Czym się różni faktura zwrot towaru od faktury korygującej?
„Faktura zwrot towaru” – pod tym potocznym pojęciem kryje się zabieg księgowy służący zaewidencjonowaniu faktury korygującej, która została wystawiona dla udokumentowania zwrotu uprzednio sprzedanego towaru. Jakie konkretnie zasady tu obowiązują?
W sytuacji, gdy sprzedany towar, do którego została już wystawiona faktura zostanie zwrócony, należy wystawić fakturę korygującą z datą przyjęcia zwrotu towaru. Faktury korygujące wystawiane są przez firmy w celu naprawy błędów, które mogą wynikać zarówno z winy podatnika lub być efektem działań/błędów niezależnych od firmy.W pierwszym przypadku, czyli sytuacji, gdy konieczność korekty faktury pierwotnej nastąpi z winy firmy np. błędnie wpisanej ilości towaru lub ceny należy wystawić fakturę korygującą przychód w dacie jego powstania.Jeżeli korekta następuje nie z winy sprzedającego np. gdy następuje zwrot towaru, faktura korygująca winna być wystawiona z datą przyjęcia zwróconego towaru. Innymi słowy korektę przychodu powstałego w dniu sprzedaży zwracanego towaru należy skorygować na bieżąco.Faktura zwrot towaru w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.
Wygodne zakładanie firmy
Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!
FAKTURA ZWROT TOWARU – JAK ROZLICZYĆ?
Zgodnie z przepisami faktura korygująca zwrot towaru zostanie zaksięgowana w dniu jej otrzymania od sprzedającego, któremu towar został zwrócony. Przykładowo, jeżeli firma zwróciła towar 10 kwietnia i otrzymała fakturę korygującą z datą wystawienia 10 kwietnia w dniu 20 kwietnia, wówczas należy ową fakturę uwzględnić w deklaracji VAT-7 za kwiecień.W sytuacji, gdy wspomnianą wyżej fakturę korygującą z datą wystawienia 10 kwietnia nabywca otrzyma w miesiącu następnym po upływie terminu złożenia do urzędu skarbowego deklaracji VAT-owskiej za kwiecień np. 5 czerwca wówczas należy ją uwzględnić w deklaracji VAT-7 za czerwiec.
Przykład faktury korygującej wygenerowanej w inFakt.pl
WYBIERZ INFAKT.PL I ŁATWO WYSTAWIAJ FAKTURY KORYGUJĄCE ZWROT TOWARU
Jeżeli korzystasz z aplikacji inFakt.pl, która w przejrzysty i łatwy sposób pozwala na wystawianie dokumentów sprzedażowych, wystawienie faktury korygującej, która będzie stanowić podstawę do zaewidencjonowania zwróconego towaru przez klienta jest niezwykle proste.W tym celu użytkownik powinien jedynie:
z menu po prawej stronie wybrać opcję „Faktura korygująca”,
wpisać numer poprawianej faktury,
uzupełnić daty,
wypełnić pole przed i po korekcie (choć dane „przed korektą” nie są obowiązkowe to inFakt zachował tę opcję),
zapisać dokument jako PDF lub wysłać do klienta z poziomu aplikacji.
I to wszystko – faktura korygująca np. zwrot towaru wystawiona!Dołącz do grona przeszło 330 tys. przedsiębiorców, którzy zaufali inFakt.pl. Każdy użytkownik może wystawiać do 3 faktur miesięcznie bez żadnych opłat. Już dziś sprawdź jak działa Program do Fakturowania inFakt.pl.Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur korygujących? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź już dziś!
Wygodne zakładanie firmy
Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!
Fakturowanie
Szukasz więcej informacji na temat: Czym się różni faktura zwrot towaru od faktury korygującej??
W przepisach podatkowych obowiązujących w Polsce do dnia 1 stycznia 2011 roku nie wspominano o pojęciu refaktury. Niemniej jednak, bywa ona wykorzystywane w praktyce.
Odliczenie podatku VAT zazwyczaj umożliwia faktura. Istnieją jednak sytuacje, kiedy wystawienie faktury nie jest konieczne, aby odliczyć VAT - wystarcza dowód zakupu, jaki otrzymamy od sprzedawcy.
Polscy przedsiębiorcy prowadzą coraz szerzej zakrojoną działalność, także jeśli chodzi o zasięg terytorialny. To stwarza konieczność przystosowania własnych procedur do wymogów międzynarodowego handlu i świadczenia usług.
W przypadku eksportu usług za miejsce świadczenia usług uznaje się kraj usługobiorcy, a nie wykonawcy usługi. Co za tym idzie, przedsiębiorca pracujący dla firm zagranicznych wystawia fakturę bez VAT. Sprawdź
Pod pojęciem faktura zerująca, kryje się uproszczony zabieg księgowości, który polega na wystawieniu faktury korygującej do zera fakturę pierwotną oraz wystawienie nowej faktury.