Jak założyć spółkę z o.o. przez internet?

Spółkę można zarejestrować zarówno w formie aktu notarialnego, jak i przez internet. Dowiedz się, jak założyć i zarejestrować spółkę online.

W całym 2023 r. zarejestrowano ponad 51 tys. spółek z o.o. Część ich właścicieli pokusiła się o zakładanie spółki przez internet. Wynika to przede wszystkim z wygody, oszczędności czasu, ale i pieniędzy.

Dlatego w dzisiejszym artykule opowiemy, jak zakłada się spółkę przez internet. Jakie dokumenty należy przygotować i ile to wszystko kosztuje? W jakich sytuacjach korzystniejsza będzie wizyta u notariusza? Przeczytaj, jeżeli zamierzasz w tym roku rejestrować spółkę przez internet.

Zakładanie spółki z o.o. przez internet

 

Spółkę z o.o. można w Polsce zarejestrować na dwa sposoby:

 • u notariusza,
 • w internecie, przez system S24.

Dlaczego warto zdecydować się na zakładanie spółki przez internet?

 • Stworzenie umowy spółki w systemie S24 jest darmowe, a u notariusza trzeba za to zapłacić.
 • Jeżeli złoży się poprawnie dokumenty, to wpis do KRS uzyska się w ciągu 1 (max. kilku) dnia roboczego, za pośrednictwem notariusza trwa to znacznie dłużej.

Załóż Spółkę z inFaktem

Zamów konsultację z ekspertem, który przedstawi ofertę i odpowie na Twoje pytania.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Jakie dokumenty przygotować?

Umowa spółki i lista wspólników to minimum dokumentów, które trzeba przygotować. Omówimy szerzej każdy z nich.

 • Umowę spółki tworzy się poprzez kreatora na portalu S24. Znaczy to, że nie trzeba samemu wypisywać umowy a tylko wybierać warianty. Kreator przypomina nieco zwykły internetowy formularz: w większości jest wypełniony, w niektórych miejscach trzeba samemu wypełnić (np. nazwę firmy), a w innych wybrać jeden spośród kilku dostępnych wariantów. W umowie spółki będzie trzeba podać m.in. dane członków zarządu. Członkami zarządu mogą być wspólnicy, ale nie ma takiego obowiązku.

Dobrze jest wiedzieć choć minimum o umowach spółki, żeby zaznaczać to, co rzeczywiście chcemy, aby znalazło się w umowie, a nie to jak nam się wydaje, że będzie najlepiej. Pamiętajmy, że umowa to oficjalny dokument. Jeżeli po zarejestrowaniu spółki okaże się, że gdzieś wybraliśmy nie to, czego tak naprawdę chcieliśmy, to trzeba będzie „odkręcać” to formalną drogą.

 • Lista wspólników jest też rodzajem formularza, w którym wpisuje się dane wspólników. Listę tworzy się nawet wtedy, kiedy wspólnik jest jeden, tzn. zakładana jest jednoosobowa spółka z o.o. Po prostu w formularzu wpisuje się dane tego jedynego wspólnika.

Umowę spółki podpisują wszyscy wspólnicy, a listę wspólników – członkowie zarządu. Jeżeli członkami zarządu są wspólnicy, to podpisują ją te same osoby, tylko występujące w roli zarządu, a nie wspólników.

 • Oświadczenie członków zarządu, że wszyscy wspólnicy wnieśli wkłady zakładowe.
 • Listę obejmującą imię i nazwisko wraz z adresem do korespondencji osób lub organów uprawnionych do powołania zarządu (czyli wspólników lub członków Rady Nadzorczej, jeżeli taki organ jest powoływany).
 • Oświadczenia członków zarządu o adresach do korespondencji.
 • Oświadczenie czy spółka jest cudzoziemcem (należy załączyć oświadczenie, czy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców; spółki, które nie są cudzoziemcami też muszą złożyć takie oświadczenie).

