Zła numeracja faktury

Każdemu przedsiębiorcy może zdarzyć się popełnienie błędu na fakturze – może dotyczyć na przykład nieprawidłowego numeru. Warto wówczas wiedzieć, jak taki błąd należ poprawić. Czy należy w tym celu sporządzić fakturę korygującą, notę korygującą, a może postąpić jeszcze inaczej?

Co w przypadku błędnej numeracji


Zasadniczo jeśli dojdzie do stwierdzenia pomyłki lub błędu na fakturze, podatnicy dysponują dwoma narzędziami, które umożliwiają dokonanie ich poprawy. Mogą oni sporządzić fakturę korygującą i notę korygującą. Co istotne nie można jednak tych dokumentów używać zamiennie. 

Faktura korygująca jest dokumentem, który wystawia sprzedawca towaru bądź usługi. Z kolei nota korygująca to dokument, który może wystawić tylko nabywca towaru bądź usługi, jeśli stwierdzi błąd na fakturze.Jaki dokument należy wystawić w przypadku wpisania złej numeracji? Otóż tak naprawdę nie ma możliwości dokonania korekty numeru faktury wystawiając jeden z powyższych dokumentów. Przepisy jasno nie określają prawidłowego postępowania w przypadku wystawienia faktury z błędną numeracją. 


Jedną z możliwości jest tu dołączenie do faktury opisu z wyjaśnieniem dlaczego znalazł się na niej taki, a nie inny numer. Należy ją również zachować w firmowej dokumentacji.A co w sytuacji, gdy przedsiębiorca wystawił dwie faktury o jednakowym numerze? Odpowiednie może być takie opisanie jednej z faktur, by numeracje różniły się między sobą. Przykładowo jeden z numerów można poszerzyć o literkę „a”.

Zła numeracja faktury? Lepiej wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Sprawdź już dziś!

Wystawiaj faktury

Przetestuj za darmo program do fakturowania.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Kiedy możliwa faktura lub nota korygująca?


W przypadku innych błędów niż pomyłka przy numeracji do poprawiania błędów na fakturach nadal służą dwa dokumenty wspomniane wcześniej dokumenty, czyli faktura korygująca i nota korygująca. 


Nota korygująca to prosty dokument sporządzany przez nabywcę, w przypadku dostrzeżenia mało znaczących błędów w treści dokumentu. Mogą to być np. pomyłki w danych obu stron transakcji, niewłaściwy opis towaru, błędy w datach, które nie zmieniają kwot podatków, itp.

Z kolei fakturą korygującą można zmieniać wartości liczbowe na fakturze pierwotnej, w tym takie, które zmieniają kwotę VAT. Dokument może także służyć do poprawiania prostszych błędów, np. w danych sprzedawcy, czy nabywcy. W sytuacji, kiedy pomyłkę związaną z liczbami dostrzeże nabywca, powinien zwrócić się do sprzedawcy z prośbą o sporządzenie korekty.

Wystawienie korekty odnosi się tylko do pomyłek, ale także sytuacji, w której sprzedawca udziela rabatu nabywcy, otrzymuje zwrot zapłaty lub z jakiegoś powodu podwyższa cenę. Korekty nie wystawia się, jeśli faktura pierwotna uległa zniszczeniu – wówczas wystawiany jest duplikat.

Przykład faktury korygującej wygenerowanej w inFakt.plSkorzystaj z inFaktu – uniknij błędnej numeracji faktury


Popełnienie błędu w numeracji faktury może przysporzyć przedsiębiorcy sporo problemów. By ich uniknąć najlepiej skorzystać z możliwości, jakie daje dedykowany program do fakturowania.


Osoby, które zdecydują się na inFakt.pl nie muszą obawiać się pomyłek w numerze faktury. Z czego to wynika? Otóż aplikacja pozwala na automatyczne numerowanie i intuicyjne datowanie faktur.


Dzięki temu przedsiębiorca nie musi obawiać się popełnienia błędów. inFakt.pl umożliwia także wystawienie faktury i noty korygującej – w przypadku pojawienia się błędów innych niż zła numeracja. Jak w aplikacji wystawić fakturę korygująca?


W tym celu należy wybrać z menu „Faktura korygująca”, a następnie:

  • Wpisać numer faktury korygowanej.
  • Uzupełnić daty (wystawienia faktury korygowanej, sprzedaży, wystawienia korekty i terminu zapłaty).
  • Uzupełnić pole przed korektą i po korekcie (dane przed korektą nie są wymagane, ale inFakt.pl zachował tę opcję).
  • Kliknąć „Zapisz”.

W przypadku wprowadzenia do aplikacji faktury, na której są błędne dane lecz niezwiązane z liczbami, wystarczy przejść do jej podglądu i z menu po prawej stronie wybrać polecenie: „Nota korygująca”.

Przetestuj Program do Fakturowania, a do 3 faktur w miesiącu wystawisz zupełnie za darmo.


Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Z nami zła numeracja faktury nie może mieć miejsca!

Wystawiaj faktury

Przetestuj za darmo program do fakturowania.

Hasło musi zawierać:
  • 8 znaków lub więcej
  • Małe i wielkie litery
  • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Prezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Pochodzący z Nowego Sącza, absolwent zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej. Pierwsze "przedsiębiorcze szlify" zdobywał już od liceum. Chce pomagać innym przedsiębiorcom, aby prowadzenie księgowości było proste i bezproblemowe. Jego pasją jest tworzenie wartościowej organizacji, rozwijanie siebie i innych. Mąż Moniki i dumny tata Oli i Jeremiasza.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"