Jaki jest limit przychodu do 9% CIT i czy niski CIT mogą płacić spółki powstałe w wyniku przekształcenia jdg?

Zakładając spółkę z o.o. atrakcyjnym jest pomysł płacenia 9% podatku CIT. Czy każdy może taki podatek CIT płacić? Kiedy nie może i jakie są wyłączenia?

CIT w spółce

9% CIT w spółce wydaje się korzystną stawką. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na założenie spółki z o.o. zamiast jdg albo przekształcają jdg w spółkę tylko ze względu na ten niski podatek. Zobacz, co to za podatek i jakie są wykluczenia z niego.

Co to jest CIT 9%?

CIT 9% to ulgowa stawka podatku, którą mogą płacić niektóre spółki. Preferencyjna stawka dotyczy tylko tej części przychodów, która nie jest osiągana z zysków kapitałowych (np. dywidend, papierów wartościowych). Zyski kapitałowe zawsze opodatkowane są 19%. Z drugiej strony patrząc – w niektórych mniejszych spółkach w ogóle nie ma żadnych przychodów z tej grupy zysków, bądź są one marginalne. Wtedy niemal cały przychód będzie opodatkowany 9%.

Warunki, które musi spełnić firma, żeby płacić CIT 9%:

  • mieć status małego podatnika,
  • przychód firmy w bieżącym roku podatkowym nie może przekroczyć 1,2 mln euro.

Gdy przedsiębiorcy widzą te wymagania, optymistycznie podchodzą do sprawy. 1,2 mln euro to ogromne pieniądze i niewiele małych firm ma takie obroty. Nie wszyscy jednak wiedzą, że od powyższych warunków są wykluczenia. Możesz być jednocześnie małym podatnikiem i mieć niskie przychody, ale nie będziesz mógł skorzystać z preferencyjnej stawki z uwagi na to, że dotyczy Cię któryś z punktów poniżej. Zobacz, kogo obejmują wykluczenia.

Szukasz biura rachunkowego?

Poznaj nowy standard biura rachunkowego

  • Bez dojazdów do Księgowego
  • Bez papierowych faktur
  • Bez marnowania Twojego czasu
Znajdź Księgowego Nie masz firmy? Załóż firmę z inFakt

Przekształcenie jdg w spółkę

Z niskiego CIT-u nie można skorzystać, jeżeli przekształciło się jdg w spółkę. Istotne jest tutaj słowo „przekształcenie”. Oznacza ono, że właściciel jdg nie zamknął działalności, tylko zmienił jej formę. Jeżeli tak zrobił, nie będzie mógł płacić małego CIT-u. Ale jest z tego legalne wyjście – przedsiębiorca powinien zamknąć jdg a za jakiś czas założyć spółkę. Wtedy niski CIT go obejmie, chyba że do spółki wniesie majątek z działalności o wartości powyżej 10 000 euro.

Spółka, która powstała w wyniku dzielenia lub przekształcenia innych spółek

Zgodnie z przepisami, małego CIT-u nie mogą płacić spółki, które powstały w wyniku dzielenia, łączenia lub przekształcenia innych spółek. Chodzi o to, żeby duże spółki, które przekraczają limit 1,2 mln euro przychodu nie dzieliły się na kilka małych, tylko po to, żeby płacić niskie podatki.

Jeśli jednak duża spółka się podzieli i jej spółki-córki spełnią kryterium małego podatnika i limitu 1,2 mln to mały CIT je obejmie, ale nie od razu a dopiero po dwóch latach.
Podatkowa grupa kapitałowa
Mały CIT nie obejmuje podatkowych grup kapitałowych. Taką grupę podatkową tworzą np. dwie spółki i zgłaszają ją do US. Spółki w grupie kapitałowej z punktu widzenia podatkowego traktowane są wtedy jako jeden podatnik – ich przychody i koszty są sumowane a podatek naliczonego. W pewnych sytuacjach jest to korzystne dla tych firm, ale jeżeli chodzi o niski CIT – to ustawodawca wykluczył z niego grupy kapitałowe, bez względu na to, jakie osiągają przychody.

Mateusz Boguszewski, ekspert inFakt: Cześć Włodku.

WM: Siemano.

MB: Zacząłeś temat 9% CIT-u, który faktycznie jest taką kuszącą propozycją dla osób chcących założyć spółkę z o.o.

WM: Ja słyszałem nawet o tym, że te 9% podatku CIT to jest taka atrakcyjna oferta nawet w ogólnoświatowej skali, że tam ludzie gdzie się wyprowadzają, żeby małe podatki płacić to tutaj 9% u nas to jest naprawdę fajnie.

MB: Faktycznie jest to najniższa stawka podatku CIT w Unii Europejskiej. Z tym, że jest obwarowana dosyć dużymi obostrzeniami jeśli chodzi o ..

WM: Jest szereg wykluczeń

MB: o możliwość ich stosowania. Tak.

WM: Jakie to są wykluczenia?

MB: Przede wszystkim musi spółka posiadać status małego podatnika.

WM: Co to znaczy? Na chłopski rozum.

MB: To znaczy, że w poprzednim roku podatkowym przychód spółki nie mógł przekroczyć 1,2 mln Euro w przeliczeniu po odpowiednim kursie.