Ostatni dokument, który jest potrzebny to wniosek o wpis do KRS. Wniosku nie trzeba tworzyć samemu, generuje się sam, na podstawie danych zaciągniętych z umowy i listy wspólników. Wniosek o rejestrację do KRS muszą podpisać wszyscy członkowie zarządu.

W międzyczasie osoba rejestrująca spółkę zostanie automatycznie przekierowana do płatności online, gdzie trzeba będzie zapłacić za założenie spółki.

Po przesłaniu wszystkich dokumentów (umowy, listy wspólników i wniosku o wpis do KRS), sprawie zostanie nadana sygnatura. W zakładce „Moje przedsiębiorstwo”, a następnie „Korespondencja” można monitorować etap, na jakim jest rejestracja spółki.

Umowa spółki sporządzona. Co dalej?

Jeżeli rejestracja dokumentów przebiegła poprawnie, to można powiedzieć, że większość pracy została wykonana. Wygenerowane dokumenty trafią do wybranego sądu rejestrowego. Jednocześnie (automatycznie) wyjdą wnioski o nadanie numeru NIP i REGON. Informacje o wygenerowaniu numerów otrzymasz poprzez stronę S24 (będą w zakładce “Korespondencja”).

Co po wpisaniu do KRS?

Po zarejestrowaniu spółki w KRS, pozostają do zrobienia:

1.Rejestracja firmy jako czynny podatnik VAT w urzędzie skarbowym:

 • złożenie deklaracji VAT-R i NIP-8.

2.Czynności związane z podatkiem od czynności cywilnoprawnych:

 • opłacenie PCC i złożenie deklaracji PCC-3 w urzędzie skarbowym.

Zakładanie spółki przez internet – koszty

Na początku skupimy się na podliczeniu wydatków, które należy ponieść, jeżeli chcemy zarejestrować spółkę z o.o. przez internet.

Do kosztów, bez których nie obejdzie się rejestracja firmy, należy zaliczyć:

 • 5 000 zł na (minimalny) kapitał zakładowy,
 • 250 zł to cena za wpis do KRS-u,
 • 100 zł za ogłoszenie wpisu w MSiG,
 • 23 zł na podatek PCC (zakładając, że wkład początkowy to 5 000 zł, jeżeli będzie wyższy to podatek także wzrośnie),
 • 200 zł trzeba przygotować na opłaty związane z odpisami różnych dokumentów, które będą potrzebne w urzędach.

Jak widać – 5 600 zł to minimum, które należy mieć przygotowane. Żadnej z powyższych opłat nie da się uniknąć, nawet jeżeli zdecydujemy się na rejestrację firmy o notariusza, tylko u niego zapłacimy więcej. Reasumując – zakładanie spółki przez internet jest tańsze niż metodą tradycyjną (w formie aktu notarialnego).

Jeżeli już jesteśmy przy kosztach, warto pochylić się nad kwestią wkładu początkowego. O ile, zakładając firmę u notariusza, kapitał można wnieść w formie aportu, to w przypadku rejestracji internetowej nie jest to możliwe. Trzeba mieć przygotowaną gotówkę. I to jest jeden z minusów zakładania spółki przez internet, który szczególnie dotyka małe firmy, gdzie każda złotówka jest naprawdę ważna.

Po więcej informacji dotyczących zakładaniu spółki zapraszamy tutaj.

