Biuro rachunkowe

Korzystanie z usług biura rachunkowego zapewnia przedsiębiorcy święty spokój, jako że odpowiedzialność za formalności przejmują księgowi. Należy jednak wiedzieć, że biura znacznie różnią się między sobą. Dlatego warto poświęcić chwilę na wybranie optymalnej firmy księgowej. Jak wybrać biuro rachunkowe, które spełni oczekiwania?

Wybierając biuro rachunkowe trzeba być uważnym

Firmy działające w branży księgowej różnią się nie tylko ceną, ale także sposobem świadczenia usług i ich zakresem oraz formą udzielania porad. Właśnie dlatego warto skrupulatnie przyjrzeć się szczegółom oferty, aby zmiana biura rachunkowego nie była konieczna tuż po podpisaniu umowy. W pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę rzetelność i bezpieczeństwo oferowanej księgowości – w tym takie aspekty, które definiuje polskie prawo.

Warto także przyjrzeć się, czy usługi księgowe stoją na odpowiednim poziomie. Może się to okazać szczególnie trudne w przypadku przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Również biorąc pod uwagę fakt, że na początku prowadzenia firmy zwykle bardziej interesuje rozwój biznesu i pozyskanie pierwszych klientów, niż formalności związane z księgowością. Jednak o tym jak istotny to aspekt przedsiębiorca orientuje się zwykle później.

Kto może prowadzić biuro rachunkowe?

Zgodnie z polskimi przepisami, prowadzenie biura rachunkowego wymaga spełnienia dwóch ważnych obowiązków. Są to:
 • certyfikat księgowy wydany przez ministerstwo finansów – takie uprawnienie musi posiadać co najmniej jeden pracownik biura,
 • ubezpieczenie OC na kwotę minimum 15 000 euro.
To oczywiście tylko minimalne wymagania – nic nie stoi na przeszkodzie, aby biuro rachunkowe zapewniało bezpieczeństwo w szerszy sposób. W tym celu mogą posłużyć m.in.:
 • posiadanie ubezpieczenia na wyższą kwotę niż minimalna,
 • posiadanie ubezpieczenia innych usług niż księgowość (np. kadrowo-płacowych),
 • przynależność do organizacji branżowych, np. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
Wybierając biuro rachunkowe należy brać pod uwagę tylko te firmy, które spełniają powyższe warunki. Oczywiście jednak nie powinny to być jedyne kryteria.

Czym kierować się wybierając biuro rachunkowe?

Podstawowe zadania biura rachunkowego to przyjmowanie dokumentów kosztowych przedsiębiorcy i księgowanie ich w KPiR, sporządzanie rejestrów VAT i ewidencji, sporządzanie i składanie deklaracji VAT oraz udzielanie porad merytorycznych przedsiębiorcom. Na tym opiera się sposób działania większości biur rachunkowych. Co ciekawe, część przedsiębiorców nie ma świadomości, że oprócz tej dość podstawowej działalności, biuro rachunkowe może oferować znacznie więcej. O jakie usługi chodzi?

Zanim wybierzesz biuro rachunkowe, sprawdź, czy firma prowadząca je oferuje m.in.:
 • reprezentowanie przedsiębiorcy przed ZUS-em i urzędem skarbowym,
Najlepsze biura nie pozostawiają przedsiębiorców samym sobie. Nie tylko księgują dokumenty, ale także biorą odpowiedzialność za swoje działania w takim sensie, że w razie kontroli czy zapytań ze strony urzędów, wyręczają przedsiębiorcę odpowiadając w jego imieniu.
 • wygodny sposób dostarczania dokumentów kosztowych,
Najbardziej tradycyjne biura wymagają od przedsiębiorcy regularnego, osobistego dostarczania dokumentów kosztowych. Warto wiedzieć, że nie jest to jedyny sposób, gdyż nowoczesne biura rachunkowe oferują usługę odbioru dokumentów kurierem lub w postaci skanów elektronicznych. Dzięki temu przedsiębiorca oszczędza czas i pieniądze.
 • stały dostęp do skanów faktur kosztowych,
Jeśli przedsiębiorca dostarcza księgowym faktury, a potem traci do nich dostęp, może mieć problem wówczas, gdy potrzebuhe np. fakturę na laptop firmowy, który trzeba oddać na gwarancję. Biura rachunkowe jednak rozwiązują ten problem – dokumenty kosztowe są skanowane, a skany załączane w specjalnej aplikacji online, do której klient ma zawsze dostęp. Wystarczy, że zaloguje się, pobierze skan i wydrukuje go.
 • wsparcie merytoryczne o różnych porach i na różne sposoby,
Niektóre biura rachunkowe przyjmują zapytania tylko w godzinach biurowych (9-17) oraz w ograniczonej formie (np. tylko przez telefon). Dla najlepszych biur takie ograniczenia nie istnieją. Księgowi wspierają przedsiębiorców również w późnych godzinach wieczornych i w weekendy. W końcu w ciągu dnia właściciel firmy zajmuje się rozwijaniem biznesu, a nie księgowością.

To oczywiście część z kwestii nad jakimi powinien się zastanowić przedsiębiorca szukający odpowiedniego biura rachunkowego dla swojej firmy.

Rozwiązanie idealne – biuro rachunkowe inFakt

Szukasz biura rachunkowego, które spełni Twoje wymagania? Proponujemy Ci inFakt – nowoczesne biuro, które jest idealnie dostosowane do potrzeb przedsiębiorców i oferuje znacznie więcej, niż standardowe firmy księgowe. Księgowość w inFakcie to unikatowe połączenie profesjonalnej obsługi księgowej z dostępem do aplikacji online i kurierem.

Wybierz Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe, a uzyskasz święty spokój – księgowi przejmą odpowiedzialność za Twoje rozliczenia:
 • księgujemy koszty,
 • składamy deklaracje podatkowe,
 • sporządzamy dokumentację,
 • reprezentujemy Cię przed urzędem skarbowym i ZUS-em.
Oprócz tego będziesz mieć stały dostęp do faktur i stanu finansów w aplikacji online oraz darmowego kuriera, który przyjedzie po Twoje dokumenty. Oto usługa naprawdę warta swojej ceny, która pozwoli skupić Ci się na prowadzeniu firmy, a nie na formalnościach.

Autor: Wiktor Sarota

Zobacz również

Księgowość

Prowadzenie księgowości to konieczność dla firm korzystających z zasad ogólnych lub podatku liniowego

Dowody księgowe

Wszystkie te rachunki i faktury, które jako zwykły podatnik możemy po prostu wyrzucić do kosza i o nich zapomnieć, w przypadku, gdy prowadzimy działalność, stają się ważnymi dowodami księgowymi

pokaż więcej tematów

Księgowa

Zmieniające się przepisy podatkowe wymagają trzymania ręki na pulsie

Zmiana księgowej

Przedsiębiorcy stoją przed wieloma dylematami natury formalnej, wśród których bardzo ważnym jest wybór dotyczący księgowości, którą najwygodniej zlecić do biura rachunkowego

Jak zmienić biuro rachunkowe

Prowadzenie księgowości firmy to odpowiedzialne zadanie wymagające zarówno odpowiedniego przygotowania merytorycznego jak i technicznego

Zmiana biura rachunkowego

Dobre i rzetelne biuro rachunkowe pozwala przedsiębiorcy skoncentrować się na prowadzeniu biznesu, sprawy podatkowe pozostawiając profesjonalistom