Czym się różni faktura zwrot towaru od faktury korygującej?

Faktura zwrot towaru” – pod tym potocznym pojęciem kryje się zabieg księgowy służący zaewidencjonowaniu faktury korygującej, która została wystawiona dla udokumentowania zwrotu uprzednio sprzedanego towaru. Jakie konkretnie zasady tu obowiązują?

JAKA DATA NA FAKTURZE KORYGUJĄCEJ?

W sytuacji, gdy sprzedany towar, do którego została już wystawiona faktura zostanie zwrócony, należy wystawić fakturę korygującą z datą przyjęcia zwrotu towaru. Faktury korygujące wystawiane są przez firmy w celu naprawy błędów, które mogą wynikać zarówno z winy podatnika lub być efektem działań/błędów niezależnych od firmy.W pierwszym przypadku, czyli sytuacji, gdy konieczność korekty faktury pierwotnej nastąpi z winy firmy np. błędnie wpisanej ilości towaru lub ceny należy wystawić fakturę korygującą przychód w dacie jego powstania.Jeżeli korekta następuje nie z winy sprzedającego np. gdy następuje zwrot towaru, faktura korygująca winna być wystawiona z datą przyjęcia zwróconego towaru. Innymi słowy korektę przychodu powstałego w dniu sprzedaży zwracanego towaru należy skorygować na bieżąco.Faktura zwrot towaru w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

FAKTURA ZWROT TOWARU – JAK ROZLICZYĆ?

Zgodnie z przepisami faktura korygująca zwrot towaru zostanie zaksięgowana w dniu jej otrzymania od sprzedającego, któremu towar został zwrócony. Przykładowo, jeżeli firma zwróciła towar 10 kwietnia i otrzymała fakturę korygującą z datą wystawienia 10 kwietnia w dniu 20 kwietnia, wówczas należy ową fakturę uwzględnić w deklaracji VAT-7 za kwiecień.W sytuacji, gdy wspomnianą wyżej fakturę korygującą z datą wystawienia 10 kwietnia nabywca otrzyma w miesiącu następnym po upływie terminu złożenia do urzędu skarbowego deklaracji VAT-owskiej za kwiecień np. 5 czerwca wówczas należy ją uwzględnić w deklaracji VAT-7 za czerwiec.
Przykład faktury korygującej wygenerowanej w inFakt.pl

WYBIERZ INFAKT.PL I ŁATWO WYSTAWIAJ FAKTURY KORYGUJĄCE ZWROT TOWARU

Jeżeli korzystasz z aplikacji inFakt.pl, która w przejrzysty i łatwy sposób pozwala na wystawianie dokumentów sprzedażowych, wystawienie faktury korygującej, która będzie stanowić podstawę do zaewidencjonowania zwróconego towaru przez klienta jest niezwykle proste.W tym celu użytkownik powinien jedynie:
 • z menu po prawej stronie wybrać opcję „Faktura korygująca”,
 • wpisać numer poprawianej faktury,
 • uzupełnić daty,
 • wypełnić pole przed i po korekcie (choć dane „przed korektą” nie są obowiązkowe to inFakt zachował tę opcję),
 • zapisać dokument jako PDF lub wysłać do klienta z poziomu aplikacji.
I to wszystko – faktura korygująca np. zwrot towaru wystawiona!Dołącz do grona przeszło 330 tys. przedsiębiorców, którzy zaufali inFakt.pl. Każdy użytkownik może wystawiać do 3 faktur miesięcznie bez żadnych opłat. Już dziś sprawdź jak działa Program do Fakturowania inFakt.pl.Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur korygujących? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź już dziś!

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"