Wzór faktury - zobacz co musi zawierać

Wzór faktury jest określony w rozporządzeniu ministerstwa finansów jeśli chodzi o zestaw wymaganych elementów. Brak którejkolwiek składowej może sprawić, że urzędnicy zakwestionują elementy jakie zawiera faktura. Dlatego najwygodniej korzystać z dedykowanych narzędzi zawierających wzór faktury.

KTO WYSTAWIA FAKTURY?


Według ogólnej zasady faktura wystawiana jest przez podatników VAT w celu udokumentowania transakcji. Gdy nabywcą jest inna firma, wystawienie faktury jest obowiązkowe, zaś jeśli kupujący to osoba prywatna, fakturę wystawia się tylko na żądanie. Od początku 2014 r. firmy zwolnione z VAT również zobligowane są do wystawiania faktur. 

Zapewne każda osoba rejestrująca działalność gospodarczą szukała lub wyszukuje wzór faktury VAT w Internecie, czy w wersji papierowej. Warto więc wiedzieć jakie informacje powinien zawierać wzór prawidłowej faktury. 

Wzór faktury w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Przetestuj!


Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!

WZÓR FAKTURY - JAKIE ELEMENTY KONIECZNE?


Zgodnie z przepisami wzór faktury powinien bezwzględnie zawierać m.in. takie elementy, jak:

 • numer faktury,
 • data wystawienia faktury i data sprzedaży,
 • data wykonania usługi/dostarczenia towaru,
 • dane dotyczące sprzedawcy i nabywcy (imiona i nazwiska lub nazwy firm, adresy, NIP),
 • nazwa towaru lub usługi,
 • miara i liczba sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług,
 • cena jednostkowa bez podatku (cenę netto),
 • wartość dostarczonych towarów/ wykonanych usług bez podatku (wartość sprzedaży netto),
 • stawka podatku VAT,
 • suma wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku,
 • kwota podatku,
 • kwota do zapłaty (rubryka „Razem”).

Jeśli chcesz szybko uzyskać dostęp do poprawnego wzoru faktury, załóż darmowe konto na inFakt.pl. Gotowy dokument w pliku PDF wkrótce trafi na Twój pulpit. To nic nie kosztuje!


JAK NAJLEPIEJ WYSTAWIAĆ FAKTURY?


Rozporządzenie ministra finansów nie określa w jaki sposób powinna zostać wystawiona faktura, a zatem można to robić w dowolny sposób, o ile tworzone dokumenty spełniają wymienione powyżej wytyczne. 

Przedsiębiorcy najczęściej korzystają do tego celu z oprogramowania. Do wyboru są dwie opcje:

 • program do faktur online,
 • program do faktur instalowany na komputerze.

Pierwsze opcja jest zdecydowanie wygodniejsza, ponieważ program do faktur dostępny jest na dowolnym komputerze z dostępem do internetu – wystarczy dowolna przeglądarka internetowa. Aktualizacje, w tym dotyczące fakturowania w 2014 r., są zwykle wprowadzane na bieżąco i nie wymagają wnoszenia dodatkowych opłat. 

Programy online mogą także pozwalać na wysyłkę faktury do kontrahenta e-mailem bez opuszczania konta. Ponadto, firmy tworzące takie programy zwykle zapewniają wsparcie księgowych, którzy udzielają użytkownikom porad.

FAKTURA ONLINE


Coraz bardziej popularną formą fakturowania jest wystawianie faktur online. Faktura online jest niczym innym jak fakturą wystawioną za pomocą aplikacji internetowej. Jedynym koniecznym warunkiem jest połączenie z Internetem. 

Aby móc wystawić wzór faktury elektronicznej i przesyłać w tej formie do klientów, należy spełnić pewne warunki. Faktura zapisana i przesłana w PDF-ie nie powinna wzbudzić wątpliwości urzędników, o ile spełnione są inne warunki dotyczące e-faktur.


