Jak wygląda wzór rachunku? Czy rachunek może wystawić osoba, która nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej?

W przypadku nawiązywania współpracy z freelancerami przedsiębiorcy często wymagają od nich, by wystawili rachunek do umowy o dzieło lub zlecenie. I to pomimo faktu, że nie ma takiej konieczności. Warto się jednak na to zdecydować choćby na potrzeby firmowej dokumentacji.

CZEMU SŁUŻY RACHUNEK DO UMOWY O DZIEŁO LUB ZLECENIE?

Choć od początku 2014 r. wszyscy przedsiębiorcy zobligowani są do wystawiania faktur, nie oznacza to, że rachunki całkowicie zniknęły z obiegu. W dalszym ciągu mogą posługiwać się nimi np. osoby prywatne wykonujące zlecenia czy dzieła. Rachunek do umowy o dzieło lub zlecenie może być przydatny dla przedsiębiorcy.

Kalkulator brutto / netto

Koszt zakupu na firmęKoszt na firmę 
1 804,51
Oszczędzasz1 195,49
Podatek VAT560,98
Podatek dochodowy415,00
Składka zdrowotna219,51
Załóż firmę za darmo i kupuj taniej
Służy bowiem jako:
 • potwierdzenie szczegółów zlecenia,
 • informacja o wypłaconym wynagrodzeniu,
 • podstawa do wypłaty wynagrodzenia dla wykonawcy i rozliczenia wydatku w kosztach (po wypłacie).
Co za tym idzie warto posiadać w dokumentacji rachunek do umowy o dzieło jako potwierdzenie poniesionego w związku z nią kosztu.Chcesz wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki)? Wypełnij poniższy formularz i dołącz do inFaktu. Z nami nie musisz się martwić zmianami w rachunkach.

Wystawiaj faktury

Przetestuj za darmo program do fakturowania.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

RACHUNEK ZA UMOWĘ O DZIEŁO – TERMIN WYSTAWIENIA RACHUNKU

W sytuacji, gdy przedsiębiorca sobie tego zażyczy wykonawca umowy ma obowiązek wystawienia rachunku. A jaki jest termin w jakim trzeba wystawić rachunek za umowę o dzieło? Otóż zależy on od tego czy w umowie znalazło się zastrzeżenie, że zleceniodawca chce go dostać od wykonawcy dzieła lub zlecenia. Jeśli tak się stało dokument należy wystawić do 7 dni od wykonania pracy/przekazania dzieła bądź zakończenia okresu rozliczeniowego, którego dotyczy.A co w sytuacji, kiedy przedsiębiorca nie umieści w umowie zapisu o konieczności wystawienia rachunku przez wykonawcę? Wtedy zleceniobiorca musi wystawić go w terminie do 7 dni od momentu zgłoszenia takiego żądania. Jeśli nabywca zażąda rachunku do umowy o dzieło później, to nie ma obowiązku go wystawiać jeśli minęło ponad 3 miesiące od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.Wprawdzie nie ma konieczności podpisywania rachunku, to jednak w praktyce często można się spotkać z takim postępowaniem. Podpisem zleceniobiorca potwierdza faktycznie wykonane zadanie, z kolei przedsiębiorca, że otrzymał dokument. Rachunek do umowy o dzieło lub zlecenie powinien zostać sporządzony w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

JAK WYSTAWIĆ RACHUNEK DO UMOWY O DZIEŁO?

Istnieją pewne elementy, które koniecznie należy zawrzeć na wystawianym dokumencie. Zgodnie z przepisami rachunek za wykonanie umowy o dzieło lub zlecenie powinien zawierać co najmniej:
 • dane obu stron transakcji,
 • datę wystawienia i numer kolejny,
 • informacje o towarach lub usługach oraz ich ceny jednostkowe,
 • ogólną sumę należności.
W przypadku, gdy oryginał rachunku uległ zniszczeniu albo zaginął należy wystawić go ponownie. Powinien on zawierać również wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jego ponownego wystawienia.Rachunek do umowy o dzieło sporządzony przez osobę prywatną nie musi mieć formy papierowej. Możliwe jest także jego przesłanie e-mailem. Należy przy tym wiedzieć, że choć teoretycznie rachunek powinien wystawić zleceniobiorca jednak w praktyce najczęściej przedsiębiorca robi to za niego.

UMOWA O DZIEŁO – MOŻESZ JĄ ROZLICZYĆ W INFAKCIE

Każdorazowo umowa o dzieło wymaga od przedsiębiorcy rozliczenia kosztów, które się z nią wiążą. Jak tego dokonać? Najlepiej zdecydować się na inFakt.pl, który ułatwia całą procedurę.Żeby w aplikacji prawidłowo rozliczyć koszty związane z umową o dzieło należy stworzyć dowód wewnętrzny. W tym celu należy:
 • wejść w zakładkę „Koszty”,
 • dodać koszt,
 • dodać koszt firmy,
 • z listy rozwijanej „Rodzaju dokumentu” wybrać „Dowód wewnętrzny”,
 • jako Kategorię wybrać „Wynagrodzenia”.
Opisem kosztu jest rodzaj i numer umowy, której koszt dotyczy. W miejscu „Cena” trzeba wpisać kwotę brutto jaka widnieje na umowie. Żeby skorzystać z wymienionych opcji wystarczy przetestować Program do Księgowości.W ciągu 30 dni przekonasz się, że to szybka, wygodna i intuicyjna usługa online. Dołącz do grona przeszło 390 tys. przedsiębiorców, którzy zaufali inFakt.pl.

Wystawiaj faktury

Przetestuj za darmo program do fakturowania.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"