Coraz więcej polskich przedsiębiorców nawiązuje kontakty biznesowe z kontrahentami zagranicznymi z Unii Europejskiej. W związku z tym warto znać zasady sporządzania faktury dokumentującej transakcje wewnątrzwspólnotowe, zwanej czasami europejską fakturą VAT. Jakie elementy powinna zawierać?
Spis treści
KIEDY WYSTAWIA SIĘ FAKTURY ZAGRANICZNYM KONTRAHENTOM?
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej spotykają się z transakcjami przeprowadzanymi na rzecz zagranicznych kontrahentów. Najczęściej dokumentem, który je podsumowuje jest po prostu faktura. W tym przypadku europejska faktura VAT, jakim to określeniem posługują się niekiedy przedsiębiorcy. Nie jest to jednak nazwa, którą można spotkać w przepisach.
Oczywiście zdecydowana większość klientów zza granicy poprosi o to, by taki dokument był sporządzony w ich ojczystym języku lub np. angielskim. To jak najbardziej dopuszczalne. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami w sprawie prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów „dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim”.
Praktycznym rozwiązaniem może tu być sporządzenie faktury w dwóch językach. Również dlatego, że urzędnicy w trakcie kontroli mogą wymagać przedstawienia faktury w języku polskim.
Europejska faktura VAT? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Sprawdź koniecznie!
EUROPEJSKA FAKTURA VAT – JAKIE ELEMENTY KONIECZNE?
Faktura wystawiana dla kontrahenta zagranicznego z Unii Europejskiej powinna posiadać podobne elementy, jak te konieczne w przypadku faktur krajowych. Przedsiębiorca zobligowany jest więc na niej zamieścić m.in.:
imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone, oraz adresy obu stron transakcji,
numery NIP sprzedawcy i nabywcy,
numer faktury,
datę wystawienia dokumentu,
nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług,
cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),
wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto).
Najczęściej taki dokument powinien zawierać dodatkowo adnotację „odwrotne obciążenie”. To informacja o tym, że VAT-u nie rozlicza sprzedawca, ale nabywca.
FAKTURA VAT TO ZALEDWIE KILKA KLIKNIĘĆ
Wystawienie europejskiej faktury VAT nie musi być problematyczne jeśli korzysta się z Programu do Fakturowania inFakt.pl. Cały proces przebiega bardzo sprawnie. Polega bowiem wyborze jednej z dwóch opcji: „polsko-angielska” lub „angielska” przy wystawianiu nowej faktury. W konsekwencji program zmieni listę stałych elementów na wersję dwujęzyczną lub pozostawi wyłącznie wersje angielskie.
Istnieje także opcja, by użytkownik ustawił obcą walutę na stałe, jako domyślną. W takim przypadku będzie stosowana w każdej nowej fakturze. W tym celu wystarczy:
wejść w „Ustawienia”,
kliknąć „Ogólne”,
wejść w edycję „Ustawień ogólnych”,
wybrać domyślną walutę.
Można przetestować wspomniane opcje (jak również wiele innych) wystawiając do 3 faktur miesięcznie za darmo. Wystarczy jedynie zarejestrować się w inFakcie. Przekonaj się, że Program do Fakturowania to idealne narzędzie w zakresie wystawiania faktur.
Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że faktura może zostać wystawiona w kilka chwil. Przetestuj już dziś!