Kolorowy szablon faktury Przykład Faktury VAT wygenerowanej w inFakt.pl

WŁAŚCIWY WZÓR FAKTURY NA INFAKT.PL


Faktury i inne dokumenty księgowe można wystawić w sposób prosty wprowadzając tylko dane informacje w wyszczególnione rubryki. Wybrany dokument można wystawić zaledwie w kilka chwil, a następnie wydrukować go w wersji PDF i przesłać klientowi. Wszystkie dokumenty są zapisywane i przechowywane na serwerach inFakt.pl dzięki czemu wielokrotnie można powrócić i przejrzeć historię ich wystawienia. W programie wzór faktury zawsze jest zgodny z obowiązującymi przepisami. 

inFakt.pl sprawia, że znajomość elementów, jakie zawiera faktura nie jest potrzebna, ponieważ poprawne dokumenty generują się automatycznie. Wystarczy wypełnić formularz. W ten sposób w parę chwil można utworzyć:
 • fakturę VAT,
 • fakturę z procedurą marży,
 • fakturę metoda kasowa,
 • fakturę proforma,
 • fakturę zaliczkową,
 • fakturę i notę korygującą.

W inFakt.pl wystarczy podać numer NIP firmy, a reszta danych uzupełni się automatycznie dzięki wyszukiwarce danych firmowych zintegrowanej z GUS. 

Podobnie, aplikacja automatycznie przelicza kwoty netto i brutto, a także pobiera kursy walut NBP i przelicza je na złotówki. Do dyspozycji użytkownika pozostaje kilkadziesiąt gotowych wzorów faktur oraz edytor HTML, w którym można stworzyć, a nawet wgrać do niego dowolne obrazki.

Załóż darmowe konto na inFakt.pl, a do 3 faktur w miesiącu możesz wystawiać zupełnie bez opłat. To świetna oferta, która pozwoli Ci przetestować Program do Fakturowania zupełnie bez zobowiązań. Dołącz do grona ponad 380 tys. przedsiębiorców i przekonaj się, że fakturowanie nie musi być uciążliwe.

Szukasz sposobu na szybko i sprawnie wystawiony wzór faktury? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź koniecznie - to nic nie kosztuje!


Darmowy Program do Fakturowania

380 tysięcy użytkowników, ponad 10 milionów wystawionych faktur!


Poleć artykuł:
2015-10-02

Podobne artykuły

Faktura zaliczkowa wzór
Chcesz wiedzieć jak powinnien wyglądać wzór faktury zaliczkowej? Wejdź na inFakt.pl i dowiedz się, a potem wystaw fakturę zaliczkową w parę chwil. Za darmo.
Angielska faktura wzór
Angielska faktura wzór. Szukasz wzoru do angielskiej faktury? Sprawdź inFakt. Wystawiaj faktury po angielsku za darmo.
Faktura zaliczkowa wzór darmowy
Faktura zaliczkowa wzór darmowy. Wzór faktury zaliczkowej za darmo tylko w Infakcie.
Załaduj więcej artykułów
Faktura wewnętrzna wzór
Tutaj dowiesz się, jaki faktura wewnętrzna wzór mieć powinna.
Wzór faktury 2014
Polskie przepisy wymieniają zestaw elementów, które sprawiają, że wystawiona faktura jest w pełni prawidłowa. Jak wygląda wzór faktury w 2014 r.?
Wzór faktury zagranicznej
Skarbnica wiedzy o fakturach zagranicznych wystawianych w rozliczeniach z kontrahentami rozliczającymi się w walutach takich jak USD, GB czy EURO.
Wzór faktury po angielsku
Strona powstała wraz z uwolnieniem rynku w krajach UE, kiedy to wzrosła ilość faktur w języku angielskim wystawianych w obrocie zagranicznym.
Bezpłatny wzór faktury VAT
Bezpłatny wzór faktury VAT znajdziesz na tej stronie oraz propozycję skorzystania z darmowego programu do faktur - infakt.pl. Sprawdź!
Wzór faktury dwujęzycznej
Szukasz faktury obcojęzycznej? Najlepiej polsko-angielskiej. Znalazłeś! Sprawdź nasz program.
Wzór faktury 2015
Faktura to podstawowy dokument z jakim można się spotkać prowadząc działalność gospodarczą, który potwierdza przeprowadzane transakcje. Jak konkretnie wygląda wzór faktury 2015 roku?
Faktura VAT wzór Excel - co zawiera, jak wystawić
Zapomnij o fakturze w Excelu i ich wzorach. Skorzystaj z programu do faktur z profesjonalnymi wydrukami faktur. Sprawdź!

