Czy inna firma może być wspólnikiem w spółce z o.o.? Czy wspólnicy spółki mogą mieć nierówne prawa i obowiązki wobec niej?
Najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Kolejną formą prawną, która cieszy się dużym zainteresowaniem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Kto może być wspólnikiem spółki z o.o.
- Wspólnikiem spółki może być osoba fizyczna, prawna lub jednostka nieposiadająca osobowości prawnej
- Wspólnicy mają równe prawa i obowiązki chyba, że umowa spółki stanowi inaczej
- Bycie wspólnikiem niesie za sobą prawa i obowiązki
Osobowość prawna
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiada własną osobowość prawną. Zdolność prawna uprawnia do bycia podmiotem praw i obowiązków prawnych. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.
Zdolność do czynności prawnych oznacza zdolność spółki do dokonywania w własnym imieniu czynności prawnych, czyli jako zdolność do samodzielnego kształtowania swojej sytuacji prawnej.
Kto może być wspólnikiem w spółce z o.o.
Wspólnikami spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być:
- osoba fizyczna, czyli każdy człowiek od chwili urodzenia śmierci;
- osoba prawna są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną np. spółka z o.o.;
- jednostka organizacyjna bez osobowości prawnej, czyli podmiot stosunku cywilnoprawnego, który nie posiada osobowości prawnej posiadająca zdolność prawną np. wspólnota mieszkaniowa;
Jeżeli umowa spółki lub ustawa nie zakłada szczególnych warunków współpracy, wspólnicy mają równa prawa i obowiązki. Do podstawowych praw wspólników należy:
- prawo do kontroli spółki,
- prawo głosu na zgromadzeniach wspólników,
- prawo do udziału w zysku
- prawo do wynagrodzenia za umorzony udział
Do głównych obowiązków należy m.in:
- obowiązek wniesienia wkładu na pokrycie kapitału zakładowego
- obowiązek pokrycia straty bilansowej
Podziel się nim ze znajomymi