Kiedy należy wystawić fakturę – terminy

Nowe terminy wystawiania faktur, które weszły w życie z początkiem 2014 r. dotyczą większości polskich przedsiębiorców. Tym samym powinni oni wiedzieć ile czasu jest obecnie na wystawienie faktury i od czego to zależy. Kiedy należy wystawić fakturę?

Jak wyglądały terminy wystawiania faktur?

W prowadzeniu działalności gospodarczej, właściwe terminy wystawiania faktur są niezwykle ważne. Jeszcze do końca 2013 r. należało wyróżnić 3 rodzaje takich terminów. Jak się one przedstawiały? Otóż przedsiębiorca mógł wystawić fakturę:

 • 7 dni od momentu: sprzedaży, uzyskania płatności lub końca miesiąca,
 • do 15 dnia miesiąca – transakcje z zagranicznymi kontrahentami,
 • do ostatniego dnia miesiąca – przy fakturze zbiorczej.

Wymienione tu terminy nie są już jednak dla przedsiębiorcy istotne, jako że wraz z 1 stycznia 2014 r. uległy one zmianie. Jak przedstawiają się obecnie? 

Kiedy należy wystawić fakturę? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu. Sprawdź już dziś!

Wystawiaj faktury

Przetestuj za darmo program do fakturowania.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Kiedy należy wystawić fakturę – konkretne terminy

Podobnie jak wcześniej tak i aktualnie można wyróżnić kilka terminów wystawiania faktur, o których przedsiębiorca powinien wiedzieć. Co za tym idzie w 2014 r. fakturę należy wystawić:

 • do 15 dni od końca miesiąca, w którym dostarczono towar, wykonano usługę lub uzyskano zapłatę – to standardowa zasada dotycząca większości transakcji,
 • do 30 dni przed dostarczeniem towaru, wykonaniem usługi lub terminem zapłaty – faktura jest tutaj niejako formą wezwania do zapłaty,
 • nie później niż z upływem terminu płatności – w przypadku niektórych transakcji.

Oprócz powyższej reguły istnieją także inne terminy uzależnione od rodzajów transakcji. Od 1 stycznia 2014 r. funkcjonują m.in. następujące dodatkowe terminy wystawiania faktur:

 • 30 dni od terminu wykonania usług budowlanych lub budowlano-montażowych,
 • 60 dni od terminu wydania towarów, jeśli chodzi o sprzedażą książek drukowanych (nie licząc map, ulotek, gazet i czasopism drukowanych),
 • 90 dni od terminu sprzedaży, jeśli chodzi o usługi drukowania książek (nie licząc map, ulotek, gazet i czasopism drukowanych, a także importu usług).

Oszczędzaj swój czas wystawiaj faktury w inFakcie

Wystawianie faktur nie musi być pracochłonne i zabierać przedsiębiorcy sporą liczbę czasu. Wystarczy skorzystać z możliwości jakie daje przedsiębiorcy inFakt.pl. 

Dzięki tej usłudze, w kilkach chwil stworzysz profesjonalną i estetyczną fakturę w wygodnym pliku PDF. Dokumenty stworzone w Programie do Fakturowania zawierają wszelkie konieczne elementy wymagane przez przepisy.inFakcie nie musisz znać pełnych danych swojego klienta, który prowadzi firmę. Wystarczy, że podasz NIP, a dane pobiorą się automatycznie z bazy GUS. Program automatyzuje także procesy wystawiania dokumentów w kolejnych miesiącach.


Wystarczy zdefiniować fakturę z danymi produktu/usługi, ceną oraz z/bez nazwy kontrahenta i w kolejnych okresach zatwierdzać wystawianie odpowiedniego dokumentu.Chcesz wypróbować wymienione opcje, a także poznać kolejne? Nic prostszego. Wystarczy jedynie, że zarejestrujesz się w inFakcie wypełniając poniższy formularz.

W zamian oferujemy możliwość przetestowania Programu do Fakturowania. Dzięki temu do 3 faktur w miesiącu wystawisz zupełnie za darmo! Przekonaj się już dziś o korzyściach jakie daje inFakt. 


Szukasz sposobu by szybko i sprawnie wystawić fakturę? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Przetestuj koniecznie!


Wystawiaj faktury

Przetestuj za darmo program do fakturowania.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"