Faktura dwujęzyczna

Faktura dwujęzyczna to dokument często przydatny w kontekście transakcji międzynarodowych. Nagminnie zdarza się bowiem, że kontrahent prosi o wystawienie faktury w swoim języku lub o angielsku. Czy polskie przepisy dają taką możliwość?

WYSTAWIENIE FAKTUR W JĘZYKU OBCYM – KIEDY MOŻLIWE?


Polski przedsiębiorca ma możliwość wystawienia faktury dwujęzycznej, o ile jej klientem nie jest polski konsument (osoba prywatna, która nie prowadzi działalności gospodarczej). Odnosi się to do sytuacji, gdy klientem jest firma z dowolnego kraju (także z Polski) lub osoba prywatna spoza Polski.

Warto tu wiedzieć, że faktura dwujęzyczna wystawiana na rzecz zagranicznego klienta powinna w pewnych przypadkach zawierać oznaczenie „odwrotne obciążenie”. Dotyczy to sprzedaży na rzecz odbiorcy rejestrowanego w UE i będącego na jej terenie podatnikiem VAT. W takiej sytuacji do rozliczenia VAT zobligowany jest nie sprzedawca, ale nabywca towaru lub usługi.

Faktura dwujęzyczna w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

JAKA WALUTA NA FAKTURZE DLA ZAGRANICZNEGO KONTRAHENTA?


Decydując się na wystawienie faktury dwujęzycznej należy wiedzieć w jakiej walucie zamieścić informacje o konkretnych kwotach. Zgodnie z polskimi przepisami wystawienie faktury w obcej walucie jest jak najbardziej możliwe. Z zastrzeżeniem, że jeśli jest to waluta inna niż złotówki, to przed rozliczeniem jej trzeba ją przeliczyć na złotówki.

Niezależnie od waluty na fakturze, VAT trzeba zapisać w złotówkach. Jaki kurs należy tu zastosować? Odpowiednim jest utaj średni kurs NBP danej waluty z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego powstanie obowiązku podatkowego VAT. Ten obowiązek najczęściej powstaje w momencie wystawiania faktury.

FAKTURA DWUJĘZYCZNA W INFAKT.PL


Chcesz szybko i sprawnie wystawić fakturę dwujęzyczną? Skorzystaj z inFakt.pl. W programie stworzenie takiego dokumentu zajmuje dosłownie kila chwil.

Oto podstawowe zalety skorzystania z Programu do Fakturowania inFakt.pl przy wystawianiu faktur w języku angielskim:

 • faktura dwujęzyczna bez komplikacji,

 • brak konieczności tłumaczenia faktury samemu,

 • oszczędność pieniędzy (nie trzeba wydawać ich na tłumacza),

 • nie trzeba szukać w Internecie aktualnych kursów walut – inFakt automatycznie pobiera kursy i przelicza kwoty na złotówki.

 • nie trzeba znać danych kontrahentów – wystarczy podać NIP, a inFakt uzupełni dane automatycznie.

W Programie do Fakturowania możesz wystawiać do 3 faktur w miesiącu bez żadnych opłat. Załóż darmowe konto i przetestuj – przekonasz się, że inFakt jest dla Ciebie.

Szybko i sprawnie sporządzona faktura dwujęzyczna? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź już dziś!

Wygodne zakładanie firmy

Załóż firme za darmo, bez wychodzenia z domu!

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"