Faktura RR jest nietypowym dokumentem księgowym, ponieważ do jej wystawienia zobowiązany jest kupujący. Jedną stroną transakcji jest rolnik ryczałtowy – dostawca produktów rolnych z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze. Drugą stroną jest czynny podatnik VAT, który kupuje określone produkty lub usługi.
Spis treści
KIEDY WYSTAWIA SIĘ FAKTURĘ RR?
Rolnik ryczałtowy nie jest zobligowany do prowadzenia ewidencji VAT ani wystawiania faktur dokumentujących jego sprzedaż i to dlatego faktura RR przygotowywana jest przez kupującego. Jest ona wystawiana, jako dowód nabycia określonych produktów rolnych od rolnika ryczałtowego.
Tym co odróżnia ją od zwykłej faktury VAT jest to, że muszą znaleźć się na niej podpisy obu stron transakcji. Ponadto na takim dokumencie musi widnieć oświadczenie określające rolnika ryczałtowego, który w oparciu o stosowne przepisy jest zwolniony z podatku VAT.
Najlepszy program do fakturowania? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Przetestuj już teraz!
JAKIE DANE POWINNA ZAWIERAĆ FAKTURA RR?
Aby faktura RR była prawidłowo wystawiona, konieczne jest uwzględnienie szeregu danych, dotyczących przede wszystkim sprzedającego. Na dokumencie należy więc uwzględnić:
- imię i nazwisko lub nazwę (nazwę skróconą) rolnika oraz jego adres,
- numer NIP lub numer PESEL dostawcy,
Jeżeli rolnik ryczałtowy jest osobą fizyczną na fakturze trzeba umieścić numer jego dowodu osobistego lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu oraz nazwę organu, który wydał dokument.
Dodatkowo, rolnik powinien podpisać dla odbiorcy oświadczenie o następującej treści „Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług”. Treść tego oświadczenia może znajdować się na fakturze.
WZÓR FAKTURY RR – JAKIE INFORMACJE JESZCZE ZAMIEŚCIĆ?
Faktura RR powinna również zawierać standardowe dane nabywcy (nazwę firmy, adres siedziby, NIP). Wzór dokumentu musi też posiadać informacje określające transakcję:
- datę nabycia oraz datę wystawienia i kolejny numer faktury,
- nazwy zakupionych produktów rolnych lub usług rolniczych,
- jednostkę miary i ilość nabytych produktów lub usług,
- cenę jednostkową bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku,
- wartość całego zakupu bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku,
- stawkę podatku,
- kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych lub usług,
- kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku.
Faktura RR jest wystawiana w dwóch egzemplarzach – po jednym dla kupującego i rolnika ryczałtowego.
NAJLEPSZY SPOSÓB WYSTAWIANIA FAKTUR? INFAKT.PL
Wystawianie faktur to codzienność w wielu polskich firmach. Nie warto więc, by obowiązki z tym związane zabierały przedsiębiorcy więcej czasu niż to konieczne. Wybierz inFakt.pl i przekonaj się, że fakturowanie nie musi być uciążliwe i czasochłonne.
Korzystając z Programu do Fakturowania przedsiębiorca może wystawiać faktury VAT, marże, korygujące, zaliczkowe czy proformy. Dostępne są także faktury po angielsku i w obcych walutach.
Wystawienie właściwej faktury zajmuje dosłownie kilka chwil. To wszystko dzięki sporej liczbie ułatwień. Wystarczy podać choćby NIP kontrahenta, a inFakt pobierze dane firmy z GUS i uzupełni na fakturze.
Program dba także o właściwe kwoty – wystarczy bowiem podać cenę transakcji i stawkę VAT, a aplikacja obliczy i uzupełni pozostałe wartości.
Sporządzony dokument można zapisać w wygodnym formacie PDF lub wysłać e-mailem do klienta z poziomu konta użytkownika.
Dostęp do wymiennych opcji możliwy jest po zarejestrowaniu swojego konta w inFakt.pl. Każdy użytkownik może korzystać z Programu do Fakturowania wystawiając do 3 faktur w miesiącu zupełnie bez żadnych opłat. Sprawdź już dziś jak działa inFakt.pl.
Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Wypróbuj koniecznie – to nic nie kosztuje!