Europejska faktura VAT

Coraz więcej polskich przedsiębiorców nawiązuje kontakty biznesowe z kontrahentami zagranicznymi z Unii Europejskiej. W związku z tym warto znać zasady sporządzania faktury dokumentującej transakcje wewnątrzwspólnotowe, zwanej czasami europejską fakturą VAT. Jakie elementy powinna zawierać?

KIEDY WYSTAWIA SIĘ FAKTURY ZAGRANICZNYM KONTRAHENTOM?


Polscy przedsiębiorcy coraz częściej spotykają się z transakcjami przeprowadzanymi na rzecz zagranicznych kontrahentów. Najczęściej dokumentem, który je podsumowuje jest po prostu faktura. W tym przypadku europejska faktura VAT, jakim to określeniem posługują się niekiedy przedsiębiorcy. Nie jest to jednak nazwa, którą można spotkać w przepisach.

Oczywiście zdecydowana większość klientów zza granicy poprosi o to, by taki dokument był sporządzony w ich ojczystym języku lub np. angielskim. To jak najbardziej dopuszczalne. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami w sprawie prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów „dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim”.

Praktycznym rozwiązaniem może tu być sporządzenie faktury w dwóch językach. Również dlatego, że urzędnicy w trakcie kontroli mogą wymagać przedstawienia faktury w języku polskim.

Europejska faktura VAT? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Sprawdź koniecznie!

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

EUROPEJSKA FAKTURA VAT – JAKIE ELEMENTY KONIECZNE?


Faktura wystawiana dla kontrahenta zagranicznego z Unii Europejskiej powinna posiadać podobne elementy, jak te konieczne w przypadku faktur krajowych. Przedsiębiorca zobligowany jest więc na niej zamieścić m.in.:

 • imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone, oraz adresy obu stron transakcji,

 • numery NIP sprzedawcy i nabywcy,

 • numer faktury,

 • datę wystawienia dokumentu,

 • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,

 • miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług,

 • cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),

 • wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto).

Najczęściej taki dokument powinien zawierać dodatkowo adnotację „odwrotne obciążenie”. To informacja o tym, że VAT-u nie rozlicza sprzedawca, ale nabywca.

 FAKTURA VAT TO ZALEDWIE KILKA KLIKNIĘĆ


Wystawienie europejskiej faktury VAT nie musi być problematyczne jeśli korzysta się z Programu do Fakturowania inFakt.pl. Cały proces przebiega bardzo sprawnie. Polega bowiem wyborze jednej z dwóch opcji: „polsko-angielska” lub „angielska” przy wystawianiu nowej faktury. W konsekwencji program zmieni listę stałych elementów na wersję dwujęzyczną lub pozostawi wyłącznie wersje angielskie.

Istnieje także opcja, by użytkownik ustawił obcą walutę na stałe, jako domyślną. W takim przypadku będzie stosowana w każdej nowej fakturze. W tym celu wystarczy:

 • wejść w „Ustawienia”,

 • kliknąć „Ogólne”,

 • wejść w edycję „Ustawień ogólnych”,

 • wybrać domyślną walutę.

Można przetestować wspomniane opcje (jak również wiele innych) wystawiając do 3 faktur miesięcznie za darmo. Wystarczy jedynie zarejestrować się w inFakcie. Przekonaj się, że Program do Fakturowania to idealne narzędzie w zakresie wystawiania faktur.

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że faktura może zostać wystawiona w kilka chwil. Przetestuj już dziś!

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"