Wzór faktury – co musi zawierać, jak wystawić

Wzór faktury jest określony w rozporządzeniu Ministerstwa Finansów jeśli chodzi o zestaw wymaganych elementów. Brak którejkolwiek składowej może sprawić, że urzędnicy zakwestionują elementy jakie zawiera faktura. Dlatego najwygodniej korzystać z dedykowanych narzędzi zawierających wzór faktury.

KTO WYSTAWIA FAKTURY?

Według ogólnej zasady faktura wystawiana jest przez przedsiębiorców w celu udokumentowania transakcji. Gdy nabywcą jest inna firma, wystawienie faktury jest obowiązkowe, zaś jeśli kupujący to osoba prywatna, fakturę wystawia się tylko na żądanie. Od początku 2014 r. firmy zwolnione z VAT również zobligowane są do wystawiania faktur. Zapewne każda osoba rejestrująca działalność gospodarczą szukała lub wyszukuje wzór faktury VAT w Internecie, czy w wersji papierowej. Warto więc wiedzieć jakie informacje powinien zawierać wzór FV. Wzór faktury w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Przetestuj!

Program do fakturowania

Wystawiaj faktury w aplikacji www oraz mobile

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

 

WZÓR FAKTURY – JAKIE ELEMENTY KONIECZNE?

Zgodnie z przepisami wzór faktury powinien bezwzględnie zawierać m.in. takie elementy, jak:

 • numer faktury,
 • datę wystawienia faktury i data sprzedaży,
 • datę wykonania usługi/dostarczenia towaru,
 • dane dotyczące sprzedawcy i nabywcy (imiona i nazwiska lub nazwy firm, adresy, NIP),
 • nazwę towaru lub usługi,
 • miarę i liczbę sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cenę jednostkową bez podatku (cenę netto),
 • wartość dostarczonych towarów/ wykonanych usług bez podatku (wartość sprzedaży netto),
 • stawkę podatku VAT,
 • sumę wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
 • kwotę podatku,
 • kwotę do zapłaty (rubryka „Razem”).

Jeśli chcesz szybko uzyskać dostęp do poprawnego wzoru faktury, załóż darmowe konto na inFakt.pl. Gotowy dokument w pliku PDF wkrótce trafi na Twój pulpit. To nic nie kosztuje!

WZÓR FAKTURY 2014 I WZÓR FAKTURY 2015 – CO SIĘ ZMIENIŁO?

Na początku 2014 r. w życie weszły spore zmiany dotyczące wystawiania faktur. W ich myśl m.in. przedsiębiorcy zwolnieni z VAT zaczęli wystawiać faktury zamiast rachunków, zmianie uległ termin wystawienia FV, wprowadzoną nową definicję faktury elektronicznej. Nie zmieniły się jednak obowiązkowe elementy jakie przedsiębiorca musi zamieszczać na wystawianym dokumencie. Co za tym idzie wzór faktury 2014 i wzór faktury 2015 nie uległ zmianie. Choć warto odnotować, że po wspominanych zmianach każda wystawiania faktura korygująca musi zawierać przyczynę korekty.

JAK WYGLĄDA WZÓR FAKTURY ZAGRANICZNEJ?

Z każdym rokiem rośnie liczba polskich firm współpracujących z zagranicznymi kontrahentami. Oczywiście taka transakcja musi zostać odpowiednio udokumentowana. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby polski przedsiębiorca przygotował wzór faktury zagranicznej czy też wzór faktury dwujęzycznej. Taki dokument powinien zawierać podobne elementy jak ten wystawiany dla polskiego klienta. Z zastrzeżeniem, że nie zamieszcza się na nim stawki i kwoty VAT. W miejscu stawki zwyczajowo wpisuje się oznaczenie „np” (oznacza to, że dana transakcja nie podlega opodatkowaniu w Polsce). Z kolei przy eksporcie usług, gdy nabywcą jest firma mająca siedzibę na terenie Unii Europejskiej, to na fakturze powinna znaleźć się adnotacja „odwrotne obciążenie”, a także numery NIP-UE obu stron transakcji.

