single-invoice.php: 7973
(css?v.22.01.28_15.33.26')

Ta strona używa plików cookie Więcej o sposobie korzystania z nich przeczytasz w polityce prywatności. Jeśli nie wyrażasz zgody na ich stosowanie, możesz wyłączyć zapisywanie plików cookie w ustawieniach swojej przeglądarki.

Jakie są cechy charakterystyczne spółek z o.o.? Dlaczego mówi się, że spółka to sposób na ZUS?

Spółka z o.o. to najchętniej wybierany w Polsce typ spółki handlowej. Przedsiębiorców kusi perspektywa ograniczonej odpowiedzialności majątkowej i opcja obejścia obowiązku płacenia ZUS. Mimo to, ten typ działalności nie jest pozbawiony wad.

Jakie zalety przemawiają za wyborem spółki z o.o. jako formy prowadzenia działalności? Które jej funkcjonalności mogą okazać się kłopotliwe dla właściciela firmy? Przeczytaj kompendium wiedzy i zastanów się, czy warto zakładać spółkę z o.o.

Nowość: inFakt dla Spółek
Księgowość dla Spółek

Zamów indywidualną ofertę cenową dla Twojej spółki.

  Spółka z o.o. – co to jest?

  Spółki z o.o. zalicza się, obok spółek s.a., do spółek kapitałowych. Spółka może zostać założona w każdym, niezakazanym przez prawo celu – zarówno zarobkowym, jak i niezarobkowym. Spółkę może utworzyć jedna lub więcej osób. Niemożliwe jest jedynie założenie spółki z o.o. przez inną spółkę z o.o. Zasady zakładania i działalności spółek z o.o. reguluje Kodeks spółek handlowych. Spółka z o.o. ma osobowość prawną.

  Spółka z o.o. – zalety

  Niskie koszty założenia

  Aby założyć spółkę z o.o. wymagane jest wpłacenie wkładu własnego – minimalnie jest to 5 000 zł. Kapitał zakładowy tworzą wkłady wniesione przez udziałowców spółki. Minimalna wartość udziału to 50 zł, więc – najprościej mówiąc – wystarczy 50 zł, aby móc zacząć mówić o sobie: „właściciel spółki z o.o.”

  Pozostałe koszty to opłata za sporządzenie aktu notarialnego i za rejestrację spółki w KRS. Opłata notarialna zależy od wysokości kapitału, ale można jej całkowicie uniknąć, rejestrując spółkę przez internet (przez system S24).

  Pełna księgowość dla Spółek z o.o. w inFakt

  Odpowiedzialność wspólników

  Ograniczona odpowiedzialność wspólników to jedna z najważniejszych zalet spółki z o.o. Ograniczona odpowiedzialność oznacza, że za zobowiązania wobec wierzycieli nie odpowiadają wspólnicy, a odpowiada za nie (swoim majątkiem) spółka z o.o.

  Odpowiedzialność wspólników ograniczona jest tylko do wielkości wniesionych wkładów. W przypadku niepowodzenia gospodarczego, każdy ze wspólników zachowuje swój majątek osobisty i „traci” jedynie to, co wniósł jako wkład.

  Zasada ograniczonej odpowiedzialności działa to także w drugą stronę – majątku spółki nie można zająć na pokrycie prywatnych długów jej właściciela. Spółka z o.o. ma osobowość prawną i dopóki nie ma ona własnych długów i egzekucji w nią wymierzonych – komornik nie ma prawa ściągać należności np. z rachunku bankowego spółki. Nawet w przypadku, kiedy jej udziałowcy mają zajęcie komornicze.

  Spółka z o.o., czyli sposób na firmę bez ZUS

  Właściciel jednoosobowej spółki z o.o. nie uniknie obowiązku odprowadzania składek ZUS. Reguluje to ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (u.s.u.s.). Zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 4 u.s.u.s. wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uważa się za pracowników pozostających w stosunku pracy.

