Coraz więcej przedsiębiorców współpracuje z firmami, które mają siedzibę poza granicami Polski, np. w Wielkiej Brytanii. Takie transakcje najczęściej dokumentuje się przy użyciu faktur. Ale czy istnieje coś takiego jak faktura angielska?
Spis treści
TRZY MOŻLIWOŚCI WYBORU WALUTY
Polski przedsiębiorca dokonujący transakcji z firmą zagraniczną, niezależnie od jej kraju pochodzenia, ma do wyboru trzy rozwiązania, jeśli chodzi o walutę:
- wystawić fakturę w walucie obcej (np. w dolarach),
- wystawić fakturę w złotówkach,
- wystawić fakturę w złotówkach, zapisując na niej kwotę przeliczoną na obcą walutę.
Już sama umowa z zagranicznym kontrahentem może zakładać zapłatę wynagrodzenia w walucie kraju, z którego on pochodzi.
Zgodnie z przepisami nie ma obowiązku rozliczenia transakcji w złotówkach. Co ciekawe istnieje opcja zastosowania obcej waluty również w sytuacji, kiedy obie strony transakcji pochodzą z Polski.
Rozwiązaniem pośrednim w kontekście waluty na fakturze są dokumenty wystawione w złotówkach zawierające kwotę przeliczoną na obcą walutę. W takim przypadku przeliczenia należy dokonać stosując średni kurs podany przez NBP z ostatniego dnia roboczego, poprzedzającego datę wystawienia dokumentu.
FAKTURA ANGIELSKA/FAKTURA VAT PO ANGIELSKU – CZY TO MOŻLIWE?
Inna kwestia niż wspomniane powyżej odnosi się do możliwości wystawienia faktury w języku obcym, np. po angielsku. Nierzadko zdarza się bowiem, że nabywcy zagraniczni oczekują, by nazwa przedmiotu transakcji i inne elementy dokumentu były zapisane w ich języku.
Czy taka opcja jest jednak zgodna z regulacjami? Polski przedsiębiorca ma prawo wystawiać faktury w obcym języku, o ile klientem nie jest polski konsument. Tym samym fakturę w obcym języku (np. fakturę angielską) można wystawić na rzecz innej firmy (z dowolnego kraju) lub konsumenta spoza Polski.
Oczywiście, dla przedsiębiorcy prowadzącego KPiR oraz rozliczającego się w języku polskim, praktycznym rozwiązaniem jest stosowanie faktur w dwóch językach. Wynika to choćby z faktu, że organy podatkowe mogą wymagać przedstawienia faktur w języku polskim. Przede wszystkim tych, które dokumentują zakupy od zagranicznego sprzedawcy.
Należy jednak wiedzieć, że faktura VAT po angielsku nie musi być tłumaczona na bieżąco – wystarczy to zrobić na żądanie urzędników w przypadku kontroli.
FAKTURA ANGIELSKA – SPRAWNIE WYSTAWISZ W INFAKCIE
Wystawienie faktury po angielsku nie musi być problematyczne jeśli korzysta się z inFakt.pl. Cały proces przebiega bardzo sprawnie. Polega bowiem wyborze jednej z dwóch opcji: „polsko-angielska” lub „angielska” przy wystawianiu nowej faktury. W konsekwencji program zmieni listę stałych elementów na wersję dwujęzyczną lub pozostawi wyłącznie wersje angielskie. Istnieje także opcja ustawienia obcej waluty na stałe, jako domyślnej.
Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Wystarczy jedynie zarejestrować się w inFakcie. Przekonaj się, że Program do Fakturowania to idealne narzędzie w zakresie wystawiania faktur.
Faktura angielska wystawiona szybko i sprawnie? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Przetestuj możliwości inFakt.pl!
Faktura angielska w najlepszym programie do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.