Biuro rachunkowe

Korzystanie z usług biura rachunkowego zapewnia przedsiębiorcy święty spokój, jako że odpowiedzialność za formalności przejmują księgowi. Należy jednak wiedzieć, że biura znacznie różnią się między sobą. Dlatego warto poświęcić chwilę na wybranie optymalnej firmy księgowej. Jak wybrać biuro rachunkowe, które spełni oczekiwania?

WYBIERAJĄC BIURO RACHUNKOWE TRZEBA BYĆ UWAŻNYM


Firmy działające w branży księgowej różnią się nie tylko ceną, ale także sposobem świadczenia usług i ich zakresem oraz formą udzielania porad. Właśnie dlatego warto skrupulatnie przyjrzeć się szczegółom oferty, aby zmiana biura rachunkowego nie była konieczna tuż po podpisaniu umowy.
Wybierając biuro rachunkowe w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę rzetelność i bezpieczeństwo oferowanej księgowości – w tym takie aspekty, które definiuje polskie prawo. Warto także przyjrzeć się, czy usługi księgowe stoją na odpowiednim poziomie. Może się to okazać szczególnie trudne w przypadku przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej.


Również biorąc pod uwagę fakt, że na początku prowadzenia firmy zwykle bardziej interesuje rozwój biznesu i pozyskanie pierwszych klientów, niż formalności związane z księgowością. Jednak o tym jak istotny to aspekt przedsiębiorca orientuje się zwykle później.

Zleć księgowość swojej firmy

Przetestuj za darmo aplikację inFakt.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

KTO MOŻE PROWADZIĆ BIURO RACHUNKOWE?


Zgodnie z polskimi przepisami, prowadzenie biura rachunkowego wymaga posiadania ubezpieczenia OC. To oczywiście tylko minimalne wymaganie – nic nie stoi na przeszkodzie, aby biuro rachunkowe zapewniało bezpieczeństwo w szerszy sposób. Może temu posłużyć m.in.:

 • posiadanie ubezpieczenia na wyższą kwotę niż minimalna,
 • posiadanie ubezpieczenia innych usług niż księgowość (np. kadrowo-płacowych),
 • przynależność do organizacji branżowych, np. Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Wybierając biuro rachunkowe należy brać pod uwagę tylko te firmy, które spełniają powyższe warunki. Oczywiście jednak nie powinny to być jedyne kryteria.

CZYM KIEROWAĆ SIĘ DOKONUJĄC WYBORU?


Podstawowe zadania biura rachunkowego to przyjmowanie dokumentów kosztowych przedsiębiorcy i księgowanie ich w KPiR, sporządzanie rejestrów VAT i ewidencji, sporządzanie i składanie deklaracji VAT oraz udzielanie porad merytorycznych przedsiębiorcom. Na tym opiera się sposób działania większości biur rachunkowych.
Co ciekawe, część przedsiębiorców nie ma świadomości, że oprócz tej dość podstawowej działalności, biuro rachunkowe może oferować znacznie więcej. O jakie usługi chodzi?

Zanim wybierzesz biuro rachunkowe, sprawdź, czy firma prowadząca je oferuje m.in.:

 • reprezentowanie przedsiębiorcy przed ZUS-em i urzędem skarbowym,
Najlepsze biura nie pozostawiają przedsiębiorców samym sobie. Nie tylko księgują dokumenty, ale także biorą odpowiedzialność za swoje działania w takim sensie, że w razie kontroli czy zapytań ze strony urzędów, wyręczają przedsiębiorcę odpowiadając w jego imieniu.
 • wygodny sposób dostarczania dokumentów kosztowych,
Najbardziej tradycyjne biura wymagają od przedsiębiorcy regularnego, osobistego dostarczania dokumentów kosztowych. Warto wiedzieć, że nie jest to jedyny sposób, gdyż nowoczesne biura rachunkowe oferują usługę przesyłania dokumentów w postaci skanów elektronicznych. Dzięki temu przedsiębiorca oszczędza czas i pieniądze.
 • stały dostęp do skanów faktur kosztowych,
Jeśli przedsiębiorca dostarcza księgowym faktury, a potem traci do nich dostęp, może mieć problem wówczas, gdy potrzebne np. fakturę na laptop firmowy, który trzeba oddać na gwarancję. Biura rachunkowe jednak rozwiązują ten problem – dokumenty kosztowe są skanowane, a skany załączane w specjalnej aplikacji online, do której klient ma zawsze dostęp. Wystarczy, że zaloguje się, pobierze skan i wydrukuje go.
 • wsparcie merytoryczne o różnych porach i na różne sposoby,
Niektóre biura rachunkowe przyjmują zapytania tylko w godzinach biurowych (9-17) oraz w ograniczonej formie (np. tylko przez telefon). Dla najlepszych biur takie ograniczenia nie istnieją. Księgowi wspierają przedsiębiorców również w późnych godzinach wieczornych i w weekendy. W końcu w ciągu dnia właściciel firmy zajmuje się rozwijaniem biznesu, a nie księgowością.

To oczywiście część z kwestii nad jakimi powinien się zastanowić przedsiębiorca szukający odpowiedniego biura rachunkowego dla swojej firmy.

ROZWIĄZANIE IDEALNE – BIURO RACHUNKOWE INFAKT


Szukasz biura rachunkowego, które spełni Twoje wymagania? Proponujemy Ci inFakt – nowoczesne biuro, które jest idealnie dostosowane do potrzeb przedsiębiorców i oferuje znacznie więcej, niż standardowe firmy księgowe. Księgowość w inFakcie to unikatowe połączenie profesjonalnej obsługi księgowej z dostępem do aplikacji online.

Wybierz Ogólnopolskie Biuro Rachunkowe, a uzyskasz święty spokój – księgowi przejmą odpowiedzialność za Twoje rozliczenia:
 • księgujemy koszty,
 • składamy deklaracje podatkowe,
 • sporządzamy dokumentację,
 • reprezentujemy Cię przed urzędem skarbowym i ZUS-em.
Oprócz tego będziesz mieć stały dostęp do faktur i stanu finansów w aplikacji online oraz opcję przesyłania dokumentów w formie wygodnych skanów. Oto usługa naprawdę warta swojej ceny, która pozwoli skupić Ci się na prowadzeniu firmy, a nie na formalnościach.


Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"