JAK NAJLEPIEJ WYSTAWIAĆ FAKTURY?

Rozporządzenie ministra finansów nie określa w jaki sposób powinna zostać wystawiona faktura, a zatem można to robić w dowolny sposób, o ile tworzone dokumenty spełniają wymienione powyżej wytyczne. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają do tego celu z oprogramowania. Do wyboru są dwie opcje:

 • program do faktur online,
 • program do faktur instalowany na komputerze.

Pierwsza opcja jest zdecydowanie wygodniejsza, ponieważ program do faktur dostępny jest na dowolnym komputerze z dostępem do Internetu – wystarczy przeglądarka internetowa. Aktualizacje, w tym dotyczące fakturowania w 2014 r., są zwykle wprowadzane na bieżąco i nie wymagają wnoszenia dodatkowych opłat. Programy online mogą także pozwalać na wysyłkę faktury do kontrahenta e-mailem bez opuszczania konta. Ponadto, firmy tworzące takie programy zwykle zapewniają wsparcie księgowych, którzy udzielają użytkownikom porad.

FAKTURA ONLINE

Coraz bardziej popularną formą fakturowania jest wystawianie faktur online. Faktura online jest niczym innym jak fakturą wystawioną za pomocą aplikacji internetowej. Jedynym koniecznym warunkiem jest połączenie z Internetem. Aby móc wystawić wzór faktury elektronicznej i przesyłać w tej formie do klientów, należy spełnić pewne warunki. Faktura zapisana i przesłana w PDF-ie nie powinna wzbudzić wątpliwości urzędników, o ile spełnione są inne warunki dotyczące e-faktur.

WŁAŚCIWY WZÓR FAKTURY NA INFAKT.PL

Faktury i inne dokumenty księgowe można wystawić w prosty sposób wprowadzając tylko dane informacje w wyszczególnione rubryki. Wybrany dokument można wystawić zaledwie w kilka chwil, a następnie wydrukować go w wersji PDF i przesłać klientowi. Wszystkie dokumenty są zapisywane i przechowywane na serwerach inFakt.pl dzięki czemu wielokrotnie można powrócić i przejrzeć historię ich wystawienia. W programie wzór faktury zawsze jest zgodny z obowiązującymi przepisami. Kolorowy szablon faktury Przykład Faktury VAT wygenerowanej w inFakt.pl

WYBIERZ BEZPŁATNY WZÓR FAKTURY VAT

inFakt.pl sprawia, że znajomość elementów, jakie zawiera faktura nie jest potrzebna, ponieważ poprawne dokumenty generują się automatycznie. Wystarczy wypełnić formularz. W ten sposób w parę chwil można utworzyć choćby bezpłatny wzór faktury VAT, a także:

 • fakturę z procedurą marży,
 • fakturę metoda kasowa,
 • fakturę proforma,
 • fakturę zaliczkową,
 • fakturę i notę korygującą.

W inFakt.pl wystarczy podać numer NIP firmy, a reszta danych uzupełni się automatycznie dzięki wyszukiwarce danych firmowych zintegrowanej z GUS.

WZORY FAKTUR – W INFAKCIE MASZ GOTOWE PROJEKTY

Podobnie aplikacja automatycznie przelicza kwoty netto i brutto, a także pobiera kursy walut NBP i przelicza je na złotówki. Do dyspozycji użytkownika pozostaje kilkanaście gotowych wzorów faktur, można wgrać także własne logo. Załóż darmowe konto na inFakt.pl, a do 3 faktur w miesiącu możesz wystawiać zupełnie bez opłat. To oferta, która pozwoli Ci przetestować Program do Fakturowania zupełnie bez zobowiązań. Dołącz do grona ponad 400 tys. przedsiębiorców i przekonaj się, że fakturowanie nie musi być uciążliwe, a gotowe wzory faktur wyróżnią Twoją firmę wśród innych. Szukasz sposobu na szybko i sprawnie wystawiony wzór faktury? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź koniecznie – to nic nie kosztuje!

Program do fakturowania

Wystawiaj faktury w aplikacji www oraz mobile

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"