Włodek Markowicz, inFakt: Dzień dobry Państwu. Dzisiaj z Piotrkiem porozmawiamy o tym jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet, przez portal S24. Dobra, czyli chcę założyć spółkę z o.o. Jak mogę to zrobić? Piotr Ciszewski, ekspert inFakt: W Polsce są dostępne dwie możliwości założenia spółki z o.o. Najbardziej podstawowy sposób to jest założenie spółki u notariusza lub taki bardziej innowacyjny, który polecam to jest założenie spółki z wykorzystaniem właśnie tego portalu S24 jak wspomniałeś. WM: Czyli jak pójdę do notariusza to rozumiem, że jako z faktu, że jest notariuszem trzeba mu zapłacić. PC: Dokładnie tak. Założenie spółki przez notariusza jest dużo droższe. Samo przygotowanie umowy to może być koszt kilkuset złotych. WM: Jeszcze chciałbym wiedzieć ile to może trwać założenie spółki. PC: Samo założenie spółki przez internet jest dość szybkie, jeżeli wypełnisz prawidłowo wszystkie wymagane dokumenty oraz wypełnisz wniosek o złożenie, o wpis do KRS to tak naprawdę sądy w ciągu jednego dnia roboczego powinny potwierdzić czy złożone dokumenty są prawidłowe, czy po prostu brakuje jakiś tam formalności. Także można powiedzieć, że w ciągu jednego dnia roboczego spółka powinna zostać utworzona.

Wymagane dokumenty

WM: Jakie dokumenty będziemy składać przez S24? PC: Tak, przy założeniu spółki z o.o. takie minimum formalności jakie należy dopełnić to jest stworzenie umowy spółki oraz listy wspólników. Jeżeli będziesz współpracował z trzema osobami to każdy z tych dokumentów musi zostać podpisany przez każdą osobę. WM: A jak chciałbym pracować sam? To wtedy nie robię listy wspólników w ogóle czy robię ją zerową jakoś? PC: Znaczy robisz listę wspólników, ale będzie zawierała tylko jedną pozycję czyli po prostu będziesz tak naprawdę jednym wspólnikiem oraz automatycznie członkiem zarządu. WM: Ok, żeby zrobić umowę spółki to ja sobie to robię przez S24 jakimś kreatorem czy muszę ją sobie sporządzić na własną rękę? PC: Przez S24 wszystkie dokumenty, które chcesz przygotować, chcesz wypełnić do każdego dokumentu jest oddzielny kreator. Czyli nie musisz, że tak powiem „z palca” wpisywać wszystkich tam warunków umowy, paragrafów, rzeczy, które chcesz poruszyć tylko możesz skorzystać z prostego kreatora tak naprawdę pozwala wybrać jedną z kilku opcji. WM: Czyli nie muszę wchodzić, wpisywać w googlach wzór umowy założenia spółki itd. PC: Tak, nie ma takiej potrzeby, nie trzeba się tak naprawdę posługiwać żadnym przez nas ściągniętym wzorem, ale należy pamiętać, że trzeba mieć przynajmniej minimum wiedzy w zakresie sporządzania takiej umowy. Z tego względu, że niektóre pytania pojawiające się w kreatorze mogą sprawić ci trudność. Fajne w sporządzaniu umowy np. spółki z o.o. jest to, że kreator zawiera walidację. Czyli nawet jeżeli nie wypełnisz jakiegoś wymaganego pola to tak naprawdę kreator cię nie przepuści i będzie, cała umową będzie że tak powiem błędna, nie będzie można ją dodać do wniosku o wpis do KRS. WM: Czyli składam dokumenty przez S24. Tam mam rzeczy podpinane czy to już znaczy, że moja spółka jest założona? PC: Jeszcze nie. Warto jeszcze dodać, że po wysłaniu takich dokumentów twoja sprawa o założenie spółki otrzyma konkretny numer, czyli sygnaturę sprawy. Następnie zostaniesz po prostu pokierowany do uiszczenia obowiązkowych opłat. WM: No dobra, a jakbym miał problem z pewnym pytaniem, z jakimś podpunktem, to do kogo można się zwrócić o pomoc? PC: Zawsze można rozważyć skorzystanie z notariusza, albo tak naprawdę to można choćby nawet pod naszym filmikiem zadać pytania i wówczas wtedy określimy, pokarzemy różnice jak to po prostu wygląda. WM: Ten pomysł mi się podoba.

Księgowość online dla spółek z o.o.

 • Bez papieru
 • Bez dojazdów do księgowego
 • Bez marnowania Twojego czasu