiorca jednak w praktyce najczęściej przedsiębiorca robi to za niego.
UMOWA O DZIEŁO – MOŻESZ JĄ ROZLICZYĆ W INFAKCIE
Każdorazowo umowa o dzieło wymaga od przedsiębiorcy rozliczenia kosztów, które się z nią wiążą. Jak tego dokonać? Najlepiej zdecydować się na inFakt.pl, który ułatwia całą procedurę.
Żeby w aplikacji prawidłowo rozliczyć koszty związane z umową o dzieło należy stworzyć dowód wewnętrzny. W tym celu należy:
- wejść w zakładkę „Koszty”,
- dodać koszt,
- dodać koszt firmy,
- z listy rozwijanej „Rodzaju dokumentu” wybrać „Dowód wewnętrzny”,
- jako Kategorię wybrać „Wynagrodzenia”.
Opisem kosztu jest rodzaj i numer umowy, której koszt dotyczy. W miejscu „Cena” trzeba wpisać kwotę brutto jaka widnieje na umowie. Żeby skorzystać z wymienionych opcji wystarczy przetestować Program do Księgowości.
W ciągu 30 dni przekonasz się, że to szybka, wygodna i intuicyjna usługa online. Dołącz do grona przeszło 390 tys. przedsiębiorców, którzy zaufali inFakt.pl.