Czym różni się rachunek od faktury? Jakie dane podaje się na rachunku?

Wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek dokumentować transakcje fakturami. Dotyczy to również firm zwolnionych z VAT, które wcześniej wystawiały jedynie rachunki.

JAK WYGLĄDA RACHUNEK? KAŻDY PRZEDSIĘBIORCA WYSTAWIA FAKTURY

Przepisy, które to regulują weszły w życie w 2014 r. i mają na celu ujednolicenie kwestii dokumentowania sprzedaży. Obowiązujący wcześniej system, gdzie VAT-owcy wystawiali faktury, a zwolnieni z VAT rachunki już nie istnieje. Co za tym idzie wszyscy przedsiębiorcy wystawiają faktury. Nic nie zmieniło się kwestii tego, że firmy zwolnione z VAT nie muszą potwierdzać każdej sprzedaży dokumentem.W dalszym ciągu jest to zależne od tego czy nabywca (inna firma lub osoba prywatna) poproszą o jego wystawienie. Jeśli jednak tak się stanie prowadzący własną działalność gospodarczą wystawi nie rachunek, ale fakturę. Nie jest istotne czy dokument zostanie jest opatrzony tytułem „faktura”, „rachunek” czy w inny sposób. Jeśli zawiera wszelkie konieczne dane to jest w pełni poprawny.Chcesz wystawiać w pełni zgodne z przepisami faktury „zw” (dawne rachunki)? Wypełnij poniższy formularz i dołącz do inFaktu. Z nami nie musisz się martwić zmianami w rachunkach.

Wystawiaj faktury

Przetestuj za darmo program do fakturowania.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

KTO WYSTAWIA RACHUNEK?

Konieczność wystawiania faktur przez wszystkich przedsiębiorców nie oznacza, że rachunki zupełnie zniknęły z obiegu. Możliwość ich wystawiania ma dziś jednak zdecydowanie mniejsze grono podmiotów.Prawo posługiwania się tymi dokumentami zachowali w głównej mierze zarabiający na umowy zlecenie lub o dzieło. Ale również osiągający przychody z działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej.

KTO MOŻE WYSTAWIAĆ FAKTURY VAT?

Prawo do wystawiania faktur VAT dane jest wyłącznie przedsiębiorcom zarejestrowanym jako czynni podatnicy VAT. Całość procedur wymaga złożenia w tym celu formularza VAT-R. Jeżeli przedsiębiorca nie potrzebuje poświadczenia rejestracji, to zostanie VAT-owcem jest bezpłatne. W przeciwnym razie niezbędna jest wpłata 170 zł za uzyskanie wspomnianego zaświadczenia.Do rejestracji VAT można zostać zobligowanym odgórnie. Stanie się tak jeżeli prowadzi się działalność, która wymaga rejestracji bez względu na inne przepisy (np. sprzedaż towarów opodatkowanych akcyzą). VAT-owcem musi również zostać przedsiębiorca, którego sprzedaż w ubiegłym roku przekroczyła 150 tys. zł.

ELEMENTY OBOWIĄZKOWE NA FAKTURZE

A jakie konkretnie elementy muszą się znaleźć na fakturze? Tak naprawdę rozporządzenie wiele w tej kwestii nie zmieniło. W przypadku faktur wystawianych na sprzedaż zwolnioną z VAT muszą one zawierać co najmniej:
 • datę wystawienia,
 • numer,
 • imiona i nazwiska lub nazwy przedsiębiorcy i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
 • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi,
 • miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cenę jednostkową towaru lub usługi,
 • kwotę należności ogółem.
Dotyczy to zarówno sprzedaży zwolnionej podmiotowo, czyli na podstawie limitu sprzedaży (do 150 tys. zł rocznie), jak i przedmiotowo, a więc na podstawie rodzaju sprzedaży (np. usługi lekarskie, dentystyczne, itd.) – z wyjątkiem pośrednictwa finansowego oraz usług ubezpieczeniowych.

CO MUSI ZAWIERAĆ RACHUNEK – DANE NA DOKUMENCIE W ZWOLNIENIU PODMIOTOWYM

Z zastrzeżeniem, że w przypadku zwolnienia przedmiotowego (za wyłączeniem pośrednictwa finansowego i usług ubezpieczeniowych) należy pamiętać o podaniu na fakturze podstawy zwolnienia z VAT. A co, gdy przedsiębiorca świadczy usługi pośrednictwa finansowego lub ubezpieczeniowe? W tej sytuacji powinien wystawiać faktury, na których znajdują się:
 • data wystawienia i numer,
 • imiona i nazwiska lub nazwy przedsiębiorcy i nabywcy,
 • nazwa usługi,
 • kwota do zapłaty.

JAK WYPEŁNIĆ RACHUNEK? W INFAKCIE WYSTAWISZ PRAWIDŁOWĄ FAKTURĘ

Firmy zwolnione z VAT mogą wystawiać faktury z tzw. stawką „zw” (dawne rachunki) dzięki inFaktowi. Wystawienie takiego dokumentu nie zajmuje więcej niż 30 sekund. Wystarczy przy wystawianiu nowej faktury jako stawkę VAT zaznaczyć „zw”, a następnie z rozwijanej listy wybrać podstawę zwolnienia (lub dodać własną).
Przykład faktury „zw” wygenerowanej w inFakt.pl
Przyjazna użytkownikom aplikacja sprawia, że nie trzeba wprowadzać pełnych danych klienta. Wystarczy jedynie podać numer NIP, a jego dane zostaną pobrane automatycznie z bazy GUS. Co więcej program zapamiętuje kontrahenta, któremu została wystawiona faktura. Przy dokumentowaniu kolejnej transakcji wystarczy wybrać klienta z listy.Przedsiębiorca korzystający z inFaktu nie musi się obawiać zgodności wystawianych faktur z aktualnie obowiązującym rozporządzaniem. Wystarczy jedynie, że wystawiając nowy dokument jako stawkę VAT zaznaczy „zw” i jeśli to konieczne z rozwijanej listy wybierze podstawę zwolnienia.Sprawia to że Program do Fakturowania jest prostą w obsłudze, szybką oraz intuicyjną usługą online. Żeby skorzystać z jego możliwość wystarczy zarejestrować się w inFakcie. Aplikację można wypróbować wystawiając do 3 faktur w miesiącu za darmo. Przedsiębiorca może także skorzystać ze wsparcia zespołu księgowych – zapytać o działanie programu lub o sprawy odnoszące się do prawidłowego wystawiania faktur.Chcesz wystawiać dokumenty zgodnie ze zmianami w rachunkach? – wypełnij formularz i wypróbuj inFakt.

Wystawiaj faktury

Przetestuj za darmo program do fakturowania.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"