inFakt mobile

inFakt jest już dostępny w wersji mobile!

Mobilne fakturowanie i księgowość inFakt na iPhone’a
"Aplikacja mobilna inFakt, to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorców, które wprowadza naprawdę mobilną księgowość"
inFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone
"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"
Nowa aplikacja do fakturowania na Androida od inFakt
"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"

Realni księgowi

Każdy klient Ogólnopolskiego Biura Rachunkowego ma dedykowaną księgową lub księgowego, który zajmuje się obsługą jego firmy. Przedsiębiorca ma do dyspozycji bezpośredni numer telefonu i adres e-mail do swojego księgowego.
Adam Cygan Księgowy inFakt
Zatrudniamy księgowych, kadrowych, specjalistów ds. podatków oraz doradców.

Księgowi są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22 oraz w soboty i niedziele.
Specjalizacje
Obsługa firm świadczących usługi za granicą
Obsługa leasingów, kredytów
Specjalizacja w obsłudze firm świadczących usługi programistyczne

Liczy się Twój biznes!

Poznaj historie osób korzystających z inFakt.
Odkryłem przypadkiem inFakt i okazało się, że jest dużo wygodniej i dużo prościej, jeśli mamy dostęp do aplikacji z każdego komputera.
Michał Ostrowski Kierowca, Przedsiębiorca
W inFakcie podoba mi się, że chociaż wszystko jest elektroniczne i korzystam przez internet, to gdzieś tam z tyłu są żywi ludzie i fajnie jest mieć możliwość zadzwonienia i konsultacji, kiedy jest jakiś problem.
Paweł Jońca Grafik, Ilustrator
Jestem fanem prostych interfejsów. A inFakt jest dobrze przygotowany pod kątem usability. Zrozumiałem go bez żadnego czytania instrukcji. Ma przewagę nad konkurencją, ponieważ jest prosty i bardzo szybko można się go nauczyć.
Artur Kurasiński Bloger, Przedsiębiorca

Współprace redakcyjne

Gościnne publikacje ekspertów inFakt w mediach

Jak i kiedy poprawnie wystawić fakturę VAT?

Podczas prowadzenia firmy faktury są zwykle na porządku dziennym, ponieważ potwierdzają zawierane transakcje. Są to zarówno faktury zakupowe, które standardowo służą do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, jak i faktury sprzedażowe. W obu przypadkach dokumenty te wpływają na kwoty płaconych podatków, dlatego są niezwykle ważne. Podpowiadamy jak poprawnie wystawić fakturę VAT.

Jak prawidłowo opisać fakturę

Faktura to podstawowy dokument funkcjonujący w kontekście prowadzenia działalności gospodarczej. Umiejętność prawidłowego wystawienia i opisania faktury jest istotna dla każdego, kto chce sprzedawać swoje towary lub usługi. Pewne ważne informacje powinni przyswoić sobie już początkujący przedsiębiorcy.

Czym różni się faktura VAT 0% od faktury ze "stawką zw"?

Zerowa stawka VAT i zwolnienie z podatku widoczne na fakturze z pozoru wydają się mieć ten sam efekt – brak kwoty VAT. Jednak warto wiedzieć, że stawka 0% oznacza co innego, niż zwolnienie z VAT. Czym różnią się te dwie sytuacje?