Do jakiego limitu PLN można wystawić fakturę uproszczoną? Jakie elementy muszą się na niej znaleźć?

W 2013 r. zmieniły się zasady dokumentowania transakcji opodatkowanych podatkiem VAT. Wśród nowych przepisów pojawiły się takie, które umożliwiają stosowanie tzw. faktur uproszczonych, które zawierają mniej danych niż standardowa faktura. Należy jednak wiedzieć, że nie każdą sprzedaż można udokumentować w taki sposób.

Jakich transakcji nie można dokumentować fakturą uproszczoną?

Faktury uproszczone pozwalają przedsiębiorcom dokumentować transakcje nieprzekraczające 450 zł lub 100 euro. Istotne jest, że nie ma obowiązku ich sporządzania – to tylko możliwość. Jeśli właściciele firm nie chcą tego robić mogą wystawić standardową fakturę. Co istotne nie wszyscy przedsiębiorcy mają możliwość wystawiania faktur uproszczonych. Za ich pomocą nie można dokumentować:
 • sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju i na terytorium kraju,
 • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
 • dostawy towarów i świadczenia usług na rzecz podmiotów z państw członkowskich (innych niż Polska), gdy zobowiązanym do zapłaty podatku jest nabywca.
Warto wiedzieć, że wystawianie faktur uproszczonych to ułatwienie rozliczeń opiewających na niższe kwoty.
Najlepszy program do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Przetestuj już dziś!
 

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Faktura uproszczona – jakie elementy nie są konieczne?

Zgodnie z przepisami faktury uproszczone nie muszą zawierać wszystkich elementów, jakie wymagane są przy wystawianiu standardowych faktur. Tym samym przedsiębiorca nie musi na nich zamieszczać:
 • imion i nazwiska lub nazwy nabywcy towarów lub usług oraz jego adresu,
 • miary i ilości (liczby) dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług,
 • ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto),
 • wartości dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku,
 • stawki podatku,
 • sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i zwolnioną od podatku,
 • kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku.
Trzeba jednak pamiętać, że takie faktury muszą zawierać informacje pozwalające określić kwotę podatku dla poszczególnych stawek VAT. 
Faktura uproszczona musi więc zawierać m.in. dane sprzedawcy, NIP nabywcy, datę wystawienia i datę sprzedaży jeśli jest określona i różni się od daty wystawienia, nazwę towaru lub usługi, kolejny numer, czy kwotę należności.

Wybierz inFakt i przekonaj się, że fakturowanie nie musi być uciążliwe

Szukasz kompletnego rozwiązania w zakresie faktur? Przekonaj się jakie możliwości daje inFakt.pl. Dzięki Programowi do Fakturowania możesz wystawiać faktury VAT, marże, korygujące, zaliczkowe, czy proformy. Dostępne są także dokumenty po angielsku i w obcych walutach. Utworzoną fakturę można zapisać jako PDF lub wysłać e-mailem do klienta z poziomu konta użytkownika. Aplikacja szereg czynności wykonuje za użytkownika. Wpisywanie danych firmowych to pestka – wystarczy podać NIP, a inFakt pobierze dane firmy z GUS i uzupełni na fakturze. Podobne dokumenty można tworzyć błyskawicznie – w tym celu zapisujesz dane produktów i klientów. Co równie istotne program dba także o kwoty na fakturze – wystarczy podać cenę transakcji i stawkę VAT, a inFakt obliczy i uzupełni pozostałe wartości. Chcesz się przekonać o wspomnianych możliwościach, a także poznać kolejne? Nic trudnego. Wystarczy jedynie, że zarejestrujesz się w inFakcie wypełniając poniższy formularz. W zamian dostaniesz możliwość przetestowania Programu do Fakturowania. Dzięki temu wystawiasz do 3 faktur w miesiącu bez żadnych opłat, Najlepszy program do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Sprawdź koniecznie!

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"