Jak założyć spółkę? Zobacz praktyczny poradnik

Jeżeli zastanawiasz się, jak założyć spółkę, to zapewne masz już przygotowany biznesplan na swoją firmę. W gronie wielu dostępnych form prowadzenia firmy, spółka wydaje się jedną z najbezpieczniejszych. Podstawową przewagą spółek nad jdg jest mniejsze ryzyko, które ponosi przedsiębiorca.

Polskie prawo dzieli spółki na osobowe i kapitałowe. Wśród kapitałowych znajduje się spółka z o.o. i to jej poświęcimy dzisiejszy wpis. Z artykułu dowiesz się, ile kosztuje rejestracja firmy i jakich formalności należy dopełnić, aby założyć spółkę.

Jak założyć spółkę przez internet?

Rejestracja spółki przez internet to szybki i wygodny sposób na zostanie właścicielem firmy. Najważniejsze to wiedzieć, że wszystkie osoby podpisujące umowę spółki oraz biorące udział w jej rejestracji, muszą mieć aktywne konto w systemie S24 oraz możliwość podpisywania się elektronicznie.

Wniosek o założenie firmy składa się przez internet, jak technicznie tego dokonać pisaliśmy w tym artykule. Poniżej znajdują się istotne informacje, dla każdego, kto interesuje się tym, jak założyć spółkę.

Pełna księgowość dla Spółek z o.o. w inFakt

Umowa spółki

Umowa to akt założycielski spółki, zawierający najważniejsze informacje. Sporządzenie umowy to pierwszy krok do założenia firmy. Po zalogowaniu w systemie S24 pojawi się wzór umowy, w którym należy wpisać dane w odpowiednie pola albo wybrać warianty z listy rozwijanej.

Na pewno będzie trzeba podać:

 • firmę i siedzibę spółki,
 • przedmiot działalności spółki,
 • wysokość kapitału zakładowego,
 • czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział,
 • czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony.

Po rejestracji umowy i podpisaniu jej przez wszystkie wymagane osoby, wniosek automatycznie trafi do KRS. Jednocześnie system wysyła wniosek o nadanie numeru NIP i REGON.

Jak założyć spółkę u notariusza?

Alternatywą do rejestracji spółki przez internet, jest sporządzenie umowy w formie aktu notarialnego. Wiąże to się z koniecznością spotkania z notariuszem i opłacenia taksy.

Po co więc tracić czas na wizyty u notariusza i płacić za usługę, którą przez internet można dostać za darmo?

Dlatego, że notariusz może modyfikować treść umowy spółki. Przy rejestracji internetowej – jak wyżej wspomnieliśmy – należy sztywno trzymać się narzuconego wzoru. Niektóre spółki są zbyt „skomplikowane”, jak na standardowy wzorzec. Może chodzić np. nietypowe ustalenia pomiędzy wspólnikami, innowacyjny format prowadzonej działalności itd.

Notariusz ma możliwość napisania umowy „od nowa”, według wizji przedsiębiorców. O ile oczywiście zaproponowane przez nich rozwiązania są zgodne z przepisami.

W rezultacie zawarcia umowy spółki powstaje spółka w organizacji. To przejściowy etap istnienia firmy, który kończy się wraz ze wpisaniem jej do rejestru.

Po podpisaniu umowy spółki w formie aktu notarialnego, przedsiębiorca powinien złożyć wniosek o rejestrację firmy w KRS. Jednocześnie, w myśl zasady „jednego okienka”, składa się wnioski o nadanie numeru NIP i REGON.

Zgodnie z art. 169 kodeksu spółek handlowych, jeżeli zawiązanie spółki nie zostało zgłoszone do sądu rejestrowego w terminie sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy spółki albo jeżeli postanowienie sądu odmawiające zarejestrowania stało się prawomocne, umowa spółki ulega rozwiązaniu.

Jak założyć spółkę ciąg dalszy, czyli co zrobić po uzyskaniu wpisu do KRS?

Załóżmy, że nasza firma jest już wpisana do KRS, a NIP i REGON zostały nadane. Reasumując – spółka jest już zarejestrowana, ma osobowość prawną i może prowadzić działalność jako dojrzała firma. Aby naprawdę móc zacząć w pełni działać, należy dopełnić jeszcze tylko kilku formalności. Trzeba jeszcze pamiętać o:

 1. Złożeniu w sądzie rejestrowym oświadczenia o wniesieniu wkładów przez wspólników spółki (jeżeli taki dokument nie został dołączony do wniosku o wpis do KRS).
 2. Zapłaceniu w ciągu 14 dni podatku od czynności cywilnoprawnych i złożeniu deklaracji PCC-3 w urzędzie skarbowym.
 3. Zgłoszeniu NIP-8 do urzędu skarbowego w ciągu 21 dni.

Ile kosztuje założenie spółki?

Koszty założenia firmy można podzielić na dwie grupy:

 • zależne od rodzaju prowadzonej działalności,
 • związane z rejestracją spółki.

Mówiąc o kosztach zależnych od rodzaju działalności, mamy na myśli wydatki związane z wystartowaniem firmy. A te zależą od profilu działalności. Wszak inną sumę trzeba mieć przygotowaną, aby w domowym zaciszu projektować zaproszenia ślubne na zamówienie. A zupełnie inne pieniądze należy wyłożyć na otwarcie własnej restauracji czy hotelu.

Ze względu na to, ta grupa kosztów jest inna dla każdego przypadku i nie da się jej uśrednić w stosunku do wszystkich gałęzi gospodarki. Dlatego nie uwzględniamy jej w wyliczeniach.

Koszty związane z formalną rejestracją firmy są łatwiej policzalne i można je oszacować bez względu na typ działalności. Widełki w przedstawionych niżej sumach wynikają najczęściej z różnicy kosztów założenia spółki przez internet a u notariusza. Ta pierwsza opcja wychodzi taniej.

Koszty założenia firmy – konkrety

 • 5 000 zł to wartość minimalnego kapitału początkowego,
 • od 0 do około 1 000 zł kosztuje sporządzenie umowy spółki (przez portal S24 jest bezpłatne, a w formie aktu notarialnego taksa zależy od wysokości wkładu początkowego, przy 5 000 zł wynosi 160 zł),
 • 250 lub 500 zł za wpisanie firmy do rejestru,
 • 100 zł to opłata za ogłoszenie wpisu do MSiG,
 • 23 zł na podatek, zakładając, że wkład początkowy wynosi 5 000 zł,
 • 200 zł to szacunkowa wartość odpisów różnych dokumentów, których będziemy potrzebowali do sądu rejestrowego i innych urzędów.

Jak widać – w najskromniejszej wersji potrzebujemy około 5 600 zł na założenie spółki. Kwota ta będzie wyższa, jeżeli wniesiemy wkład większy niż minimalny i zarejestrujemy umowę u notariusza.

Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku VAT oraz CIT (PIT). Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz ewidencją zdarzeń gospodarczy w księgach handlowych.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"