Terminy w spółce z o.o.- [transkrypcja wideo]
Prowadząc działalność gospodarczą należy pamiętać o terminowym dopełnianiu obowiązków podatkowych. Warto zapoznać się obowiązującymi spółkę terminami podatkowymi. Zapraszam do transkrypcji wideo.
Włodek Markowicz, inFakt: Terminy są po to, żeby o nich pamiętać, ale żeby o nich pamiętać to trzeba je najpierw znać. I dowiemy się dzisiaj jakie to są terminy.
No właśnie Mateuszu trochę się słyszy o tych terminach w spółkach, że po pierwsze jest ich więcej niż przy prowadzeniu jednoosobowej działalności. Jest to prawda?
Mateusz Boguszewski, ekspert inFakt: Jest ich więcej przede wszystkim z tego względu, że jest więcej obowiązków, więc każdy obowiązek rodzi dodatkowy termin. Podstawowym obowiązkiem o którym już wcześniej wspominaliśmy jest sprawozdanie finansowe z którym wiąże się kilka terminów. Ale żeby do nich przejść warto wspomnieć, że te terminy uzależnione są od początku i końca roku obrotowego. Może wyjaśnijmy naszym widzom czym jest.
WM: Właśnie czy to jest to samo co rok kalendarzowy?
MB: Może być tożsame z rokiem kalendarzowym, ale nie musi.
WM: Czyli jeśli jakaś zagraniczna spółka ze Stanów chciałaby przyjść tutaj i założyć biznes w Polsce, jest przyzwyczajona do swoich terminów, tam od października do września, to tutaj, żeby mieć to samo to sobie to wprost wprowadza, tak?
MB: Dokładnie tak. Upraszcza i ..
WM: Dobra, a polskie spółki czemu miałyby chcieć nie być w takim kalendarzowym rozliczeniu, czy raczej nikt z tego nie korzysta.
MB: Bo mogą, ale jakby to to już bardzo indywidualna sprawa jeśli chodzi o powody.
WM: Spotkałeś się z tym, żeby takie rozliczenie …
MB: Ja osobiście, jeśli nie wchodziła tutaj w grę jakiś kapitał zagraniczny to nie spotkałem się.
WM: Dajmy na to, że otwieram spółkę w połowie roku, np. w lipcu to wtedy moim okresem rozliczeniowym jest co?
MB: Tutaj jest właśnie bardzo ważne w którym miesiącu otwierasz tą spółkę. Bo jeśli otworzysz ją w pierwszej połowie roku, czyli do końca czerwca, to ten pierwszy rok podatkowy kończy się 31 grudnia. A jeśli w drugiej połowie roku to wydłuża się do 31 grudnia roku kolejnego, czyli trwa ponad rok.
WM: I co by mi dawało to, że mam taki 1,5 roczny okres rozliczeniowy?
MB: No to jest spowodowane tym, żeby się dostosować w kolejnych latach do roku kalendarzowego.
WM: Acha, ok. Jeśli chodzi o sprawozdania, to te terminy o których warto pamiętać są jakie?
MB: Pierwszym terminem o którym trzeba pamiętać to termin sporządzenia takiego sprawozdania. Do kiedy ono musi powstać. I są to 3 miesiące od końca poprzedniego roku obrotowego czyli w takim podstawowym przykładzie jest to koniec marca.
WM: 31 marca.
MB: Tak.
WM: I to musi zostać sporządzone w formie pisemnej na fizycznej kartce?
MB: Nie, od roku 2019 sprawozdania finansowe należy sporządzać wyłącznie w formie elektronicznej.
MW: A wyłącznie, czyli już nawet nie można na kartce?
MB: Można sobie wydrukować takie sprawozdanie na kartce oczywiście, ale jest ono traktowane jako kopia, a oryginał jest zawsze w formie elektronicznej.
WM: Dobra i teraz jak już mamy sporządzone co trzeba z tym zrobić?
MB: Za datę sporządzenia uznaje się datę ostatniego podpisu.