  Przepisy regulujące opłacanie składek na ZUS nie wymieniają jako osoby podlegającej tym składkom wspólnika wieloosobowej spółki z o.o. Najprościej mówiąc – znajdując wspólnika i zakładając z nim spółkę z o.o., nie musimy odprowadzać składek ZUS. Ta kwestia nie jest zero-jedynkowa, a szerzej wyjaśniliśmy ją tutaj.

  Spółka z o.o. – wady

  Długa procedura zakładania spółki

  Rejestracja spółki z o.o. składa się z kilku etapów – zawarcia umowy, wniesienia wkładów własnych, rejestracji w KRS. Każde z tych działań wymaga załatwienia formalności, wyczekiwania na „swoją kolej” w urzędach itd. To wszystko sprawia, że założenie spółki z o.o. trwa około miesiąc.

  Ten czas można nieco skrócić rejestrując firmę przez portal S24, ale nigdy nie będzie trwało to równie szybko, jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Więcej o tym, jak założyć firmę przez internet możesz przeczytać tutaj.

  Alternatywą do zakładania spółki z o.o. jest zakupienie spółki gotowej, tzn. takiej, która już funkcjonuje na rynku. Taka spółka wpisana jest do KRS i posiada inne niezbędne dokumenty rejestracyjne. Ponadto, może ona być wyposażona w dodatkowe pozwolenia i koncesje. Dlatego nowy właściciel nie będzie musiał martwić się o ich uzyskanie, co również będzie oszczędnością czasu.

  Spółka z o.o. i podwójne opodatkowanie 

  O podwójnym opodatkowaniu mówi się w kontekście obowiązku opłacania dwóch podatków. Pierwszy podatek – CIT – płaci się od zysku spółki. Oczywiście spółka z o.o. – mówiąc dosłownie – nie wstaje rano i nie idzie do pracy. Zysk spółki to tak naprawdę zysk wypracowany przez jej właścicieli lub pracowników.

  Drugi podatek – PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych) – to podatek od dywidend wypłacanych wspólnikom. Wobec powyższego, przyjęło się twierdzić, że udziałowcy spółek z.o.o. muszą opłacić dwa podatki, aby otrzymać wypracowane przez siebie pieniądze.

  Obecnie podatek CIT wynosi 19%, a jego preferencyjna stawka 9%. Z niższego podatku mogą skorzystać podatnicy, dla których jest to pierwszy rok podatkowy oraz tzw. mali podatnicy. Małymi podatnikami określa się przedsiębiorstwa, których przychód nie przekroczył określonego limitu. Od 2020 r. ten limit to równowartość 2 000 000 euro, tj. 8 747 000 zł.

  Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości

  Pełna księgowość to precyzyjne i dokładne ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych, dziejących się w firmie. Spółka z o.o. – zgodnie z art. 2 ustawy o rachunkowości – ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Nie może skorzystać z PKPiR ani ryczałtu, które to są nieskomplikowanymi metodami rejestracji, a z których najczęściej korzystają prowadzący JDG.

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych można rozpatrywać w kontekście wady, jak i zalety. Owszem, konieczność współpracy z dobrą księgową lub biurem rachunkowych generuje dodatkowe koszty. Jednakże rzetelnie i drobiazgowo prowadzone księgi stanowią świetne źródło wiedzy o kondycji finansowej firmy. A to pozwala rozważniej podejmować decyzje związane z przyszłością spółki z o.o.

  Nowość: inFakt dla Spółek
  Księgowość dla Spółek

  Zamów indywidualną ofertę cenową dla Twojej spółki.

   Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku VAT oraz CIT (PIT). Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz ewidencją zdarzeń gospodarczy w księgach handlowych.

   Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

   Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

   Pobierz z App Store inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

   "Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

   Logo MyApple
   Pobierz z Google play Nowa aplikacja do fakturowania na Androida

   "Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"