Nowe zasady wystawiania faktur

Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe zasady wystawiania faktur m.in. odnoszące się do terminów w jakich należy dopilnować tego obowiązku. Taka konieczność odnosi się również do firm zwolnionych z VAT, które również muszą posługiwać się fakturami (a nie jak wcześniej rachunkami).

Nowe zasady wystawiania faktur – jak wyglądają w praktyce?


Jeszcze do końca 2013 r. przedsiębiorca miał obowiązek wystawienia faktury do 7 dni od wykonania usługi lub dostarczenia towaru. Od początku 2014 r. obowiązują nowe zasady wystawiania faktur. Zgodnie z zasadami ogólnymi fakturę należy wystawić:
 • do 15 dnia od końca miesiąca, w którym wykonano usługę, dostarczono towar, ew. otrzymano zapłatę – o ile miało to miejsce przed sprzedażą,
 • do 3 miesięcy od końca miesiąca, w którym wykonano usługę, dostarczono towar, ew. otrzymano zapłatę – o ile miało to miejsce przed sprzedażą – w przypadku faktur wystawianych na żądanie.
Ta druga sytuacja dotyczy m.in. faktur wystawianych przez firmy zwolnione z VAT, które nie posługują się już rachunkami.

Nowe zasady wystawiania faktur? Wybierz inFakt.pl i do 3 faktur w miesiącu wystawiaj zupełnie za darmo. Już dziś załóż bezpłatne konto w poniższym formularzu.

 

Wystawiaj faktury

Przetestuj za darmo program do fakturowania.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Obowiązek podatkowy najczęściej nie zależy od daty wystawienia faktury


Zgodnie z nowymi regulacjami data wystawienia faktury nie jest jednak już tak istotna. Dlaczego tak się dzieje? Nowe zasady wystawiania faktur sprawiają, że obowiązek podatkowy VAT powstaje w większości przypadków w chwili wydania towaru lub wykonania usługi. 
Jeśli więc usługa zostanie wykonana 2 kwietnia to obowiązek podatkowy powstanie właśnie tego dnia. VAT z tej faktury należy rozliczyć w kwietniu lub w drugim kwartale. Data wystawienia dokumentu nie ma tu znaczenia.

Są jednak branże, dla których od 1 stycznia obowiązek rozliczenia VAT zależy od momentu wystawienia faktury. Chodzi tu przede wszystkim o:
 • usługi budowlane i budowlano-montażowe,
 • czynności polegające na drukowaniu książek oraz ich dostawie,
 • usługi telekomunikacyjne,
 • najem, dzierżawę, leasing.
W przypadku usług budowlanych i budowlano-montażowych przedsiębiorca ma 30 dni na wystawienie faktury licząc od dnia wykonania usługi. Jeżeli nie wystawi jej w terminie lub zrobi to z opóźnieniem to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na wystawienie dokumentu.

Kolorowy szablon faktury Przykład faktury wygenerowanej w inFakt.pl

Wybierz inFakt – wystawiaj zgodne z przepisami faktury


Szukasz odpowiedniej aplikacji, która pozwoli Ci wystawiać faktury zgodnie z nowymi zasadami? Zdecyduj się na inFakt.pl. 
Dzięki Programowi do Fakturowania nie musisz zastanawiać się, jakie elementy zamieścić na fakturze – program sam wskaże pola, które należy wypełnić. Aby wystawić fakturę w aplikacji należy:
 • przejść do zakładki „Przychody”,
 • z menu po prawej stronie wybrać opcję „Faktura”,
 • uzupełnić dane klienta – wystarczy NIP, reszta danych uzupełni się automatycznie,
 • wybrać daty: wystawienia faktury, sprzedaży towaru/usługi oraz termin zapłaty,
 • podać nazwę towaru lub usługi oraz cenę,
 • kliknąć „Zapisz”.
Każdy użytkownik może przetestować Program do Fakturowania wystawiając do 3 faktur miesięcznie za darmo. Załóż konto w inFakcie wypełniając poniższy formularz i skorzystaj ze wszystkich możliwości jakie daje aplikacja. Dzięki programowi nowe zasady wystawiania faktur można przyswoić bardzo szybko.

Szukasz sposobu na szybkie i sprawne wystawianie faktur zgodnie z nowymi zasadami? Załóż darmowe konto w inFakcie i przekonaj się, że fakturę można wystawić w kilka chwil. Sprawdź już dziś!Wystawiaj faktury

Przetestuj za darmo program do fakturowania.

Hasło musi zawierać:
 • 8 znaków lub więcej
 • Małe i wielkie litery
 • Przynajmniej jedną cyfrę
Dla bezpieczeństwa stwórz mocne hasło, którego nie używasz na innych stronach.

Wiceprezes Zarządu inFakt Sp. z o.o.

Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą. Od początku kariery zawodowej pracował jako programista. Obecnie jest Dyrektorem Technologicznym działu IT (CTO). W życiu kieruje się słowam Michaela Douglasa – „It’s not about the money – it’s about the game”.

Fakturowanie i księgowość w Twoim telefonie!

Wystawiaj faktury oraz prowadź księgowość prost z telefonu! Księgowość firmy jeszcze nigdy nie była tak prosta! Dowiedz się więcej

Pobierz z App StoreinFakt - fakturowanie i księgowość na iPhone

"Program zajmuje się w prosty i przyjazny sposób tą szarą i nudną stroną prowadzenia firmy"

Logo MyApple
Pobierz z Google playNowa aplikacja do fakturowania na Androida

"Aplikacja mobilna to naturalne uzupełnienie możliwości, które daje Program do Fakturowania inFakt"