WM: Wspólników czy..
MB: Członków zarządu.
WM: Członków zarządu, ok. Dobra, oni się podpisują i mają czas do kiedy z tym?
MB: Składają ten podpis elektroniczny właśnie do 31 marca.
WM: Acha, i to potem trzeba jeszcze gdzieś wysłać czy to już jest wysłane?
MB: Następnym krokiem jest zatwierdzenie takiego sprawozdania finansowego przez zgromadzenie wspólników, które musi się odbyć w naszym przykładzie do końca czerwca, czyli 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego i od daty tego zgromadzenia wspólników, które zatwierdza to sprawozdanie mamy 15 dni na wysyłkę elektroniczną do Krajowego Rejestru Sądowego.
WM: Do KRS-u?
MB: Do KRS-u.
WM: Czyli najpóźniej, najpóźniej jeżeli dobrze rozumiem to jest do 15 lipca?
MB: 15 lipca, tak.
WM: Często ludzie wysyłają do 15 lipca czy robią to wcześniej?
MB: Myślę, że bardzo często jest to robione na pewno w lipcu.
WM: W takim prostym przykładzie kalendarzowym 3 miesiące po zakończeniu roku podatkowego czyli do 31 marca, potem do 31 czerwca i do 15 lipca już wysłanie.
MB: Dokładnie tak jaki mówisz.
WM: Czyli KRS musi to mieć u siebie do 15 lipca.
MB: Właśnie warto zaznaczyć, że ten ostatni termin czyli KRS jest uzależniony od zatwierdzenia. Czyli jeżeli zatwierdzimy np.
WM: Acha, wcześniej.
MB: 20 czerwca to robi się z tego 5 lipca.
WM: Tak, tak, tak i to dotyczy tylko spółek, które rozliczają się kalendarzowo, w sensie ten okres obrotowy jest taki sam jak kalendarzowy.
MB: Jak kalendarzowy, tak.
WM: No jak sobie ktoś przesunie no to te wszystkie terminy się przesuwają.
MB: To jest to kolejno 3 miesiące, 6 miesięcy i 15 dni.
WM: Tu mamy temat sprawozdań i jaki nam jeszcze zostaje temat podatków.
MB: Podatków, tak. Tutaj różniącym terminem między spółką z o.o. a jednoosobową działalnością jest rozliczenie roczne z podatku dochodowego. W jednoosobowej działalności tak jak wszystkie osoby fizyczne składany jest do końca kwietnia, natomiast w spółkach i ogólnie w podatku CIT to rozliczenie roczne należy złożyć do końca 3. miesiąca po roku podatkowym, w naszym przykładzie 31 marca.
WM: Ok, i w ogóle jeśli chodzi nawet o jednoosobowe działalności to to co my robimy w ciągu roku to my nie płacimy podatku dochodowego tak sensus stricte tylko my płacimy zaliczki na podatek dochodowy po to, żeby na koniec roku nie musieć płacić w całości, prawda?
MB: Masz rację. Jesteś świetnie obeznany i analogicznie jest w CIT-ie.
WM: Czyli też płacimy zaliczki w ciągu roku?
MB: Tak, w ciągu roku także płacimy zaliczki. Również jest możliwość płacenia zaliczek uproszczonych analogicznie do podatku PIT. Jedyną różnicą jest właśnie termin rozliczenia tego podatku już samej deklaracji.
WM: A jeśli chodzi o VAT.
MB: VAT jest dokładnie tak samo jak w przypadku jednoosobowej działalności czyli deklaracja miesięczna lub kwartalna do 25. dnia w okresie i wpłata podatku.
WM: No to pięknie. Troszkę sobie odświeżyłem, troszkę się nauczyłem o tych terminach. Dziękuję ci bardzo i mam nadzieję, że to też będzie pomocne dla naszych widzów.
MB: Również się cieszę. Bardzo dziękuję i miło, że mogłem pomóc.
Podziel się nim ze znajomymi