Jakie są cechy charakterystyczne spółek z o.o.? Dlaczego mówi się, że spółka to sposób na ZUS?

Spółka z o.o. to najchętniej wybierany w Polsce typ spółki handlowej. Przedsiębiorców kusi perspektywa ograniczonej odpowiedzialności majątkowej i opcja obejścia obowiązku płacenia ZUS. Mimo to, ten typ działalności nie jest pozbawiony wad.

Jakie zalety przemawiają za wyborem spółki z o.o. jako formy prowadzenia działalności? Które jej funkcjonalności mogą okazać się kłopotliwe dla właściciela firmy? Przeczytaj kompendium wiedzy i zastanów się, czy warto zakładać spółkę z o.o.

Spółka z o.o. – co to jest?

Spółki z o.o. zalicza się, obok spółek s.a., do spółek kapitałowych. Spółka może zostać założona w każdym, niezakazanym przez prawo celu – zarówno zarobkowym, jak i niezarobkowym. Spółkę może utworzyć jedna lub więcej osób. Niemożliwe jest jedynie założenie spółki z o.o. przez inną spółkę z o.o. Zasady zakładania i działalności spółek z o.o. reguluje Kodeks spółek handlowych. Spółka z o.o. ma osobowość prawną.

Spółka z o.o. – zalety

Niskie koszty założenia

Aby założyć spółkę z o.o. wymagane jest wpłacenie wkładu własnego – minimalnie jest to 5 000 zł. Kapitał zakładowy tworzą wkłady wniesione przez udziałowców spółki. Minimalna wartość udziału to 50 zł, więc – najprościej mówiąc – wystarczy 50 zł, aby móc zacząć mówić o sobie: „właściciel spółki z o.o.”

Pozostałe koszty to opłata za sporządzenie aktu notarialnego i za rejestrację spółki w KRS. Opłata notarialna zależy od wysokości kapitału, ale można jej całkowicie uniknąć, rejestrując spółkę przez internet (przez system S24).

Pełna księgowość dla Spółek z o.o. w inFakt

Odpowiedzialność wspólników

Ograniczona odpowiedzialność wspólników to jedna z najważniejszych zalet spółki z o.o. Ograniczona odpowiedzialność oznacza, że za zobowiązania wobec wierzycieli nie odpowiadają wspólnicy, a odpowiada za nie (swoim majątkiem) spółka z o.o.

Odpowiedzialność wspólników ograniczona jest tylko do wielkości wniesionych wkładów. W przypadku niepowodzenia gospodarczego, każdy ze wspólników zachowuje swój majątek osobisty i „traci” jedynie to, co wniósł jako wkład.

Zasada ograniczonej odpowiedzialności działa to także w drugą stronę – majątku spółki nie można zająć na pokrycie prywatnych długów jej właściciela. Spółka z o.o. ma osobowość prawną i dopóki nie ma ona własnych długów i egzekucji w nią wymierzonych – komornik nie ma prawa ściągać należności np. z rachunku bankowego spółki. Nawet w przypadku, kiedy jej udziałowcy mają zajęcie komornicze.

Spółka z o.o., czyli sposób na firmę bez ZUS

Właściciel jednoosobowej spółki z o.o. nie uniknie obowiązku odprowadzania składek ZUS. Reguluje to ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych (u.s.u.s.). Zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 4 u.s.u.s. wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością uważa się za pracowników pozostających w stosunku pracy.

Przepisy regulujące opłacanie składek na ZUS nie wymieniają jako osoby podlegającej tym składkom wspólnika wieloosobowej spółki z o.o. Najprościej mówiąc – znajdując wspólnika i zakładając z nim spółkę z o.o., nie musimy odprowadzać składek ZUS. Ta kwestia nie jest zero-jedynkowa, a szerzej wyjaśniliśmy ją tutaj.

Spółka z o.o. – wady

Długa procedura zakładania spółki

Rejestracja spółki z o.o. składa się z kilku etapów – zawarcia umowy, wniesienia wkładów własnych, rejestracji w KRS. Każde z tych działań wymaga załatwienia formalności, wyczekiwania na „swoją kolej” w urzędach itd. To wszystko sprawia, że założenie spółki z o.o. trwa około miesiąc.

Ten czas można nieco skrócić rejestrując firmę przez portal S24, ale nigdy nie będzie trwało to równie szybko, jak w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej. Więcej o tym, jak założyć firmę przez internet możesz przeczytać tutaj.

Alternatywą do zakładania spółki z o.o. jest zakupienie spółki gotowej, tzn. takiej, która już funkcjonuje na rynku. Taka spółka wpisana jest do KRS i posiada inne niezbędne dokumenty rejestracyjne. Ponadto, może ona być wyposażona w dodatkowe pozwolenia i koncesje. Dlatego nowy właściciel nie będzie musiał martwić się o ich uzyskanie, co również będzie oszczędnością czasu.

Spółka z o.o. i podwójne opodatkowanie 

O podwójnym opodatkowaniu mówi się w kontekście obowiązku opłacania dwóch podatków. Pierwszy podatek – CIT – płaci się od zysku spółki. Oczywiście spółka z o.o. – mówiąc dosłownie – nie wstaje rano i nie idzie do pracy. Zysk spółki to tak naprawdę zysk wypracowany przez jej właścicieli lub pracowników.

Drugi podatek – PIT (podatek dochodowy od osób fizycznych) – to podatek od dywidend wypłacanych wspólnikom. Wobec powyższego, przyjęło się twierdzić, że udziałowcy spółek z.o.o. muszą opłacić dwa podatki, aby otrzymać wypracowane przez siebie pieniądze.

Obecnie podatek CIT wynosi 19%, a jego preferencyjna stawka 9%. Z niższego podatku mogą skorzystać podatnicy, dla których jest to pierwszy rok podatkowy oraz tzw. mali podatnicy. Małymi podatnikami określa się przedsiębiorstwa, których przychód nie przekroczył określonego limitu. Limit to równowartość 2 000 000 euro. Przeliczając ten limit na złotówki, w 2022 r. wynosi on 9 188 000 PLN.

Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości

Pełna księgowość to precyzyjne i dokładne ewidencjonowanie zdarzeń gospodarczych, dziejących się w firmie. Spółka z o.o. – zgodnie z art. 2 ustawy o rachunkowości – ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Nie może skorzystać z PKPiR ani ryczałtu, które to są nieskomplikowanymi metodami rejestracji, a z których najczęściej korzystają prowadzący JDG.

Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych można rozpatrywać w kontekście wady, jak i zalety. Owszem, konieczność współpracy z dobrą księgową lub biurem rachunkowych generuje dodatkowe koszty. Jednakże rzetelnie i drobiazgowo prowadzone księgi stanowią świetne źródło wiedzy o kondycji finansowej firmy. A to pozwala rozważniej podejmować decyzje związane z przyszłością spółki z o.o.

Specjalista ds. podatków zajmujący się tematyką podatku VAT oraz CIT (PIT). Obecnie wspiera księgowych i przedsiębiorców na szkoleniach oraz w publikowanych artykułach na blogach inFakt. Interesuje się kryptowalutami, transakcjami zagranicznymi oraz ewidencją zdarzeń gospodarczy w księgach handlowych.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"