WM: Ok, to tak jak dla nas to jest dużo, tak. Dla jakiejś zagranicznej korporacji, który by chciała tutaj wejść to jest pewnie …

MB: Kropla w morzu. I drugim warunkiem jest to, że w roku podatkowym za który chciałaby ta spółka zastosować stawkę 9% też te przychody nie mogą przekroczyć 1,2 mln Euro.

WM: OK, czyli i w poprzednim i w obecnym.

MB: Dokładnie tak. I następnym wyłączeniem, które wyklucza nam stosowanie 9% stawki jest spółka, która powstała w wyniku przekształcenia np. z jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. To ma wykluczać przypadki, gdzie ktoś otwiera spółkę z o.o. tylko po to, żeby płacić niższe podatki.

WM: A co w przypadku jeśli zamknę sobie swoją działalność gospodarczą, tą jednoosobową, i otworzę sobie spółkę po tygodniu i to co miałem w swoim majątku w jednoosobowej działalności po prostu wniosę do spółki. Jakby tak zrobić.

MB: W takim przypadku, jeżeli ten majątek przekroczyć wartość 10 000 Euro również nie będziesz mógł skorzystać z preferencyjnej stawki. Kontynuując temat przekształceń wyłączeniem kolejnym jest spółka, która powstała, właściwie podatnik, który powstał w wyniku przekształcenia, połączenia lub dzielenia innych podatników.

WM: Fajnie Mateuszu, ale tak wiesz jak to się mówi na chłopski rozum to nie zrozumiałem wszystkiego teraz.

MB: Może być taki przypadek, że masz dużą spółkę z o.o., która przekracza te dochody 1,2 mln Euro i po prostu dzielisz ją fikcyjnie na dwie spółki, które nie będą przekraczać tych progów dochodowych. I to jest to zabezpieczenie na taką okoliczność między innymi.

WM: A to mógłbym sobie podzielić na 10 spółek- córek, każda ma do 1,2 mln.

MB: Dokładnie tak.

WM: I wymienia się … OK, ok.

MB: I to wykluczenie dotyczy roku podatkowego, w którym nastąpił taki podział i roku następnego. Później już możesz korzystać z tej preferencyjnej stawki. Ostatnim wyłączeniem o którym warto pamiętać jest takie, że nie dotyczy ta stawka podatkowych grup kapitałowych. Podatkową grupę kapitałową mogą utworzyć spółki, które są połączone majątkowo. Zgłasza się to do Urzędu Skarbowego. Wtedy dochody takich spółek, jeśli chodzi na gruncie podatku CIT są łączone w jeden, jest to traktowane jako jeden podatnik.

WM: Czyli jeśli dobrze rozumiem nawet jeśli ten łączny przychód grupy kapitałowej będzie mniejszy niż 1,2 mln Euro to i tak nie można skorzystać, bo to już jest utworzona grupa kapitałowa.

MB: Bardzo dobrze zrozumiałeś. Sam fakt istnienia podatkowej grupy kapitałowej wyklucza niski podatek. Warto pamiętać o tym, o czym mówiliśmy w jednym z poprzednich odcinków, że na gruncie podatku CIT istnieją dwa źródła przychodów. Przychody zysków kapitałowych oraz pozostałe. I tą stawką niską mogą być opodatkowane tylko pozostałe. Nie dotyczy to dochodów zysków kapitałowych.

WM: Czyli te zyski kapitałowe dla przypomnienia to byłoby na przykład:

MB: Na przykład dywidenda, na przykład przychody z obrotu walut wirtualnych.

WM: Jakieś papiery wartościowe.

MB: Tak, obrót papierami wartościowymi.

WM: I ciekawe właśnie, że obrót chociaż bitcoinem jest w tej grupie teraz, tak?

MB: Tak. Zgadza się, to jest taki dosyć popularny w tej chwili temat i ustawodawca wpisał to do ustawy.

WM: I to będzie 19% w tym wypadku?

MB: Dokładnie. Ten próg nie jest oczywisty 1,2 mln Euro, ponieważ nie jest to analogiczne do podatku PIT, gdzie po przekroczeniu progu tylko ta nadwyżka jest opodatkowana tym wyższym podatkiem. W CIT polega to na tym, że jeżeli przekroczymy choćby o 1 zł ten próg to już całe nasze dochody są opodatkowane stawką 19, a nie 9%.

WM: No to niewygodnie.

MB: Trzeba uważać. Warto każdy przypadek rozpatrywać indywidualnie i sprawdzić czy na pewno można zastosować.

WM: Natomiast w takiej dużej większości dla podmiotów działających jako spółka z o.o. i zaczynających w Polsce no to raczej jest to taka wiarygodna opcja z której mogą skorzystać, prawda?

MB: Tak, tak. Jest to na pewno duże ułatwienie dla tych mniejszych ..

WM: I sporo spółek z tego korzysta dzisiaj.

MB: Na pewno tak.

WM: Dzięki Mateuszu.

MB: Dzięki Włodku.

WM: Dziękujemy wam za obejrzenie tego odcinka i widzimy się w kolejnym.

Księgowość online dla spółek z o.o.

  • Bez papieru
  • Bez dojazdów do księgowego
  • Bez marnowania Twojego czasu